Meciuri europene 1-3 martie. Valencia – Betis, finala Cupei Spaniei. Everton, calificare lejeră în sferturile Cupei Angliei

FANATIK vă prezintă informații despre partidele care au loc în acest mijloc de săptămână, 1-3 martie, în cupele din Anglia, Franța, Germania, Italia și Spania.
04.03.2022 | 00:08
Meciuri europene 13 martie Valencia  Betis finala Cupei Spaniei Everton calificare lejera in sferturile Cupei Angliei
03-03-2022
22:09

Rezultatele meciurilor de joi

CUPA ANGLIEI optimi

Everton – Boreham Wood (D4) 2-0 (Rondon 57, 84)

Meciul Nottingham Forest (D2) – Huddersfield (D2) va avea loc luni, 7 martie, de la ora 21:30

CUPA SPANIEI semifinale retur

Betis Sevilla – Rayo Vallecano 1-1 (Borja Iglesias 90+2 / Bebe 80) – (în tur 2-1)

03-03-2022
21:07

Programul sferturilor de finală ale Cupei Angliei

Marile cluburile din Premier League au avut parte de o tragere la sorți favorabilă în sferturile de finală ale Cupei Angliei.

Rezultatele meciurilor de miercuri

Luton Town (D2) – Chelsea 2-3 (Burke 2, Cornick 40 / Saul Niguez 27, Werner 68, Lukaku 78)

Southampton – West Ham 3-1 (Perraud 31, Ward-Prowse 69, Broja 90+5 / Antonio 60)

Liverpool – Norwich 2-1 (Minamino 27, 39 / Rupp 76)

CUPA FRANȚEI semifinale

Nantes – Monaco 2-2, 4-2 la loviturile de departajare (Sidibe 21 aut., Moutoussamy 74 / Maripan 12, Boadu 76)

CUPA GERMANIEI sferturi

Hamburg (D2) – Karlsruhe (D2) 2-2, 3-2 la loviturile de departajare (Glatzel 52, 90+1 / Heise 40, Hofmann 50)

Hannover (D2) – Leipzig 0-4 (Nkunku 17, 22, Laimer 67, Andre Silva 73)

Bochum – Freiburg 1-2 după prelungiri (Polter 64 / Petersen 51, Sallai 120)

CUPA ITALIEI semifinale tur

Fiorentina – Juventus 0-1 (Venuti 90+1 aut.)

Valencia – Athletic Bilbao 1-0 (Guedes 43) – (în tur 1-1)

LA LIGA restanță etapa 21

Mallorca – Real Sociedad 0-2 (David Silva 35, Merino 62)

lli

02-03-2022
20:46

PAOK Salonic a smuls un punct în derby-ul cu AEK Atena

Formația PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a terminat la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu echipa AEK Atena, înr-un meci restant din etapa a 17-a a campionatului Greciei.

Trupa tehnicianului român a jucat în inferioritate numerică din minutul 19, după eliminarea lui Tsingaras. Gazdele au deschis scorul prin Garcia (28), dar oaspeții au egalat prin Kurtic (36).

Atacantul Alexandru Mitriță este accidentat și nu a fost convocat de Răzvan Lucescu pentru acest joc. Cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat, PAOK Salonic ocupă locul secund în clasament, cu 50 de puncte, la 15 puncte în spatele liderului Olympiakos.

02-03-2022
19:58

Trei români au marcat în campionatele din străinătate

Atacantul Denis Drăguș a marcat unicul gol al întâlnirii pe care echipa sa, Standard Liege, a câștigat-o, pe teren propriu, în fața formației Beerschot, într-un meci restant din etapa a 19-a a campionatului Belgiei.

Fotbalistul român a înscris în minutul 34 cu un șut în forță din colțul careului de 6 metri. Drăguș a primit un cartonaș galben în minutul 90 pentru trageri de timp în momentul în care era înlocuit. Standard Liege se află pe locul 14 în clasament, cu 32 de puncte.

Jucătorii George Pușcaș și Vasile Mogoș au marcat câte un gol în partida pe care Pisa a câștigat-o, acasă, scor 3-2, în fața lui Crotone, în etapa a 27-a din Serie B. Pușcas a deschis scorul pentru Pisa în minutul 22, în timp ce Mogoș a punctat pentru Crotone la scorul de 0-3, în minutul 60.

