Meciul zilei în Europa! 6 goluri în 30 de minute. Ce a făcut liderul din Bundesliga. Video

Autor: Traian Terzian | 06.10.2018 | 19:16
Paco Alcacer a fost decisiv în meciul zilei din Europa, în care Borussia Dortmund a învins Augsburg cu 4-3

Meciul zilei în Europa a avut loc în Bundesliga. Liderul Borussia Dortmund s-a impus pe teren propriu cu 4-3 în fața celor de la FC Augsburg în etapa a șaptea a campionatului Germaniei. Omul întâlnirii de pe Signal Iduna Park a fost atacantul spaniol Paco Alcacer, autor al unui hattrick.

Prima repriză a fost una anostă, singurul moment de remarcat a fost deschiderea de scor reușită de oaspeți prin islandezul Alfred Finnbogason. Însă, partea secundă a fost cu adevărat una nebună, cele două formații înscriind șase goluri în 30 de minute.

Paco Alcacer sărbătorește golul prin care a adus victoria Borussiei Dortmund în meciul cu Augsburg

Paco Alcacer, erou în meciul zilei în Europa

Eroul meciului zilei din Europa a fost Paco Alcacer. Atacantul spaniol adus de Borussia Dortmund a marcat trei goluri, ultimul în minutul 90+5 direct din lovitură liberă. Paco Alcacer a devenit primul jucător din istoria Bundesligii care înscrie șase goluri în primele trei meciuri jucate în prima ligă din Germania.

Și evoluția scorului a fost una palpitantă. Oaspeții au condus cu 1-0 și 2-1, dar gazdele au întors rezultatul la 3-2. Augsburg a avut și ea o revenire, a egalat la 3-3, dar Borussia Dortmund a dat lovitura în minutele de prelungire. Astfel, ”galben-negri” au ajuns la 17 puncte și ocupă primul loc, cu trei puncte mai mult decât Werder Bremen și Hertha Berlin, și cu patru peste Bayern Munchen, care va juca pe teren propriu cu Borussia Monchengladbach în această seară.

De altfel, Borussia Dortmund a oferit în ultimele partide prestații extrem de interesante, atât în Bundesliga cât și în Champions League. Elevii lui Lucien Favre au învins FC Nurnberg cu 7-0, pe Bayer Leverkusen cu 4-2, iar la mijlocul săptămânii a trecut de AS Monaco cu 3-0.

Într-un alt meci din etapa a șaptea din Bundesliga, echipa FSV Mainz, cu Alexandru Maxim intrat pe teren în minutul 88, a remizat, acasă, scor 0-0, cu formația Hertha Berlin.