Mangia, entuziasm cu măsură după U Craiova – Viitorul 2-0! Koljic a fost lăudat de toată lumea

22.09.2018 | 23:29
Mangia entuziasm cu masura dupa U Craiova  Viitorul 20 Koljic a fost laudat de toata lumea

Italianul Devis Mangia s-a arătat entuziasmat, dar cu măsură după rezultatul înregistrat pe tabelă, 2-0, la finele partidei U Craiova – Viitorul! Antrenorul Universității le-a atras atenția elevilor săi. De acum înainte e nevoie de concentrare și de rezultate bune în serie pentru ca echipa să poată emite pretenții

„Am jucat cea mai bună primă repriză din acest sezon. Trebuia să închidem meciul încă din prima parte, asta nu a fost bine. Am avut totuși puțină frică. Nu sunt supărat pe Bărbuț, a făcut un joc foarte bun. Koljic trebuie să continue așa. E clar într-un moment foarte bun. Nu e problema de sistem, este problema de atitudine. Noi trebuie să muncim. Acum ne batem la titlu și săptămâna viitoare suntem la retrogradare. Trebuie să fim echilibrați. E foarte bine că jucăm acasă în Cupă. E o onoare să ne apărăm acest trofeu. Echipa trebuie să înțeleagă că fiecare meci în sine este un examen, acum avem nevoie de continuitate”, a declarat Devis Mangia

Entuziasm în tabăra oltenilor după U Craiova - Viitorul 2-0! Banca tehnică a Craiovei
Devis Mangia in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si FC Viitorul

Entuziasm în tabăra oltenilor după U Craiova – Viitorul 2-0!

Mateiu a precizat că în vestiarul oltenilor nu se vorbește încă despre titlu. Play off-ul este obiectivul formației. Mai mult de atât, jucătorul Universității l-a felicitat și pe Koljic pentru cele două goluri.

„Am jucat un fotbal frumos, suntem fericiți. Nu putem să facem un meci bun, apoi să pierdem. Nu au intrat mai multe, ăsta e scorul meritat. Nu ne-a fost teamă. Mister ne-a spus că n-are ce să ne spună la pauză, trebuie doar să continuați la fel. Și la Mediaș am jucat bine doar că am făcut greșeli. De data asta n-am mai făcut greșeli  sau am făcut una singură. E etapa a 9-a, nu mă gândesc la titlu, noi trebuie să intrăm în play off. De ani buni, noi cu Viitorul am jucat senzațional. E echipa cea mai frumoasă. Jucăm bine și noi, și ei, e un fotbal plăcut. Mă bucur pentru Koljic, ne trebuia un asemenea atacant”, a declarat imediat după finalul partidei cu Viitorul, Alexandru Mateiu

Entuziasm în tabăra oltenilor după U Craiova - Viitorul 2-0! fericire la golul craiovei
Elvir Kolijic se bucură dupa un gol marcat în meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si FC Viitorul

Și Nicușor Bancu a apreciat jocul lui Koljic și a lăudat prestația bosniacului

„Am făcut cea mai bună repriză, ne-a ieșit jocul, am făcut ceea ce am repetat la antrenament. Atacantul se pare că ne-a lipsit până acum, în această seară am fost mai agresivi. Am intrat bine, publicul senzațional. Până acum nu am fost constanți, acum am intrat în play off. Dacă o ține așa Koljic, m-aș bucura să se bată cu Mitriță, e un transfer reușit. Trebuie să ne apărăm trofeul în Cupă, apoi urmează CFR. Ei nu și-au creat nicio ocazie în prima repriză. Dacă marca Ianis din lovitura liberă se putea schimba soarta meciului”, a declarat și Nicușor Bancu