Stiri sportive

Mateo Susic, cel mai bun jucător al lui CFR Cluj din meciul cu Lazio! Fundașul a primit cel mai mare punctaj InStat, deși a jucat doar 22 de minute. Cei mai slabi trei fotbaliști

29.11.2019 | 11:30
Mateo Susic cel mai bun jucator al lui CFR Cluj din meciul cu Lazio Fundasul a primit cel mai mare punctaj InStat desi a jucat doar 22 de minute Cei mai slabi trei fotbalisti

CFR Cluj a pierdut meciul de pe „Stadio Olimpico” cu Lazio, 0-1, iar trupa lui Dan Petrescu are nevoie de un punct în meciul cu Celtic din ultima etapă a grupelor Europa League pentru a fi sigură de calificare. În partida cu italienii, clujenii a avut mai multe ocazii importante, iar cei mai buni jucători de pe teren au fost Andrei Burcă, Andrei Peteleu și Mateo Susic, conform cifrelor InStat.

Susic, cel mai bun jucător al clujenilor, deși a jucat doar 22 de minute

Mateo Susic a fost cel mai bun jucător de pe teren al campioanei României în meciul cu Lazio, deși a jucat doar 22 de minute. Revenit după eliminarea din primul meci cu Rennes (1-0), bosniacul a intrat spre finalul confruntării, dar a reușit să obțină cel mai mare punctaj din jucătorii lui Dan Petrescu, conform cifrelor InStat.

• o singură minge pierdută în jumătatea adversă

Primii trei jucători ai lui CFR Cluj cu cele mai bune punctaje din partea InStat sunt Mateo Susic, Andrei Burcă și Andrei Peteleu, iar cele mai mici punctaje au fost primite de Mihai Bordeianu, Alexandru Păun și Lacina Traore.

Portarul lui Lazio, cel mai bun de pe teren

Silvio Proto, portarul lui Lazio, a fost cel mai bun de pe teren cu un punctaj de 350, conform cifrelor InStat. Proto a avut 3 parade importante pe toată durata meciului și a apărat 4 șuturi pe poartă. De cealaltă parte, Giedrius Arlauskis a avut un singur șut pe poartă de apărat, dar din păcate acela a fost golul marcat de Correa din minutul 24.

În afară de Proto, Francesco Acerbi a fost al doilea cel mai bun jucător al lui Lazio cu un total de 322 de puncte și este urmat de Luis Alberto, care a primit din partea InStat 304 puncte. Joaquin Correa, unicul marcator din confruntare, a primit doar 288 de puncte.