Meciuri amicale înainte de Campionatul Mondial din Qatar. Serbia, victorie en fanfare cu Bahrein. Belgia, învinsă de Egipt

Vezi aici în format LIVE stream amicalele naționalelor calificate la turneul final al CM din Qatar. Sunt ultimele repetiții pentru Germania, Spania, Portugalia și Argentina.
18.11.2022 | 21:27
Meciuri amicale inainte de Campionatul Mondial din Qatar Serbia victorie en fanfare cu Bahrein Belgia invinsa de Egipt
Belgia este favorita principală în Grupa F de la Campionatul Mondial din Qatar. Sursă foto: Twitter
18-11-2022
20:00

Serbia, victorie la scor cu Bahrain. Belgia, învinsă de Egipt

Serbia are un moral excelent înainte de debutul la Campionatul Mondial din Qatar, după ce a câștigat cu 5-1 amicalul împotriva Bahrainului. Dusan Vlahovic a fost omul meciului pentru vecinii sârbi. Atacantul lui Juventus a marcat un gol în minutul 51 și a oferit alte două pase decisive.

Naționala Belgiei, cu Eden Hazard titular, a pierdut amicalul împotriva Egiptului, scor 1-2, înainte de debutul la Campionatul Mondial din Qatar. Echipa lui Mohamed Salah a condus cu 2-0 în minutul 46, iar starul lui Liverpool a oferit o pasă decisivă. Belgienii au pierdut surprinzător deși l-au avut în teren timp de 70 de minute pe Eden Hazard.

17-11-2022
21:59

Rezultatele înregistrate în meciurile amicale de joi, 17 noiembrie

Portugalia, cel mai convingător rezultat în amicalele zilei de joi. Fără Cristiano Ronaldo, lusitanii au trecut de Nigeria cu 4-0. Bruno Fernandes a marcat un hat-trick.

Hakim Ziyech, gol de poveste înainte de Mondiale

Hakim Ziyech, mijlocașul lui Chelsea Londra, a reușit un gol de excepție înainte de debutul la Campionatul Mondial pentru reprezentativa Marocului.

Africanii s-au impus cu 3-0 într-un meci amical împotriva Georgiei, iar jucătorul de 29 de ani a marcat cel de-al doilea gol pentru echipa sa națională.

Ziyech a reușit să îl învingă pe portarul Giorgi Mamardashvili legitimat la Valencia cu un șut de la 60 de metri. Marocul face parte din Grupa F, alături de Canada, Belgia și Croația.

17-11-2022
12:13

Elveția, eșec înainte de startul CM

Echipa națională a Elveției, adversara României în preliminariile Euro 2024, a pierdut ultimul amical înaintea participării la Cupa Mondială din Qatar.

Elvețienii au fost învinși de reprezentativa Ghanei la Abu Dhabi, scor 0-2. Golurile africanilor au fost marcate de Salisu (7) și Semenyo (74).

Selecționerul Murat Yakin a folosit următoarea formulă de echipă: Sommer – Widmer (Fassnacht 62), Akanji (Elvedi 46), Schar (Seferovic 65), Comert – Xhaka, Zakaria – Freuler (Okafor 46), Shaqiri, Vargas (Steffen 62) – Embolo (Aebischer 46).

16-11-2022
17:44

Rezultatele înregistrate în meciurile amicale de miercuri, 16 noiembrie

Miercuri, 16 noiembrie, s-au disputat mai multe partide amicale inter-țări, care s-au încheiat cu următoarele rezultate.

Argentina a demolat EAU înainte de Mondiale

Argentina este pregătită de Campionatul Mondial din Qatar. Într-un meci de verificare disputat la Abu Dhabi, „pumele” antrenate de Lionel Scaloni au demolat naționala Emiratelor Arabe Unite cu scorul de 5-0.

Omul meciului a fost Angel di Maria, care a înscris de două ori, în minutele 25 și 36, dar a oferit și un assist pentru golul lui Leo Messi din minutul 44.

Scorul fusese deschis în minutul 17 de Julian Alvarez (din pasa lui Messi), pentru ca Joaquin Correa să închidă tabela în minutul 60.

• Argentina: Martinez – Foyth, Otamendi (46′ Pezzella), Martinez, Acuna (46′ Correa) – Mac Allister (46′ Montiel), Paredes (75′ Guido Rodriguez), De Paul – Messi, Alvarez (51′ Enzo Fernandez), Di Maria (46′ Molina). Rezerve: Armani, Rulli, Nicolas Gonzalez, Lautaro Martinez, Palacios, Tagliafico. Selecționer: Lionel Scaloni

Într-un alt meci de verificare disputat miercuri, naționala Croației a învins la limită Arabia Saudită cu 1-0, prin golul lui Kramaric din minutul 82.

