Maria Şarapova a fost eliminată în optimile de finală la US Open 2018

Irina Aldea
în Tenis
04/09/2018, 09:34
Maria Şarapova a fost eliminată în optimile de finală la US Open 2018 GALERIE FOTO

Maria Şarapova a fost eliminată în optimile de finală la US Open 2018. Rusoaica a părăsit competiţia din New York încă din optimi.

Maria Şarapova, locul 22 mondial, a fost eliminată în optimile de finală la ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, de către sportiva din Spania, Carla Suarez Navarro. Vezi toate detaliile despre meciurile de la US Open accesând aplicaţia de mai jos: scoruri game cu game, programul complet al meciurilor şi toate rezultatele zilei de la Flushing Meadows.

Maria Şarapova a fost învinsă în optimi la Flushing Meadows de Carla Suarez Navarro, locul 24 WTA, scor 6-4, 6-3. Meciul a durat o oră şi 33 de minute. Carla şi-a făcut un cadou grozav de ziua sa de naştere, întrucât iberica a împlinit pe 3 septembrie 30 de ani şi poate acum sărbători cu o victorie asupra fostului lider mondial, rusoaica Maria Şarapova. Totul despre turneul de la Flushing Meadows.

De la revenirea după suspendarea de 15 luni pentru dopaj, în primăvara anului 2017, Şarapova, în vârstă de 31de ani, nu a mai trecut de sferturile de finală la un turneu de Grand Slam. Suarez Navarro, sfertfinalistă la Flushing Meadows în urmă cu cinci ani, va juca pentru un loc în semifinale cu americanca Madison Keys, locul 14 mondial.

În celelalte sferturi de finală se vor duela sportive aflate în maximă formă: Serena Williams, favorita numărul 17, va avea parte de un prim test în concurs, prin rezistenţa opusă de către cehoaica Pliskova, favorita numărul 8. Mai apoi, pe aceeaşi parte de tablou, campioana en-titre, americanca Sloane Stephens, o va întâlni pe letona Anastasija Sevastova, iar în partea inferioară de tablou, pe lângă Keys – Navarro, un alt meci foarte interesant va avea loc între Naomi Osaka, calificată în premieră în sferturile de finală ale unui turneu de Grand Slam, şi ucraineanca Lesia Tsurenko, locul 36 WTA.

Serena Williams – Karolina Pliskova, capul de afiş al sferturilor de finală de la New York

Serena Williams a eliminat-o pe Kaia Kanepi în optimile de finală la Flushing Meadows, în trei seturi, scor 6-0, 4-6, 6-3, după o oră şi 38 de minute de joc. Americanca a reuşit nu mai puţin de 18 aşi în meciul din optimile de finală, faţă de douar 4 ai adversarei sale. În ceea ce priveşte numărul dublelor greşeli, Serena a comis 4, iar Kanepi 3, fiind adesea în umbra fostului lider mondial din WTA.

În turul următor, americanca în vârstă de 36 de ani o va întâlni pe favorita numărul 8 a turneului din Statele Unite ale Americii, Karolina Pliskova, din Cehia, locul 8 WTA. Cehoaica în vârstă de 26 de a trecut la această ediţie a US Open de Zarina Diyas, Ana Bogdan, Sofia Kenin şi Ashleigh Barty. Pliskova nu a pierdut niciun set până acum la New York şi ar putea reprezenta pentru americancă primul test din competiţie. Cele două s-au întâlnit de două ori până acum în circuit, ultima dată la US Open în 2016, când cehoaica s-a impus în minimul de seturi. Anterior, Pliskova şi Serena s-au confruntat pe hard, în 2014, la Stanford, americanca impunându-se în două seturi, scor 7-5, 6-2.