Rapid București a reușit să învingă luni seară „lanterna roșie” a SuperLigii României. După 2-0 împotriva Gloriei Buzău, giuleștenii s-au apropiat la un singur punct de poziția a 6-a ocupată de Sepsi Sfântul Gheorghe. Tehnicianul „alb-vișiniilor”, Marius Șumudică, a avut reacții destul de reținute la finalul partidei, fiind mulțumit de echipă, dar deranjat de ghinionul pe care Rapidul îl are la finalizare.
La finalul partidei din Giulești, Marius Șumudică a analizat desfășurarea partidei la flash-interviu, și-a conturat obiectivele și a menționat ghinionul ce a afectat Rapidul în ultimele meciuri:
„A fost un meci bun din partea noastră. Am ajuns foarte repede la un avantaj de două goluri după care am gestionat foarte bine partida. Le-am spus la pauză să se gândească că e 0-0 și că e important să nu luăm gol.
Echipa adversă nu a avut situații clare de a marca, am făcut un meci bun și nu se poate pune problema învingătoarei. Rapidul a fost categoric peste adversara din seara aceasta.”, a spus antrenorul Rapidului despre partida de luni seară.
„Șumi” s-a arătat deranjat de ghinionul pe care Rapidul l-a avut la finalizare atât în înfrângerea de etapa trecută împotriva lui Sepsi, cât și în victoria din această seară: „Etapa trecută nu meritam niciodată să pierdem. Trebuie să aducem preotul. Să mai mărim un pic poarta. Nu știu ce să facem ca să dăm gol. Etapa trecută 4 bare, azi iar s-a analizat la VAR dacă a intrat mingea. Gol anulat la ofsaid milimetric. Asta este, important e că am făcut 8 puncte până acum în acest retur și suntem pe plus cu 3 puncte față de începutul din turul de campionat, dar mai avem un meci de jucat”, a declarat Marius Șumudică.
Marius Șumudică a fost adesea contestat pentru transferurile costisitoare ale celor doi jucători: Aaron Boupendza și Clinton N’Jie
Gabonezul a avut în această seară cea mai bună evoluție în tricoul Rapidului. Boupendza a deschis scorul în minutul 5, a scos un penalty pe care tot el l-a transformat și a avut un gol anulat pentru un ofsaid controversat.
Întrebat despre evoluția atacantului de 26 de ani, Șumudică a surprins prin răspunsul său: „Nu comentez de Boupendza, sunt atâția oameni de fotbal care o pot face, pe mine nu mă interesează.”, a declarat tehnicianul „alb-vișiniilor”
Marius Șumudică a făcut calculele pentru accederea în play-off, tehnicianul de 53 de ani este de părere că dacă va mai aduna încă 14-15 puncte în ultimele 10 etape va fi în primele șase: „Cu 43-44 de puncte cred că suntem în play-off. Vom vedea ce va trebui să facem la momentul respectiv. Dinamo va odihni niște jucători în Cupă. Cred că și noi vom odihni câțiva jucători. Noi suntem calificați în Cupă, suntem la un punct de play-off. Băieții merită să se bucure în seara asta.
La Rapid se aud foarte bine fanii, chiar dacă vin 5-6000. Cei care au venit s-au bucurat de un spectacol. Iată că am câștigat acasă, ceea ce înainte nu se întâmpla. Important e să îți faci fanii fericiți, indiferent de câți vin”, a spus Marius Șumudică
După victoria din această seară, Rapidul se situează pe poziția a 7-a, la un singur punct în spatele lui Sepsi OSK care se află pe prima poziție de calificare în play-off.