Meciuri europene, 10-12 ianuarie. Radu Drăgușin, cel mai bun jucător al lui Genoa contra Romei

În perioada 10-12 ianuarie are loc o etapă completă în Ligue 1, sferturi de finală în Cupa Ligii Angliei, optimi în Cupa Italiei și Supercupa Spaniei, semifinale și finale.
13.01.2023 | 11:32
Meciuri europene 1012 ianuarie Radu Dragusin cel mai bun jucator al lui Genoa contra Romei
Radu Drăgușin l-a anihilat pe Zaniolo și a fost declarat cel mai bun jucător al lui Genoa în meciul cu AS Roma. Foto: hepta.ro
13-01-2023
09:48

Radu Drăgușin l-a anihilat pe Zaniolo și a primit cea mai bună notă dintre jucătorii lui Genoa în meciul cu Roma

Genoa a cedat, 0-1, în fața lui AS Roma, în optimile de finală ale Cupei Italiei. Radu Drăgușin, integralist, a avut o prestație foarte bună, anihilându-l pe Zaniolo, și a primit cea mai mare notă (6,5) dintre jucătorii echipei genoveze din partea Tuttomercatweb.

”A luptat constant cu Zaniolo, nu a căzut în plasa provocărilor jucătorului Romei și s-a impus în toate duelurile”, au notat jurnaliștii italieni. Care au mai oferit același calificativ doar portarului Martinez. Demn de remarcat este și faptul că numai Dybala, autorul singurului gol, și Nemanja Matic, de la AS Roma, au primit calificative mai bune.

La Genoa a evoluat, din minutul 75, și George Pușcaș. Acesta nu a fost notat de Tuttomercatoweb, dar a primit 6 din partea Calciomercato. Publicație care i-a acordat lui Drăgușin tot 6,5.

12-01-2023
19:23

Fulham - Chelsea 2-1 (Willian 25, Carlos Vincius 73 / Koulibaly 47)

Vezi aici video toate fazele importante.

Min. 73: GOOOL Fulham! Carlos Vinicius îl învinge cu capul pe Kepa după o ieșire neinspirată a portarului iberic. Atacantul brazilian a fructificat pasa venită din partea lui Andreas Pereira.

Min. 58: Joao Felix verde direct cartonașul roșu după o intrare cu talpa asupra unui adversar.

Min. 47: GOOOL Chelsea! Mason Mount trimite în bară din lovitură liberă. Koulibaly este la post și trimite în plasă cu poarta goală.

Min. 25: GOOOOL Fulham! Willian, fostul fotbalist al celor de la Chelsea, șutează, mingea este deviată de Trevoh Chalobah, iar Kepa Arrizabalaga nu are nicio șansă.

Min. 3: Chelsea a fost aproape să deschidă scorul în startul partidei. Șutul lui Lewis Hall a fost respins de Bernd Leno.

Min. 1: Partida a început.

Fulham: B. Leno – K. Tete, T. Adarabioyo, T. Ream, A. Robinson – J. Palhinha, H. Reed – Willian, A. Pereira, B. Reid – Carlos Vinicius. Rezerve: T. Cairney, N. Chalobah, I. Diop, L. Harris, D. James, L. Kurzawa, M. Rodak, M. Solomon, H. Wilson. Antrenor: M. Silva.

Chelsea: K. Arrizabalaga – T. Chalobah, T. Silva, K. Koulibaly – C. Azplicueta, D. Zakaria, M. Kovacic, L. Hall – M. Mount, J. Felix – K. Havertz. Rezerve: P. Aubameyang, B. Badiashile, M. Bettinelli, C. Chukuwemeka, M. Cucurella, D. Fofana, C. Gallagher, Jorginho, H. Ziyech. Antrenor: G. Potter.

12-01-2023
19:13

AS Roma - Genoa 1-0 (P. Dybala 65)

Min. 65: GOOOL AS Roma. Paulo Dybala înscrie la capătul unei acțiuni individuale. Campionul mondial transformă în gol un șut superb din interiorul careului.

Min. 33: Lorenzo Pellegrini este autorul celei mai mari ocazii a meciului. Fotbalistul lui AS Roma a șutat mingea în bara transversală de la marginea careului.

Min. 21: Josep Martinez a respins în corner șutul periculos al lui Tammy Abraham. Roma a fost aproape să deschidă scorul după execuția colțul stâng a atacantului englez.

Min. 1: Partida de pe Stadio Olimpico a început.

Echipele de start la AS Roma – Genoa:

AS Roma: Rui Patricio – Mancini, Kumbulla, Ibanez, Zalewski – Bove, Matic, Pellegrini – El Shaarawy, Abraham, Zaniolo. Antrenor: Jose Mourinho.

