Video

VIDEO / DRAMATIC! New England Patriots cîştigă Super Bowl-ul după o revenire incredibilă. Tom Brady scrie istorie!

UPDATE 2 februarie, ora 08:24 / New England Patriots a cîştigat Super Bowl-ul cu 28-24 în faţa lui Seattle Seahawks. A fost un meci dramatic, cu multe răsturnări de situaţie, în care echipa...
02.02.2015 | 08:48
VIDEO  DRAMATIC New England Patriots cistiga Super Bowlul dupa o revenire incredibila Tom Brady scrie istorie

UPDATE 2 februarie, ora 08:24 / New England Patriots a cîştigat Super Bowl-ul cu 28-24 în faţa lui Seattle Seahawks. A fost un meci dramatic, cu multe răsturnări de situaţie, în care echipa lui Bill Belichick s-a impus după o pauză de 10 ani în Super Bowl.

VEZI VIDEO REZUMATUL SUPERBOWL 2015: New England Patriots – Seattle Seahawks 28-24

Tom Brady a fost MVP-ul meciului cu 4 touch-down-uri şi a intrat în istorie cu 12 TD-uri marcate în Super Bowl. New England a reuşit o revenire incredibilă în sfertul 4, una dintre cele mai spectaculoase în istorie, reuşind să şteargă avantajul de 10 puncte al campionilor en-titre de la Seahawks.

tom b

Finalul de meci a fost de infarct. Cu 30 de secunde înainte de final, Seahawks au avut şansa victoriei, mai avînd doar 5 yarzi faţă de terenul advers, însă au decis să arunce în loc să încerce o pătrundere în forţă a lui Marshawn Lynch. Decizia s-a dovedit catastrofală, Malcolm Butler de la New England reuşind să intercepteze mingea pe lina de touch down şi să închidă meciul. Decizia de a arunca a fost considerată de mulţi, drept cea mai neinspirată din întreaga istorie a NFL. Vezi VIDEO:

Loading the player…

*******************************************

Fotbal american / New England – Seattle   1,87   1,95  @ luni, 2 februarie, ora 01:30

Super Bowl XLIX este cel mai aşteptat eveniment sportiv al anului în Statele Unite, mai ales că, de această dată, se înfruntă două echipe cu şanse egale la trofeu: New England Patriots şi Seattle Seahawks. Ediţia precedentă a fost una extrem de dezechilibrată, Seattle Seahawks impunîndu-se cu scorul de 43-8 în faţa celor de la Denver Broncos. De data aceasta, „patrioţii” conduşi de Tom Brady, unul dintre cei mai buni „quarterback” (coordonator) din istorie, sînt uşor favoriţi datorită unui atact extrem de productiv în acest sezon. Un alt punct forte al echipei din New England este linia ofensivă, care asigură „spatele” lui Brady.

De partea celaltă, Seattle Seahawks e cea mai puternică echipă din NFL în apărare. Mai mult de atît, campionii de anul trecut aleargă cel mai mult cu mingea. Starul echipei nu este „QB-ul”, aşa cum se întîmplă în majoritatea cazurilor, ci omul de lîngă el, cel însărcinat cu purtarea balonului prin apărarea adversă. Marshawn Lynch este cel mai bun om pe postul său din NFL. Meciul care va genera un profit de un miliard de dolari, în special din reclamele de la pauză, are loc pe 2 februarie, de la ora 01:30, ora României. Stadionul care va găzdui partida aparţine Universităţii din Phoenix, Arizona. La meci sînt aşteptaţi aproximativ 80.000 de spectatori.