Rapid a ratat victoria în confruntarea cu Petrolul, scor 1-1. Giuleştenii rămân în afara play-off-ului, iar tensiunile se acumulează la echipa antrenată de Marius Şumudică, în condiţiile în care fotbaliştii transferaţi nu confirmă.
Fostul finanţator de la Poli Timişoara, Marian Iancu, a analizat Rapidul la FANATIK SUPERLIGA. Omul de afaceri e de părere că problemele Rapidului vin din cauza faptului că atacanţii aduşi nu sunt eficienţi:
“Şumudică încearcă să aşeze în sistem 3-5-2. Onea a cochetat cu mijlocul terenului, el a jucat şi în 4-4-2. Are calitate să facă banda şi din poziţia de 5, să acopere ofensiv şi defensiv.
Are capacitate de efort. Eu cred că asta joacă Şumudică, cu 3 fundaşi cu 5 la mijloc. Eu nu cred că problemele vin de aici. Vin de la calitate. Sunt nişte limite, pe care nu cred că le pot trece.
Şi limitele le găsim la atacanţi. Dăm foarte multe goluri cu fundaşii. Nu ştiu dacă observaţi, scade şi Petrila în randament. Se cere prea mult de la el. Nu există o compensare.
Îţi trebuie un atacant, un om care să rupă echilibrul din mijlocul apărării adverse. Un atacant care speculează zonele libere, offside-ul. Faptul că Boupendza vine înapoi şi stă mult prea departe de poartă, mi se pare că ţine Rapidul prea jos.
Nu pot să ţină sus. Rareş Pop încă e crud. Nu are forţa necesară să se bată în zona aia. Dar este un jucător de execuţie. Poate să te scoată, a şi făcut-o, dar nu poţi să aştepţi doar de la el.
Sunt soluţii. N’Jie nu este o soluţie acum. Faptul că nici Boupendza şi nici N’Jie nu au reuşite, de aici se naşte starea de nervozitate. Doar că nu sunt profesionişti, nu au mentalitatea de a stăpâni asemenea trăiri”, a spus Iancu la FANATIK SUPERLIGA.
Rapid este sub presiune înaintea meciului cu Sepsi Sf. Gheorghe. Se anunţă o deplasare grea pentru echipa lui Marius Şumudică, în condiţiile în care covăsnenii nu au mai pierdut din finalul lunii septembrie.