Genoa: Martinez – Sabelli, Drăgușin, Bani, Vogliacco – Czyborra, Badelj, Sturaro – Galdames, Yalcin, Coda. Antrenor: Alberto Gilardino.

Fiorentina a câștigat la limită, scor 1-0 meciul cu Sampdoria din optimile Coppa Italia. Echipa antrenată de Vincenzo Italiano a deschis scorul în minutul 25 al partidei prin cehul Antonin Barak.

Gazdele au avut șansa de a-și dubla avantajul în minutul 38, însă golul lui Luka Jovic a fost anulat pe motiv de ofsaid de „centralul” Daniele Paterna di Teramo.

Astfel, fără șut pe poartă, Sampdoria părăsește Coppa Italia. În sferturi, Fiorentina o va întâlni pe Torino, care a reușit să producă surpriza și să o elimine pe AC Milan.

11-01-2023
22:32

AC Milan, eliminată în optimile Coppa Italia

AC Milan a pierdut meciul de pe teren propriu, scor 0-1 cu Torino în optimile Cupei Italiei. Cu Tătărușanu în poartă și cu un om în plus din minutul 70, echipa antrenată de Stefano Pioli nu a izbutit să marcheze.

Torinezii au dat lovitura în minutul 114 prin Michel Adopo, introdus de Ivan Juric în startul primei reprize de 15 minute. Bayeye a centrat în fața porții, iar Tătărușanu, plasat puțin greșit pe linia porții, nu a avut nicio șansă la șutul fotbalistului francez.

Deși au dominat partida, „rossonerii” au părăsit Cupa Italiei. În sferturi, Torino va întâlni învingătoarea meciului Fiorentina – Sampdoria care se va desfășura joi, 12 ianuarie 2023, ora 19:00.

11-01-2023
19:26

Cupa Ligii Angliei, sferturi de finală

Miercuri, 11 ianuarie, s-au disputat ultimele două partide din sferturile de finală ale Cupei Ligii Angliei. Nottingham Forest a trecut la penalty-uri de Wolverhampton, iar Southampton a eliminat-o pe Manchester City după un succes cu 2-0.

• Nottingham Forest* – Wolverhampton 1-1, 4-3 d.l.d (Boly 18 / Jimenez 64)
  • Southampton* – Manchester City 2-0 (Mara 23, Djenepo 29)

Vezi aici cele mai importante faze.

Min. 29: GOOOL Southampton! Djenepo face 2-0 cu un șut fabulos, de la peste 20 de metri.

Min. 23: GOOOL Southampton! Mara primește o centrare de pe dreapta și deschide scorul cu un șut din 14 metri.

Min. 1: A început partida.

Southampton: Bazunu – Walker-Peters, Caleta-Car, Lyanco, Salisu – Lavia, Djenepo, Ward-Prowse, Diallo – Mara, Armstrong. Rezerve: Caballero, Adams, Aribo, Edozie, Elyounoussi, Finnigan, Morgan, Orsic, Perraud. Antrenor: Nathan Jones

Manchester City: Ortega Moreno – Cancelo, Walker, Laporte, Gomez – Phillips, Gundogan, Foden – Palmer, Alvarez, Grealish. Rezerve: Ederson, Ake, Haaland, Rodrigo, De Bruyne, Bernardo, Akanji, Mahrez, Lewis. Antrenor: Pep Guardiola

11-01-2023
17:59

Ligue 1, etapa a 18-a

• Ajaccio – Reims 0-1 (Munetsi 5)
  • Auxerre – Toulouse 0-5 (Chaibi 4, 33, van den Boomen 41 pen., Aboukhlal 75, Dallinga 90+1)
  • Brest – Lille 0-0
  • Clermont – Rennes 2-1 (Kyei 32, Gastien 90+5 / Kalimuendo 74)
  • Nantes – Lyon 0-0
  • PSG – Angers 2-0 (Ekitike 5, Messi 73)

Min. 73: GOOOL PSG! Messi face 2-0 după o combinație cu Mukiele.

Min. 5: GOOOL PSG! Ekitike înscrie de pe 6 metri, după o centrare a lui Mukiele.

PSG: Donnarumma – Mukiele, Sergio Ramos, Marquinhos, Bernat – Ruiz, Danilo, Vitinha – Neymar, Messi, Ekitike.

Angers: Bernardoni – Bamba, Hountondji, Blazic, Doumbia – Mendy, Bentaleb, Capelle, Hunou – Abdelli, Sima.

• Troyes – Marseille 0-2 (Mbemba 10, Veretout 46)
  • Nice – Montpellier 6-1 (Pepe 15, 56, Thuram 35, Brahimi 75, Barkley  82, 85 / Savanier 80)

Rareș Ilie nu e nici măcar rezervă la gazde.

