Marele avantaj al Barcelonei în returul din Champions League cu Napoli. Starul Griezmann anunță: ”Terenul va fi mai mare și vom avea spații”

26.02.2020 | 08:54
Marele avantaj al Barcelonei in returul din Champions League cu Napoli Starul Griezmann anunta Terenul va fi mai mare si vom avea spatii

Napoli și FC Barcelona au remizat, scor 1-1, în manșa tur a optimilor de finală din UEFA Champions League. În meciul disputat în fața a 45.000 de fani pe ”San Paolo”, catalanii au scos o remiză, în urma unei prestații nu foarte strălucitoare. Marcatorul golului trupei lui Setien, Antoine Griezmann, promite că la retur el și colegii săi vor presta alt tip de fotbal.

Antoine Griezmann, optimist înainte de returul cu Napoli: ”Terenul va fi mai mare și vom avea spații”

Antrenorul s-a schimbat la Barcelona, Valverde fiind înlocuit de Quique Setien, însă exprimarea echipei continuă să fie una nu foarte convingătoare.

În turul optimilor din Liga Campionilor cu Napoli, Barcelona a scos o remiză, 1-1, însă aceasta a venit pe fondul unui nou joc modest, catalanii având un singur șut pe poartă timp de 90 de minute.

Antoine Griezmann, cel care a marcat golul campioanei Spaniei la Napoli, e convins că el și coechipierii săi vor pune în scenă un alt fotbal la returul de peste două săptămâni.

Explicația: terenul de pe Camp Nou e mai mare, iar el Messi și colegii săi din ofensivă se vor putea descurca mult mai bine.

”Mai avem acum de jucat manșa secundă. Va fi diferit față de primul meci.  Terenul va fi mai mare, vom avea mai multe spaţii şi suporterii alături de noi. Trebuie să câștigăm!”, a spus Griezmann, la flash interviul oferit după meci.

Barcelona, remiză cu noroc pe San Paolo

Teoretic, Barcelona e favorită mare la calificare după acest 1-1 obținut în Italia. Jocul trupei lui Quique Setien este unul care aduce însă neliniște în sânul fanilor de pe Camp Nou.

Barcelona a fost dominată tactic de trupa lui Gennaro Gattuso, napoletanii ratând șanse importante de a câștiga acest meci.

Dries Mertens a deschis scorul în meciul de marți, cu un șut superb în minutul 30. După pauză, Griezmann a egalat (57), cu o execuție din apropierea porții lui Ospina.

La retur, Barcelona nu va conta pe serviciile a doi jucători de bază, Sergio Busquets (cumul de galbene) și Arthuro Vidal (eliminat)

• Barcelona – Napoli (1-1 turu), returul optimilor Champions League, se va juca pe 18 martie de la ora 22:00