Măţan, omul cu penalty-urile de la Viitorul! “E prea mic, nu l-am văzut”

Autor: Gabriel Esanu | 19.01.2021 | 23:07
Măţan, omul cu penalty-urile de la Viitorul!
Alexandru Măţan a fost faultat în careu de Iulian Cristea, iar Istvan Kovacs a dat penalty

UPDATE, 19 ianuarie, ora 23:00 / Basarab Panduru și Cristi Balaj au analizat faza la care Mățan a obținut lovitură de pedeapsă. Au concluzionat și ei că decizia lui Istvan Kovacs este corectă, dar au și remarcat abilitatea fotbalistului de la Viitorul pentru a obține lovituri de pedeapsă.

Dacă ești mic ai avantaj, așa a fost în cazul lui Mățan la duelul cu Cristea. Din păcate, așa se consideră. Dacă era Luckassen în locul lui Mățan, nu era penalty”, a declarat Cristi Balaj la Telekom.

Mâna aia mi se pare că vine peste Mățan, îmi dă impresia că Cristea l-a văzut, deși în prima fază am zis că nu l-a văzut deloc. Mățan a fost șmecher la faza aia”, a completat și Basarab Panduru.

Știrea inițială, 19 ianuarie, ora 21:36 / Viitorul a deschis scorul în partida cu FCSB în minutul 17, după un penalty transformat de Cosmin Matei. Lovitura de pedeapsă a fost obţinut de Alexandru Măţan, care a fost busculat clar de Iulian Cristea în suprafaţa de pedeapsă.

Fundaşul celor de la FCSB chiar l-a lovit pe mijlocaşul Viitorului cu antebraţul peste faţă apoi s-a prăbuşit peste el. Măţan, fotbalist de 1,65 metri, nu este la primul penalty obţinut astfel. O fază asemănătoare a avut loc şi în partida Viitorul – FC Argeş, din etapa a opta a Ligii 1.

Piteştenii au fost aproape să dea lovitura la Ovidiu, unde au condus până în minutul 90, după dubla lui Malele. Gaztanaga a redus din diferenţă în minutul 61, pentru ca Andrei Ciobanu să aducă egalarea la ultima fază a partidei, din penalty.

Gabi Matei a văzut al doilea galben şi a fost eliminat, după un penalty identic în Viitorul – FC Argeş

Lovitura de pedeapsă a fost obţinută de acelaşi Măţan, după o fază foarte asemănătoare cu aceasta din Viitorul – FCSB. Gabi Matei este cel care a comis infracţiunea în acea partidă, iar fundaşul venea cu o explicaţie foarte amuzantă la finalul partidei.

E prea mic, nu l-am văzut! Am vrut să sar la cap și l-am lovit… cred că l-am lovit”, a fost explicația lui Gabi Matei.

Andrei Moroiţă, arbitrul acelei partide, nu avea cum să ţină cont de explicaţiile lui Matei. A acordat penalty şi cartonaş galben pentru fotbalistul piteştenilor. Matei avea deja un avertisment şi a fost eliminat în final de meci.

La faza din partida Viitorul – FCSB, Istvan Kovacs a acordat lovitură de pedeapsă, dar Iulian Cristea a fost iertat de cartonaşul galben.

Alexandru Măţan, 21 de ani, a devenit titular incontestabil la Viitorul în acest sezon. Are 16 partide în acest sezon de Liga 1 şi a reuşit să marcheze un gol. Are şi patru decisive.

Măţan este cotat la 850.000 de euro, conform Transfermarkt.de, iar în sezonul trecut a fost împrumutat la FC Voluntari.