Adrian Baciu    Iuliana Spirache
in SuperLiga Turciei
07/10/2019, 08:00
Șumudică, un nou scandal în Turcia. Românul, show la conferința de presă după duelul fizic cu un adversar. “M-a lovit!”. VIDEO GALERIE FOTO
Marius Șumudică, un nou scandal în Turcia. A fost avertizat după un duel fizic cu un adversar în Gaziantep - Basaksehir. Sursa foto: Twitter

Marius Șumudică a ieșit din nou în prim-plan în campionatul Turciei. Omul care a adus rezultate nesperat de bune pentru nou-promovata Gaziantep Gazisehir în primele șase etape ale sezonului a început tare meciul cu Basaksehir, de duminică. După doar un minut de joc, antrenorul român de 48 de ani a fost avertizat după un duel fizic cu un adversar.

UPDATE, 7 octombrie, ora 08.00. Marius Șumudică a oferit o primă reacție după ce a fost implicat într-un scandal la meciul cu Basaksehir.

Trebuie sa întrebați arbitrul de ce mi-a dat galben. Eu am dat mingea, căpitanul lor m-a lovit în braț. Uitați aici vânătaia! Nu-i problema că mi-a dat mie galben, dar trebuia să-l avertizeze și pe căpitanul lui Basaksehir. Arbitrii știu că sunt un antrenor care pune presiune, îmi dau galbene repede. S-a mai întâmplat și cu Goztepe campionatul asta. Daca rămâneam 11 contra 11, n-am fi pierdut niciodată meciul ăsta. Suntem o echipă care joaca totul pe teren, nu primim ajutor de la nimeni, cer să fim respectati. Nu ne-a dat multe faulturi, toate contactele le-a judecat în favoarea adversarului. De ce? De ce se întâmplă asta? Nu ştiu!, a spus Marius Șumudică la finalul partidei.

Nu vorbesc niciodată rău despre arbitri, însă am 48 de ani, dintre care 41 în fotbal. Nu sunt prost. Şi eu fac greșeli. Primul gol marcat de noi a fost anulat şi vreau să știu de ce. Federația cheltuie bani pentru sistemul VAR şi nu înţeleg de ce nu este folosit. Respect foarte mult fotbalul turc şi aștept respect pentru echipa mea și pentru mine. Nimeni nu ne-a ajutat. Am câștigat aceste 11 puncte cu propria noastră transpirație, a făcut spectacol Şumudică după meci.

Marius Șumudică, un nou scandal în Turcia. A fost avertizat după un duel fizic cu un adversar în Gaziantep – Basaksehir

Trecuseră doar 60 de secunde din meciul Gaziantep – Basaksehir și Marius Șumudică era deja erou pe stadionul ”Gaziantep Arena”. La o fază banală, între tehnicianul român și mijlocașul tur al oaspeților, Mahmut Tekdemir, s-a declanșat un mic scandal. Din dorința de a repune mai repede mingea în joc, Tekdemir i-a luat mingea din mână lui Șumudică.

Cum Marius Șumudică nu este genul care să lase de la el, între cei doi a avut loc o luptă corp la corp pentru balon. În final, cel care a avut de pierdut a fost românul. S-a ales cu un cartonaș galben și cu o zgărietură pe mână. Cel puțin asta reiese din gesturile acestuia. VEZI GALERIE FOTO

• 3 era locul ocupat de Gaziantep după șase etape din Superliga Turciei

Șumudică, scandal și în runda anterioară

În runda precedentă din Superliga Turciei, Marius Șumudică și echipa sa, Gazișehir Gaziantep, au pierdut două puncte mari. Gaziantep a remizat pe teren propriu, scor 1-1, cu Goztepe, după ce a avut om în plus din minutul 50 al partidei. Vural, în minutul 58, respectiv Emir în minutul 82 au fost marcatorii partidei. După meci, Șumudică a acuzat jocuri de culise împotriva echipei sale.

“Nu vorbesc niciodată rău despre arbitri, însă am 48 de ani, dintre care 41 în fotbal. Nu sunt prost. Şi eu fac greșeli. Primul gol marcat de noi a fost anulat şi vreau să știu de ce. Federația cheltuie bani pentru sistemul VAR şi nu înţeleg de ce nu este folosit. Am urmărit de zece ori faza, a fost gol curat. A doua repriză s-au acordat şapte minute de prelungiri. Care este motivul? Îi este cuiva frică? Deranjează pe cineva că obținem noi trei puncte? Respect foarte mult fotbalul turc şi aștept respect pentru echipa mea și pentru mine. Nimeni nu ne-a ajutat. Am câștigat aceste 11 puncte cu propria noastră transpirație”, a declarat Marius Şumudică după acel meci.