Mauricio Pochettino dă vina pe ghinion pentru ratarea trofeului: “Nimeni nu te pregăteşte pentru aşa ceva”

Razvan Nicolae
in Champions League
02/06/2019, 01:12
Mauricio Pochettino dă vina pe ghinion pentru ratarea trofeului

Mauricio Pochettino dă vina pe ghinion pentru ratarea trofeului Ligii Campionilor. Tottenham a fost învinsă de Liverpool, scor 0-2, în finala UEFA Champions League, iar primul gol al meciului a fost marcat dintr-un penalty acordat după 30 de secunde.

Mauricio Pochettino dă vina pe ghinion pentru ratarea trofeului: “Nu a fost să fie azi”

La finalul meciului Tottenham – Liverpool 0-2, Mauricio Pochettino a analizat prestaţia jucătorilor lui şi a dat vina pe ghinion pentru ratarea trofeului. Cu toate acestea, antrenorul argentinian i-a felicitat pe jucătorii “cormoranilor” şi a susţinut că nimeni nu putea să-i pregătească pentru primirea unui gol după doar două minute.

“Sunt mândru pentru efortul depus şi de felul în care am luptat. Am fost ghinionişti, am primit un gol rapid din penalty. Am luptat şi am jucat mai bine în repriza a doua. Sunt mândru, dar şi puţin dezamăgit că am avut ghinion. Penalty-ul este o circumstanţă pentru care un antrenor nu-şi poate pregăti echipa. Niciodată nu poţi să te gândeşti că adversarii vor avea 1-0 după câteva minute. A fost un moment greu. Sunt mândru că antrenez aceşti jucători şi o felicit pe Liverpool. Nu a fost să fie azi. Standardele au fost sus. Vreau să repet această experienţă. Este cel mai important meci după finala Cupei Mondiale”, a declarat Mauricio Pochettino pentru BT Sport.