George Pușcaș, care a primit un cartonaș galben în minutul 30, și Marius Marin au fost integraliști la Pisa, iar Vasile Mogoș și Ionuț Nedelcearu au intrat în minutul 53 la Crotone. Fostul fundaș de la Dinamo a primit un cartonaș galben în minutul 90+3.

Într-un alt meci din Serie B, formația Parma, cu mijlocașul Dennis Man integralist, a terminat la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu echipa Monza. După disputarea acestor întâlniri, Pisa este pe poziția a patra în clasament, cu 49 de puncte, Parma ocupă locul 14, cu 33 de puncte, iar Crotone este pe 19, cu 15 puncte.

01-03-2022
22:06

Rezultatele meciurilor de marți

Peterborough (D2) – Man. City 0-2 (Mahrez 60, Grealish 67)

Crystal Palace – Stoke City (D2) 2-1 (Kouyate 53, Riedewald 82 / Tymon 58)

Middlesbrough (D2) – Tottenham 1-0 după prelungiri (Coburn 107)

PREMIER LEAGUE, restanță etapa 22

Burnley – Leicester 0-2 (Maddison 82, Vardy 90)

Nice – Versailles (D4) 2-0 (Gouiri 48, Dolberg 73)

Union Berlin – Sankt Pauli (D2) 2-1 (Becker 45, Voglsammer 75 / Kyereh 21)

Milan – Inter 0-0

01-03-2022
20:55

Jucătorii lui Milan și Inter, uniți pentru pace

Jucătorii echipei AC Milan au intrat la încălzire, înaintea partidei cu Inter din prima manșă a semifinalelor Cupei Italiei, cu tricouri cu steagul Ucrainei pe piept și cu mesajul ”Pace”.

Fotbaliștii celor două formații au făcut o poză de grup în fața unui banner pe care scria ”Pace”. Tot înaintea partidei, fostul fotbalist al Milanului, Andriy Shevchenko, a transmis un  mesaj video.

meciuri europene 1-3 martie

”Dragi prieteni italieni, de pe San Siro vă rog să vă faceți simțit sprijinul pentru pace în Ucraina. Poporul ucrainean vrea pace, pentru că pacea nu are granițe, pentru că ceea ce ne unește trebuie să fie mai puternic decât ceea ce ne desparte. Să oprim acest război împreună. O îmbrățișare tuturor”, a spus Shevchenko.

01-03-2022
19:53

Zinchenko, căptan la Manchester City

Fundașul ucrainean Oleksandr Zinchenko este căpitan la Manchester City în partida din deplasare cu Peterborough, din optimile de finală ale Cupei Angliei.

Conform Sport, brazilianul Fernandinho, care în mod normal ar fi fost căpitanul echipei, i-a dat banderola lui Zinchenko în semn de solidaritate cu coechipierul său pentru invadarea Ucrainei de către Rusia.

Căpitanii celor două formații au ieșit de la vestiare ținând în mâini steagul Ucrainei. Zinchenko a fost nevoit să părăsească țara când era adolescent din cauza războiului din Donbas și, după o perioadă în Rusia, a semnat cu Manchester City în 2016.

Abia s-au încheiat etapele din weekend din campionatele de top ale Europei (Premier League, Ligue 1, Bundesliga, Serie A și La Liga) și primele trei zile din luna lui Mărțișor cheamă din nou o serie de actori pe dreptunghiul verde în aceleași locații (Anglia, Franța, Germania, Italia și Spania), dar de această dată distribuțiile sunt mult schimbate, pentru că marți, 1 martie, miercuri, 2 martie și joi, 3 martie, vor avea loc meciuri din cupele acestor țări.

Meciuri europene din cupele naționale 1-3 martie

Marți, 1 martie

ora 21:15 Peterborough (D2) – Man. City

ora 21:30 Crystal Palace – Stoke City (D2)

CUPA SPANIEI semifinale retur, ora 22:00

Betis Sevilla – Rayo Vallecano (tur 2-1)

Avem în acest peisaj al cupelor și două jocuri restante din campionate, respectiv Burnley – Leicester, marți, 1 martie, ora 21:45, restanță din etapa a 22-a din Premier League, și Mallorca – Real Sociedad, miercuri, 2 martie, de la ora 22:00, restanță din etapa a 21-a din La Liga.

