Kylian Mbappe Lottin, în top la Paris Saint-Germain după un debut fulminant. Vezi ce a reuşit francezul la meciul cu FC Metz

Vicentiu Dinescu
în STIRI INTERNATIONALE
09/09/2017, 11:41

Mbappe, în top la PSG după un debut fulminant în care a marcat un gol şi a dat o pasă decisivă în partida din deplasare cu FC Metz, scor 5-1, din etapa a cincea a campionatului Franţei. Noul star al fotbalului mondial a devenit la 18 ani şi opt luni al zecelea cel mai tânăr marcator din istoria vicecampioanei din Ligue 1, conform presei din Hexagon.

Kylian Mbappe Lottin a fost achiziţionat în această săptămână de Paris Saint-Germain de la AS Monaco, iar aseară a jucat primele 90 de minute la formaţia pregătită de Unai Emery. Internaţionalul francez a fost folosit pe postul de vârf retras, în spatele uruguayanului Edinson Cavani, şi a reuşit să marcheze golul de 2-1 în minutul 59, la trei minute după ce Metz rămăsese în inferioritte numerică. Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Mbappe a dat şi o pasă de gol în meciul cu FC Metz

Internaţionalul francez a arătat că se înţelege destul de bine cu vedetele Neymar şi Cavani, uruguyanului oferindu-i pasa decisivă la golul patru al parizienilor. Cel mai tânăr marcator din istoria clubului Paris Saint-Germain este nigerianul Bartholomew Ogbeche, care a înscris la 17 ani şi o lună, urmat de Nicolas Anelka (17 ani şi şase luni) şi Lionel Justier (17 ani şi şase luni).

Vezi aici golurile partidei FC Metz – Paris Saint-Germain, scor 1-5.

Locurile 4-10 în această ierarhie sunt ocupate de următorii jucători: Dominique Barberat (17 ani şi şapte luni), Gilles Cardinet (17 ani şi zece luni), Adrien Rabiot (18 ani şi patru luni), Jean-Kevin Augustin (18 ani şi cinci luni), Jean-Claude Lemoult (18 ani şi şase luni), David N’Gog (18 ani şi şapte luni) şi Kylian Mbappe Lottin (18 ani şi opt luni).

Paris Saint-Germain l-a împrumutat pentru un sezon, până la 30 iunie 2018, pe atacantul Kylian Mbappe de la AS Monaco. Înţelegerea dintre cele două cluburi prevede şi o opţiune de cumpărare de 180 de milioane de euro. În cazul în care opţiunea de cumpărare va fi activată, Mbappe va avea contract cu PSG până la 30 iunie 2022. Kylian Mbappe este considerat marea speranţă a fotbalului francez. El a jucat în 60 de meciuri pentru AS Monaco şi a înscris 27 de goluri.