Marcus Rashford, faza finalului de an în Premier League. Ce a putut să facă englezul. Video

30.12.2018 | 21:30
Marcus Rashford a reușit faza finalului de an în Premier League

Marcus Rashford a reușit faza finalului de an în Premier League. Fotbalistul englez a driblat doi adversari în marginea terenului în partida Manchester United – Bournemouth, încheiată cu scorul de 4-1, a intrat în careu și i-a pasat decisiv lui Paul Pogba. Rashford a reușit să marcheze și un gol pe parcursul meciului și a fost înlocuit cu Lukaku în minutul 70.

Manchester United este o altă echipă după demiterea lui Jose Mourinho și numirea pe banca tehnică a lui Ole Gunnar Solskjaer (3 victorii în tot atâtea partide). Pe lângă starul Paul Pogba, un alt jucător care strălucește pe Old Trafford este Marcus Rashford. Englezul a jucat titular în partida pe care “diavolii” au câștigat-o cu 4-1 în fața celor de la Bournemouth, în runda cu numărul 20 din Premier League.

Marcus Rashford este dezlănțuit în mandatul lui Solskjaer. Atacantul de 21 de ani a fost pe tot terenul în partida cu Bournemouth și a reușit să își umilească doi adversari în minutul 5, când i-a driblat spectaculos în marginea terenului, apoi l-a găsit pe Pogba în careu cu o pasă excelentă, iar francezul a deschis scorul.

Pogba a făcut dubla în minutul 33, iar Rashford și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor înainte de pauză, din pasa lui Martial. A fost 3-1 la pauză, după ce Ake a redus din diferență. Rashford a fost înlocuit în minutul 70 de Lukaku, iar belgianul a marcat după doar două minute petrecute în teren, stabilind scorul final: 4-1 pentru Manchester United. Chiar dacă s-au impus categoric, “diavolii” sunt îngrijorați, după ce Rashford s-a îndreptat către vestiar acuzând dureri în zona inghinală în momentul în care a fost schimbat.

22 de partide a jucat Rashford în tricoul lui Manchester United în acest sezon (16 în Premier League, 6 în Champions League) în care a marcat 5 goluri și a dat 5 pase de gol. Englezul are în total 138 de meciuri pentru United (38 de goluri, 23 de assist-uri).