Meciuri europene 24-26 ianuarie. Răzvan Lucescu, cu PAOK în semifinalele Cupei Greciei. Real Madrid și Bilbao completează „careul de ași” din Cupa Spaniei. Video

Vezi aici în format LIVE STREAM Lazio - AC Milan, Real Madrid - Atletico Madrid, semifinalele tur ale Cupei Ligii Angliei şi toată etapa a 17-a din Bundesliga.
27.01.2023 | 00:34
Meciuri europene 2426 ianuarie Razvan Lucescu cu PAOK in semifinalele Cupei Greciei Real Madrid si Bilbao completeaza careul de asi din Cupa Spaniei Video
Derby-ul din sferturile Cupei Spaniei, Real Madrid - Atletico, începe la ora 22:00. FOTO: hepta.ro
26-01-2023
21:56

Răzvan Lucescu a calificat-o pe PAOK în semifinalele Cupei Greciei

PAOK Salonic s-a calificat în semifinalele Cupei Greciei, trecând în sferturile de finală de Panathinaikos. Săptămâna trecută, echipa lui Răzvan Lucescu s-a impus cu 2-0 în meciul tur al sferturilor, pe teren propriu.

Joi, în retur, pe terenul lui Panathinaikos, scorul a fost 1-1. Au marcat Cerin ’18 pentru gazde şi Oliveira ’78 (penalty) pentru PAOK. De la PAOK a fost eliminat Thomas, în minutul 90+2. În semifinale, echipa lui Răzvan Lucescu va întâlni Lamia.

„Cele două victorii din jocurile anterioare împotriva lui Panathinaikos le-au aprins setea de răzbunare. Jucătorii mi-au arătat însă o mentalitate grozavă, nu este deloc ușor să joc din nou după trei zile cu Panathinaikos și să fii concentrat.

Arbitrul a susținut jocul dur al lui Panathinaikos, se întâmplă mereu cu echipele din Atena. În multe dueluri au depășit limita permisă și ar fi trebuit să arate mai multe cartonașe galbene”, a declarat Răzvan Lucescu, după ce a calificat-o pe PAOK în semifinalele Cupei Greciei.

26-01-2023
19:03

Real Madrid - Atletico Madrid 3-1 (Rodrygo 77, Benzema 104, Vinicius 120+1 / Morata 19)

Vezi video cele mai importante faze AICI!

Min 120+1 – GOOOL Real Madrid!!! Vinicius înscrie pentru 3-1 și închide meciul! „Galacticii” sunt în semifinalele Cupei Spaniei, acolo unde îi așteaptă Barcelona, Osasuna și Athletic Bilbao.

Min. 104 – GOOOL Real Madrid!!! Karim Benzema rămâne singur în preajma careului de 6 metri și îl învinge fără emoții pe Jan Oblak.

Min. 90 – Arbitrul pune capăt timpului regulamentar, astfel că derby-ul dintre Real și Atletico va continua în prelungiri.

Min. 79 – GOOOL Real Madrid!!! Rodrygo, salvatorul „galacticilor” din sezonul trecut de Liga Campionilor, face 1-1 cu un șut pe colțul scurt al lui Oblak.

Min. 19 – GOOOL Atletico Madrid!!! Alvaro Morata deschide scorul din pasa lui lui Koke!

Min. 1 – A început meciul de pe Santiago Bernabeu!

Au fost anunțate echipele de start ale derby-ului din sferturile Cupei Spaniei, Real Madrid – Ateltico Madrid, care va începe la ora 22:00:

• Real Madrid: Courtois – Nacho, Militao, Rudiger, Mendy  – Modric, Camavinga, Kroos – Valverde, Benzema(c), Vinicius Jr.; Rezerve: Lunin, Lopez – Arribas, Asensio, Ceballos, Diaz, Martin, Odriozola, Rodrygo, Vallejo; Antrenor: Carlo Ancelotti
  • Atletico Madrid: Oblak – Molina, Savic, Hermoso, Mandava – Koke(c), de Paul, Lemar, Griezmann – Correa, Morata; Rezerve: Grbic – Barrios, Carrasco, Depay, Felipe, Gimenez, Kondogbia, Martin, Niguez, reguilon, Witsel; Antrenor: Diego Simeone
26-01-2023
18:33

Valencia - Athletic Bilbao 1-3 (de Marcos 43-a.g. / Muniain 35, N. Williams 45, Vesga 75)

FINAL: Athletic Bilbao se impune cu 3-1 pe terenul Valenciei și obține biletele pentru semifinalele Cupei Spaniei.

Min. 75 – GOOOL Bilbao!!! Gazdele sunt la pământ! Mikel Vesga îl învinge cu sânge rece pe Mamardashvili!

Min. 45 – GOOOL Bilbao!!! Nico Williams îi readuce în avantaj pe basci!

Min. 43 – GOOOL Valencia!!! „Liliecii” restabilesc egalitatea după autogolul lui de Marcos.

Min. 35 – GOOOL Bilbao!!! Muniain deschide scorul din pasa lui Inaki Williams!

Min. 1 – A început meciul de pe Mestalla!

Au fost anunțate echipele de start la Valencia – Athletic Bilbao, meci din sferturile de finală ale Cupei Spaniei, care va începe la ora 21:00

• Valencia: Mamardashvili – Foulquier, Comert, Diakhaby, Gaya(c) – Musah, Guillamon, Moriba – Castillejo, Cavani, Lino; Antrenor: G. Gattuso
  • Athletic Bilbao: Agirrezabala – De Marcos, Vivian, Yeray, Yuri – Herrera, Vesga – N. Williams, Munian, Berenguer – I. Williams; Antrenor: E. Valverde.

