Ștefan Bichir declara într-un interviu în exclusivitate pentru FANATIK că își dorește să continue în funcția de comandant a clubului Steaua. Împuternicirea sa a expirat pe data de 31 decembrie 2024.
Ștefan Bichir va continua în funcția de comandant a clubului Steaua, însă FANATIK a aflat că noul său mandat va ține doar până la finalul lunii februarie! Astfel, la fel ca la finalul anului trecut, comandantul Stelei a primit o prelungire pentru doar două luni.
Decizia celor de la MApN este destul de ciudată în condițiile în care Ștefan Bichir putea fi numit în această funcție pe o perioadă nedeterminată, sau măcar împuternicirea sa ar fi fost prelungită cu 6 luni.
În aceste condiții, incertitudinea plutește în aer în privința celei mai importante funcții din cadrul clubului Steaua. Rămâne de văzut dacă ministrul Angel Tîlvar îl va reconfirma în funcție pe Ștefan Bichir la începutul lunii martie, în contextul în care Răzvan Pârcalab, președintele Federației Române de Lupte, și-a manifestat interesul să îi ia locul.
FANATIK a dezvăluit că Dragoș Barbu, fostul șef al tuturor sporturilor de echipă din cadrul clubului Steaua București a decis să iasă la pensie, iar postul său va fi scos la concurs.
Ștefan Bichir se află în postura de comandant al Stelei de pe data de 1 aprilie 2021, adică de aproape 4 ani de zile: „Cred că orice stelist își dorește această funcție, însă decizia este la Ministerul Apărării Naționale. După Sărbători vom vedea ce se va întâmpla”, spunea colonelul la mijlocul lunii noiembrie.
Un cuvânt greu de spus în potențiala numire a unui nou comandant la clubul Steaua îl are și Eduard Bachide, secretarul de stat al MApN, decorat recent de către președintele Klaus Iohannis.
În contextul alegerilor și creării unui nou guvern, Angel Tîlvar ar putea fi schimbat din funcția de ministrul al Apărării, decizie care ar putea afecta și clubului Steaua.
„Militarii” așteaptă și aprobarea bugetului pentru noul an, pentru ca MApN să poată aloca fondurile necesare pentru activitatea clubului. Anul trecut, „roș-albaștrii” au primit aproape 31 de milioane de euro. A fost cel mai mare buget din istoria clubului Steaua.