Marian Drăgulescu, doar locul 4 în finala la sărituri de la Campionatul Mondial de gimnastică! A ratat bronzul la o zecime! Video

13.10.2019 | 15:00
Marian Dragulescu doar locul 4 in finala la sarituri de la Campionatul Mondial de gimnastica A ratat bronzul la o zecime Video

Marian Drăgulescu a fost singurul reprezentant al României care a ajuns în finalele pe aparate de la Campionatul Mondial de gimnastică de la Stuttart. “Marocanul” a concurat duminică în finala la sărituri, însă nu a reuşit să pună mâna pe vreo medalie, terminând concursul pe locul 4, la o zecime de Igor Radivilov

Marian Drăgulescu, cinci minute pe podium în finala la sărituri de la Campionatul Mondial de gimnastică

Marian Drăgulescu a încheiat pe locul 4 finala la sărituri de la Campionatul Mondial de gimnastică de la Stuttgart. Sportivul de 38 de ani a avut o aterizare aproape perfectă la prima săritură şi a fost notat cu 14,966. La a doua săritură, “Marocanul” a făcut un pas în faţă şi a primit nota 14,283.

După cele două sărituri, Marian Drăgulescu ocupa locul 3, cu o medie de 14,624, însă a stat pe podium doar cinci minute. Nikita Nagornyy a reuşit două sărituri perfecte şi l-a scos pe gimnastul român de pe podium. De altfel, rusul a obţinut şi medalia de aur cu media de 14,966, fiind urmat de Artur Dalaloyan (Rusia) – 14,933 şi de Igor Radivilov (Ucraina) – 14,749.

Marian Drăgulescu s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo

După calificarea în finala la sărituri de la Campionatul Mondial de gimnastică, Marian Drăgulescu a obţinut şi biletul pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo, care se vor desfăşura între 24 iulie şi 9 august 2020. Gimnastul de 38 de ani va participa la a cincea Olimpiadă din carieră, chiar dacă echipa masculină a ratat calificarea. Acelaşi lucru s-a întâmplat şi cu echipa feminină de gimnastică.

Marian Drăgulescu are în palmares trei medalii olimpice, toate obţinute la Atena 2004. În urmă cu 15 ani, gimnastul legitimat la CSA Steaua câştiga argintul la sol şi două medalii de bronz, cu echipa şi la sărituri. La Campionatele Mondiale, sportivul de 38 de ani a obţinut de opt ori medalia de aur, ultima oară reuşind această performanţă în 2009, la Londra, când s-a impus la sol şi la sărituri.