• Strasbourg – Lens 2-2 (Prcic 13, Gameiro 16 / Claude-Maurice 11, Openda 33)
  • Lorient – AS Monaco 2-2 (Quattara 75, Moffi 77 / Embolo 61, Ben Yedder 90+3)
ligue 1
Clasament Ligue 1
10-01-2023
19:56

Meciurile de marţi din Europa

CUPA LIGII ANGLIEI – sferturi

Manchester United şi Newcastle s-au calificat fără emoţii în semifinalele Cupei Ligii Angliei.

• Manchester United – Charlton Athletic 3-0 (Antony 21, Rashford 90, 90+4)

Min. 90+4: GOOOL Manchester United: Rashford s-a demarcat perfect şi a reuşit dubla.

Min. 90: GOOOL Manchester United: Pellistri îi pasează perfect lui Marcus Rashford, care a dus scorul la 2-0 cu un şut din careu.

Min. 21: GOOOL Manchester United! Fred i-a pasat decisiv lui Antony, care l-a învins pe portarul lui Charlton cu un şut superb din marginea careuleui.

• Newcastle – Leicester 2-0 (Burn 60, Joelinton 72)

Min. 72: GOOOL Newcastle! Fără să fie marcat de cineva, Joelinton primeşte o pasă de la Almiron şi dublează avantajul gazdelor.

Min. 60: GOOOL Newcastle! Dan Burn deschide scorul cu un şut din careu, fără ca portarul lui Leicester să aibă vreo şansă.

CUPA ITALIEI – optimi

• Inter – Parma 2-1 (L. Martinez 88. Accerbi 110 / Juric 39)

FINAL: Inter este prima echipă calificată în sferturile de finală ale Cupei Italiei.

Min. 110: GOOOL Inter! Francesco Acerbi înscrie cu o lovitură cu capul.

Min. 88: GOOOL Inter! Lautaro Martinez egalează şi împinge meciul spre cele două reprize de prelungiri

Min. 81: Valentin Mihăilă a intrat la Parma în locul lui Simon Sohm.

Min. 39: GOOOL Parma! Intrat în locul lui Dennis Man, accidentat, Stanko Juric a deschis scorul cu un şut la vinclu.

Min. 25: Dennis Man a fost înlocuit cu Stanko Juric, după ce internaţionalul român a acuzat probleme la coapsa dreaptă şi a cerut să fie înlocuit. Conform presei italiene, accidentarea internaţionalului român nu ar fi una gravă.

10-01-2023
19:17

Echipele de start la Inter - Parma

Inter – Parma este primul meci din faza optimilor de finală din Cupa Italiei.

Inter: Onana – D’Ambrosio, De Vrij, Bastoni – Dumfries, Gagliardini, Asllani, Mkhitaryan, Gosens – Lautaro, Correa. Antrenor: S. Inzaghi.

Parma: Buffon – Del Prato, Balogh, Osorio, Valenti – Estevez, Bernabé, Sohm – Benedyczak, Vazquez, Man. Antrenor: F. Pecchia. / Valentin Mihăilă este rezervă la Parma.

În perioada 10 – 12 ianuarie se dispută etapa a 18-a, intermediară, în Ligue 1, sferturile de finală în manșă unică din Cupa Ligii Angliei, o parte dintre optimile de finală, în manșă unică, din Cupa Italiei. Partidele din Cupa Ligii Angliei, precum și opt dintre cele zece meciuri din Ligue 1 plus restanța din etapa 7 din Premier League, Fulham – Chelsea, vor putea fi urmărite în direct pe micile ecrane.

PSG – Angers, posibil primul meci pentru Leo Messi de la câștigarea titlului mondial cu Argentina, Manchester United – Charlton Athletic și Southampton – Manchester City în Cupa Ligii Angliei

Este așadar destul de mult fotbal de urmărit la TV la mijlocul acestei săptămâni, cu partide care se anunță interesante, în special câteva meciuri din etapa intermediară din Ligue 1, pentru că momentan, dacă nu va apărea o decizie de ultimă oră, Cupa Italiei nu este accesibilă iar cele patru meciuri din Cupa Ligii Angliei cam ar avea un final previzibil în trei partide, cu cele două grupări din Manchester și Newcastle superfavorite.

Etapa a 18-a din Ligue 1 se anunță a fi una cu destule partide atractive, dar deși liderul PSG ar urma să primească acasă lanterna roșie Angers, despre care specialiștii spun că nu are nici o șansă de a evita căderea, pentru că sunt și probleme financiare, meciul de pe Parc des Princes ar fi cel mai așteptat deoarece este posibilă prima apariție în tricoul campioanei Franței a noului campion mondial Leo Messi, căruia i s-a propus o prelungire cu doi ani a actualului contract.

