Mats Wilander, concluzie îngrijorătoare după meciul lui Halep cu Harriet Dart: „Am văzut-o pe vechea Simona. A fost o anumită negativitate”

Francisc Oprea
în Tenis
23/01/2020, 12:16
Simona Halep a cedat șase game-uri în meciul cu Harriet Dart. Sursă Foto: Hepta

Simona Halep a reușit calificarea în turul trei de la Australian Open, însă Mats Wilander declară că prestația din setul doi, când Harriet Dart a câștigat trei game-uri consecutive, a adus aminte de momentele româncei din trecut, când negativitatea și graba din joc îi afectau rezultele.

Mats Wilander, reacție după victoria Simonei Halep cu Harriet Dart

Simona Halep a controlat autoritar primul set al meciului cu Harriet Dart, câștigat la 1, însă nivelul jocului a scăzut în actul secund, când britanica a câștigat trei game-uri consecutive în momentul în care favorita patru conducea cu 5-1.

Mats Wilander, fost lider mondial în circuitul ATP, susține că, deși Simona a arătat un tenis bun, momentul de la 5-1 în setul doi a adus aminte de ceea ce se întâmpla cu Halep în trecut, când avea multe momente de nervozitate care îi afectau jocul.

Am văzut-o pe vechea Simona la scorul de 5-1. A fost agitată, s-a grăbit. Dar vedem un nivel foarte înalt, vedem campioana de la Wimbledon. Joacă mai puține turnee, se focusează pe turneele de Grand Slam. O să discute cu Darren Cahill.

Poate a fost o anumită negativitate, dar până la urmă este o victorie în două seturi. Simona nu a jucat perfect, însă a avut o evoluție foarte bună”, a declarat Mats Wilander la Eurosport.

Collins sau Putintseva în turul trei

După victoriile obținute în minimum de seturi, 7-6 (5), 6-1 cu Jennifer Brady și 6-2, 6-4 cu Harriet Dart, pentru Simona Halep urmează confruntarea din turul trei, unde va întâlni câștigătoarea meciului Danielle Collins – Yulia Putintseva.

Sportiva din Statele Unite ale Americii a arătat o formă excelentă în debutul sezonului, reușind să ajungă în sferturile de finală ale turneului de la Brisbane, după ce a eliminat-o pe parcurs pe Elina Svitolina (5 WTA), și în semifinalele de la Adelaide.

De cealată parte, Yulia Putintseva a fost eliminată în sferturi la Brisbane chiar de Collins, în timp ce la Adelaide, unde a jucat calificări, a ieșit din primul tur, după o înfrângere cu Ajla Tomljanovic.