Manchester United, Milan și Chelsea și-au trimis scouterii să-l vadă pe Ianis Hagi! Nume sonore la meciul din Europa League

26.02.2020 | 22:24
Manchester United Milan si Chelsea siau trimis scouterii sal vada pe Ianis Hagi Nume sonore la meciul din Europa League

Nu mai puțin de 26 de cluburi europene, printre care Manchester United, AC Milan și Chelsea Londra, și-au trimis scouterii să-l vadă pe Ianis Hagi la meciul Sporting Braga – Glasgow Rangers, din manșa secundă a 16-imilor de finală ale Europa League.

Manchester United, Milan și Chelsea și-au trimis scouterii să-l vadă pe Ianis Hagi

Publicația The Scottish Sun a scris că marile cluburi ale Europei, printre care giganții din Premier League, Manchestrer United și Chelsea Londra, și AC Milan și-a trimis scoteri la partida din Europa League, iar cel mai urmărit jucător a fost Ianis Hagi.

”Ianis Hagi are mulți admiratori și cu siguranță a atras atenția la Braga. Chiar dacă a ratat un penalty, Ianis a impresionat cu creativitatea sa și pasa fină dată la golul lui Ryan Kent”, au scris jurnaliștii britanici.

Rangers, prima opțiune de cumpărare în vară

În schimb, scoțienii au notat că Glasgow Rangers au prima opțiune de cumpărare a internaționalului român, care este împrumutat până la finalul sezonul de la RC Genk. Dacă vor dori să-l achiziționeze definitiv pe Ianis Hagi, scoțienii vor trebui să plătească cinci milioane de euro.

Printre cele 26 de cluburi care și-a trimis reprezentanții la Braga au fost Borussia Dortmund, AS Monaco, Everton, AC Milan, Nice, Southampton, Manchester United, Brighton, Valencia, Sevilla, AS Roma, Chelsea Londra și Atalanta Bergamo.

Ianis, pasă decisivă la Braga

Glasgow Rangers și Ianis Hagi s-au calificat în optimile de finală ale Europa League. După ce au câștigat acasă cu 3-2, cu două goluri ale românului, scoțienii s-au impus și în deplasare cu Sporting Braga, scor 1-0, prin golul marcat de Ryan Kent, în minutul 61, după o pasă minunată a lui Hagi jr.

Internaționalul român ratase un penalty în finalul primei reprize, dar s-a revanșat în partea secundă. Managerul Steven Gerrard a decis să-și protejeze vedeta și l-a schimbat pe Ianis în minutul 72.

Fanii lui Rangers l-au criticat pe Hagi jr pentru penalty-ul ratat

Ianis Hagi a fost pus la colţ după ce a ratat un penalty în Braga – Rangers. Şutul fotbalistului de 21 de ani a fost parat de Matheus Matheus, iar reacţiile au început să curgă imediat pe reţelele de socializare.

Pe lângă cei care l-au criticat, mai mulţi suporteri au fost cei care i-au luat apărarea lui Ianis Hagi. Câţiva fani ai lui Glasgow Rangers erau siguri la pauză că mijlocaşul ofensiv de 21 de ani va marca în a doua repriză.