Mario Balotelli, ţinta atacurilor rasiste în Verona – Brescia! A vrut să părăsească gazonul, dar s-a revanşat cu un gol spectaculos! Video

03.11.2019 | 18:19
Mario Balotelli tinta atacurilor rasiste in Verona  Brescia A vrut sa paraseasca gazonul dar sa revansat cu un gol spectaculos Video

Mario Balotelli a fost victima derapajelor rasiste ale fanilor lui Hellas Verona, iar în minutul 53 a luat mingea și a aruncat-o înspre fanii adverși. „Super Mario” nu este la primul astfel de incident în Italia, la fel a pățit și pe vremea când era fotbalistul lui AC Milan, iar în acest sezon au existat mai multe cazuri de rasism în Serie A. De asemenea, Romelu Lukaku a fost și el victima scandărilor rasiste la un meci Cagliari – Inter.

Mario Balotelli, ținta atacurilor rasiste

Fanii lui Hellas Verona au avut mai multe derapaje rasiste la adresa lui Mario Balotelli, care a fost vizibil afectat de scandările din tribune și s-a enervat. Atacantul Bresciei le-a răspuns cu un gol, însă echipa lui a pierdut partida cu 2-1. În minutul 50 Salcedo Mora a deschis scorul pentru Verona, iar în minutul 81 Pessina a majorat scorul, pentru ca în minutul 85 Balotelli să stabilească scorul final.

Romelu Lukaku a fost victima scandărilor rasiste în acest sezon la un meci Cagliari – Inter, în care „nerazzurri” auînvins cu 2-1. Fanii formației din Sardinia au imitat zgomote de maimuțe în minutul 75, atunci atacantul belgian a transformat o lovitură de la 11 metri.

• 29 de ani a împlinit Mario Balotelli pe 12 august

Golul lui Balotelli a fost superb

Pentru a le da un răspuns fanilor lui Hellas Verona, Mario Balotelli a înscris un gol superb și a amintit tuturor de forma senzațională pe care o avea când juca la AC Milan și când făcea furori în tricoul naționalei Italiei. Este al doilea gol al lui Super Mario în actualul sezon din Serie A, după reușita sa din meciul cu Napoli. de fiecare dată când el a marcat echipa sa a pierdut cu același scor și anume 2-1.

Antonio Conte a fost foarte supărat după meciul în care Romelu Lukaku a fost jugnit și a declarat că nu este normal să se întâmple astfel de lucruri, într-un campionat atât de puternic precum cel al Italiei: „În alte țări suporterii își încurajează echipa, nu vin la stadion pentru a-i jigni în halul ăsta pe adversari. Trebuie să existe un respect mai mare în fotbalul italian”.