În perioada miercuri, 16 noiembrie – vineri, 18 noiembrie, au loc ultimele partide de verificare pentru echipele participante la turneul final al CM din Qatar, competiție care va începe duminică, 20 noiembrie. Sunt repetițiile finale pentru câteva dintre favoritele la titlul mondial, Germania, Spania, Portugalia și Argentina. Sunt programate însă și alte partide test interțări, inclusiv naționala României fiind implicată.

Programul meciurilor amicale interțări din perioada 16-18 noiembrie

Profitând de pauza provocată peste tot în lume de startul grupelor Campionatului Mondial, foarte multe echipe naționale, inclusiv din rândul celor care vor primi Mondialul la TV, și-au programat meciuri amicale. Pentru reprezentativele din Europa este un bun prilej de a testa jucători în perspectiva prticipării în grupele preliminare ale EURO 2024.

În această situație avem, în afara partidei pe care „tricolorii” o vor juca în compania Sloveniei, meciurile viitoarelor adversare din preliminariile EURO, cu excepția Belarus, care nu are programat nici un joc, dar și partide ale unor naționale absente la CM, în frunte cu Italia, Suedia, Turcia, Scoția sau Norvegia.

În program, accentul este pus însă pe meciurile echipelor care vor juca la CM din Qatar: Spania, Germania, Portugalia, Argentina, Belgia, Serbia, Maroc, Camerun, Croația, Arabia Saudită, Japonia, Costa Rica, Canada, Polonia, Mexic, Elveția,

• ora 17:00 Bahrain – Serbia

România – Slovenia poate fi văzut la TV pe Pro Arena. Ce alte partide se mai transmit

La TV, partida României de la Cluj de joi, 17 noiembrie, ora 18:30, va fi difuzată în exclusivitate pe canalul PRO Arena. În afara meciului „tricolorilor”, microbiștii mai pot urmări la tv și Polonia – Chile, Albania – Italia (ambele pe Digi Sport 1), Turcia – Scoția sau Portugalia – Nigeria (ambele pe Digi Sport 2).

Intrând și pe site-ul FANATIK.RO veți putea vedea în format LIVE VIDEO meciurile unora dintre echipele naționale cu pretenții la turneul final al CM, respectiv Germania, Spania, Portugalia sau Argentina și nu numai. Spania va întâlni Iordania, Germania pe Oman, Portugalia lui Cristiano Ronaldo are meci cu Nigeria iar Argentina cu Emiratele Arabe Unite.

Ultimele verificări pentru echipele naționale ale Germaniei, Spaniei, Portugaliei și Argentinei înainte de startul turneului final al CM din Qatar

Câteva dintre echipele care au în plan să ajungă cât mai sus în această exotică întrecere mondialț din Qatar, Germania, Spania, Portugalia și Argentina vor susține un ultim meci de verificare. Altele, precum campioana mondială din 2018, Franța, Brazilia, considerată drept principala favorită de acum la titlu, sau Anglia nu și-au mai pus în program nici un meci, preferând odihna dinanintea startuluui.

Cu excepția Portugaliei, care are în Nigeria, în măsura în care africanii vin cu echipa de bază, un adversar puternic, celelalte puteri  au ales rivale foarte comode, cel mai probabil în intenția de a evita 90 de minute intense și pericolul accidentărilor. Iordania pentru iberici, Oman pentru Germania sau Emiratele Arabe Unite pentru Argentina sunt doar sparring-partneri în mod normal, dar acum totul depinde de ce jucători vor trimite pe teren selecționerii Hans Flick, Luis Enrique, Fernando Vasquez sau Lionel Scaloni.

Marile absențe la Mondial si adversarele României din preliminariile Euro 2024 au meciuri de verificare

Nu doar participantele la CM din Qatar fac ultimele retușuri. Și marile absente, în frunte cu Italia, rămasă cu Roberto Mancini la timonă, Suedia, Cehia, Norvegia și-au programat partide amicale în care vor fi rulați cu siguranță destui jucători noi, care ar putea întări forța loturilor deja consacrate.

Cu partidele cu Albania și duminică împotriva Austriei selecționerul squadrei azzurra, Roberto Mancini, va ajunge la meciul 56, egalându-i pe predecesorii săi Marcello Lippi și Cesare Prandelli. În lot reapar nume importante, care au lipsit mult timp urmare a accidentărilor, Enrico Chiesa și Nicolo Zaniolo dar și tineri pe care Mancini vrea să îi vadă ce pot. Dintre adversarele României în preliminariile EURO 2024 doar naționala Belarusului nu are antamată nici o partidă.