Marți, 10 ianuarie

CUPA LIGII ANGLIEI – sferturi, ora 22:00

• Manchester United – Charlton Athletic (D3)

• ora 22:00 AS Roma – Genoa

Partida Napoli – Cremonese se va juca marți, 17 ianuarie, iar meciurile Atalanta – Spezia, Bologna – Lazio și Monza – Juventus se vor desfășura joi, 19 ianuarie.

Cine transmite la TV meciurile de la mijlocul săptămânii

Opt dintre cele zece partide din etapa 18 din Ligue 1 vor putea fi urmărite în direct pe micile ecrane pe toate cele trei posturi principale de sport, după ce și Orange Sport a produs o mare bucurie abonaților săi pasionați de sport, achiziționând cu efect imediat, Premier League, Ligue 1 și Bundesliga.

Capul de afiș rămâne, oricât de slab ar fi adversarul, PSG – Angers, de la care se așteaptă să plouă cu goluri, dar promit să fie la fel de spectaculoase și confruntările Strasbourg – Lens, Troyes – Marseille, FC Nantes Lyon și Lorient – Montpellier. Mult mai tacticizate, deci mai puține perspective de goluri multe, sunt la Clermont – Rennes și Nice – Montpellier.

• Man. United – Charlton Athletic, ora 22:00 (Digi Sport 1)
  • Newcastle – Leicester, ora 22:00 (Cupa Ligii Angliei)

• Brest – Lille, ora 20:00 (Digi Sport 4,  Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • Clermont – Rennes, ora 20:00 (Digi Sport 3, Orange Sport 4, Prima Sport 4)
  • FC Nantes – Lyon, ora 20:00 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • PSG – Angers, ora 22:00 (Digi Sport 1, Orange Sport 1, Prima Sport 1)
  • Lorient – AS Monaco, ora 22:00 (Orange Sport 3)
  • Nice – Montpellier, ora 22:00 (Orange Sport 4)
  • Strasbourg – Lens, ora 22:00 (Orange Sport 2)
  • Troyes – Marseille, ora 22:00 (Orange Sport 3, Prima Sport 4)
  • Southampton – Man. City, ora 22:00 (Digi Sport 3)

• Fulham – Chelsea, ora 22:00 (Digi Sport 1, Prima Sport 1)

Marea întrebare este cum îl vor primi francezii pe Leo Messi la meciul PSG – Angers

Partida de pe Parc des Princes are toate șansele să reunească pentru prima dată după turneul final al CM cele trei vedete, Lionel Messi, Neymar și Kylian Mbappe, deși acest lucru va fi bun doar pentru imagine, pentru că între cei trei dihonia a pus rău de tot stăpânire. Și foarte interesant va fi de văzut cum va reacționa publicul parizian la apariția lui Leo Messi, care a devenit campion mondial după ce a trecut de Franța, în finală, la lovituri de departajare. Messi ar fi vrut să prezinte trofeul Cupei Mondiale, de fapt o copie a lui, în fața suporterilor PSG dar a renunțat, pentru că ar fi riscat serios să inflameze spiritele.

Manchester City vrea ambele Cupe din Anglia și nu a renunțat nici la lupta la titlu. În Cupa Ligii Angliei, dacă nu se va întâmpla vreo mare surpriză, vom avea ambele echipe din Manchester și pe Newcastle în penultimul act, unde se va alătura și învingătoarea dintre Nottingham Forest și Wolverhampton. Marți, Dennis Man și Parma vor căuta să profite de schimbările masive pe care le va face Simone Inzaghi în formula de start a Interului, pentru a da marea lovitură cu Parma pe Giuseppe Meazza.

Strasbourg – Lens, Troyes – Marseille și Clermont – Rennes, meciuri pentru locurile de Champions League în Ligue 1

Dacă în mod normal la PSG – Angers ar trebui sâ numărăm ca la box golurile pe care le va încasa ultima clasată, avem în schimb mai multe meciuri cu implicații la locul secund, cel care duce direct în viitoarea ediție a grupelor Champions League. Trei echipe sunt implicate în luptă și toate trei joacă afară dar pornesc favorite.

Locul 2, Lens, singura echipă care a reușit sâ pună la respect vedetele Parisului, merge la Strasbourg cu gândul de victorie dar nu numai. Lens pleacă favorită în fața unui adversar aflat la ani lumină de excelentele evoluții din sezon trecut și care acum e pe penultimul loc. Marseille e și ea favorită pe terenul lui Troyes, care acasă e destul de redutabilă, iar Rennes merge la Clermont, o echipă dificilă, foarte bine organizată și care e destul de departe de locurile periculoase.