Dar accentul și interesul fanilor se îndreaptă spre meciurile din cupe, unde, cu excepția Angliei, rămasă abia la stadiul optimilor, celelalte țări de top dispută fie sferturi, în Germania, fie semifinale tur, în Italia, sau chiar semifinale retur, în Spania, și semifinale în manșă unică, în Franța.

Doar două meciuri între echipe de Premier League în optimile Cupei Angliei

În Anglia se joacă acum șapte partide, a opta, o confruntare sută la sută Liga a doua, Nottingham Forest – Huddersfield, urmând a avea loc luni, 7 martie. Nu se remarcă niciun meci la vârf la nivelul acestei faze în care dintre numele mari sunt prezente Manchester City, Chelsea, Tottenham, West Ham, precum și Liverpool, recenta câștigătoare a Cupei Ligii.

Sunt doar două partide între echipe de Premier League, ambele urmând a avea loc miercuri, 2 martie: Southampton – West Ham, care pare totuși cel mai echilibrat și mai interesant joc, și Liverpool – Norwich, aparent unu solist, dar nu se știe ce echipă va trimite pe teren Jurgen Klopp, antrenorul ”cormoranilor”.

Leipzig, cel mai cunoscut nume în sferturile Cupei Germaniei

Cupa Germaniei a ajuns la stadiul sferturilor de finală. Dar la acest nivel deja nu se mai regăsesc numele marilor puteri Bayern Munchen, Borussia Dortmund, Leverkusen, Wolfsburg. Singura supraviețuitoare dintre echipele cu pedigree este Leipzig, considerată și principala favorită la trofeu.

Este însă o avalanșă de formații din Bundesliga 2, multe care au evoluat ani buni în primul eșalon și avem chiar o partidă care se vor juca sută la sută între echipa din Liga 2, precum Hamburg – Karlsruhe, iar alte două jocuri, Union Berlin – Sankt Pauli și Hannover – Leipzig, au și ele o combatantă din Bundesliga 2.

Regii de la Versailles visează la finala de pe Stade de France

În Franța, Cupa a ajuns la nivelul penultimului act. Avem miercuri o semifinală între două nume cunoscute, Nantes și Monaco, ambele câștigătoare ale trofeului și o alta absolut inedită, dar în Hexagon obiceiul ca echipe anonime din ligile inferioare, de la liga a treia la a cincea să atingă aceste stadii, ba chiar și finala, nu sunt o noutate. De aceea Versailles, localitatea celebră pentru banchetele casei regale, nu se sperie de meciul de la Nice și speră să dea marea lovitură.

În Spania este tensiune maximă. Mai lipsesc 90 de minute, plus eventuale prelungiri, până când vom cunoaște cine se va lupta pentru trofeu. Valencia a scos un egal excelent la Bilbao, echipa care a pierdut finalele ultimelor două ediții, iar Betis Sevilla e cu un picior în finală, după victoria din tur, cu 2-1, de la Madrid, în fața lui Rayo Vallecano.

Meciurile cele mai tari se joacă în turul semifinalelor Cupei Italiei

În Italia avem însă crema partidelor din cupele naționale din această săptămână. Ambele meciuri din semifinalele tur sunt partide superatractive și în care totul este posibil. Marți, Il derby della Madonnina, Milan – Inter, se mută cu arme cu tot din Serie A în Cupă și orgoliile sunt uriașe, pentru două echipe care au un prelungit moment de scădere a turației în campionat.

Dar și partida de la Florența, între Fiorentina și Juventus, capătă valențe speciale, pentru că ar fi prima apariție a fostului golgheter viola Dusan Vlahovic în tricoul lui Juve și e lesne de înțeles ce l-ar aștepta pe sârb la revederea cu foștii suporteri. Fiorentina îl are acum în loc pe polonezul Piatek, care s-a integrat perfect și a marcat deja câteva goluri importante.