26-01-2023
07:26

Osasuna a eliminat-o pe Sevilla în sferturile Cupei Spaniei

Sevilla continuă forma slabă pe care a arătat-o încă din startul sezonului. Echipa antrenată de Jorge Sampaoli a fost eliminată de Osasuna în sferturile Cupei Spaniei. Scorul a fost egal în timpul regulamentar, 1-1, însă gazdele au dat lovitura în prelungiri.

În minutul 71, Chimy Avila a interceptat foarte bine recentrarea cu capul venită de la Ruben Garcia și l-a învins pe Bono, intrat în repriza secundă. Sevilla a reușit să trimită partida în prelungiri prin golul lui Youssef En Nesyri din minutul 90+4.

Internaționalul marocan a transformat în gol centrarea venită din partea lui Suso. Scorul avea să fie stabilit în timpul de joc suplimentar. Ez Abde a dus la capăt o acțiune individuală și a înscris cu un șut spectaculos din interiorul careului. Astfel, echipa din Pamplona s-a calificat în penultimul act al Cupei Spaniei.

25-01-2023
21:59

Rezultatele zilei de miercuri, 25 ianuarie

BUNDESLIGA, etapa 17

• Mainz – Borussia Dortmund 1-2 (Lee Jae-Sung 2 / Ryerson 4, Reyna 90+3)
  • Leverkusen – Bochum 2-0 (Tapsoba 8 pen., Hlozek 53)
  • Augsburg – Monchengladbach 1-0 (Berisha 82)
  • Werder Bremen – Union Berlin 1-2 (Pieper 13 / Haberer 18, Behrens 46)
  • Freiburg – Eintracht Frankfurt 1-1 (Ginter 47 / Kolo Muani 42)

bun

CUPA LIGII ANGLIEI, semifinale tur

• Nottingham Forest – Manchester United 0-3 (Rashford 6, Weghorst 45, Bruno Fernandes 89)

CUPA SPANIEI, sferturi de finală

• FC Barcelona – Real Sociedad 1-0 (Dembele 52)
25-01-2023
19:35

Barcelona - Real Sociedad 1-0 (Dembele 52)

Vezi aici cele mai importante faze

Final de meci – Barcelona învinge greu Real Sociedad, scor 1-0, bascii ratând ocazii uriașe în partea secundă. Catalanii sunt primii calificați în semifinalele Cupei Spaniei.

Min. 89 – Gafă uluitoare a lui ter Stegen, care putea duce la egalare. Portarul Barcelonei pasează greșit până la un adversar, mingea ajunge la Carlos Fernandez, șutul acestuia din 7-8 metri e respinsă de ter Stegen până la Navarro, care reia din apropiere în plasa laterală.

Min. 59 – Din trei metri, cu toată poarta Barcelonei goală în față, Sorloth trimite incredibil peste transversală.

Min. 52 – GOOOL Barcelona!!! Dembele scapă singur în careu pe partea dreaptă și înscrie cu un șut puternic, la colțul scurt.

Min. 40 – Brais Mendez are o intervenție extrem de dură, cu talpa, pe gamba lui Busquets și vede cartonașul galben. Atenționat din camera VAR, arbitrul Gil Manzano revede faza pe monitor, revine asupra deciziei și îl elimină pe jucătorul lui Sociedad.

Min. 29 – Kubo pătrunde în careu pe partea stângă, șutează puternic din 10 metri, ter Stegen era bătut, însă mingea lovește bara transversală, iar apoi este respinsă de apărarea catalană.

Min. 11 – Șutul lui Lewandowski din mijlocul careului este deviat de Frenkie de Jong și mingea intră în poartă. Golul este anulat pentru o poziție de offside în care se afla olandezul.

Min. 9 – Dembele face o cursă superbă pe partea dreaptă, îl găsește liber în careu pe Lewandowski, însă șutul polonezului din 10 metri este deviat în corner de un apărător al oaspeților.

Min. 1 – A început meciul.

Echipele de start la meciul Barcelona – Real Sociedad.

• Barcelona: Ter Stegen – Kounde, Araujo, Christensen, Balde – De Jong, Busquets, Pedri – Dembele, Lewandowski, Gavi. Rezerve: Inaki Pena, Arnau Tenas – Bellerin, Ansu Fati, Ferran Torres, Marcos Alonso, Jordi Alba, Kessie, Sergi Roberto, Raphinha, Eric Garcia. Antrenor: Xavi Hernandez.
  • Real Sociedad: Remiro – Elustondo, Zubeldia, Le Normand, Rico – Zubimendi – Kubo, Brais Mendez, Marin, Oyarzabal – Sorloth. Rezerve: Zubiaurre – Ahien, Urko, Turrientes, Olasagasti, Robert Navarro, Ander Martin, Barrenetxea, Carlos Fernandez. Antrenor: Imanol Alguaiacil.
25-01-2023
19:31

Nottingham - Manchester United 0-3 (Rashford 6, Weghorst 45, Bruno Fernandes 89)

Final de meci – Manchester United se impune cu 3-0 în fața lui Nottingham Forest și este cu mai mult de un pas în finala Cupei Ligii Angliei.

Min. 89 – GOOOL Manchester United!!! Elanga îi așează mingea lui Bruno Fernandes și portughezul punctează cu un șut puternic de la 15 metri.

Min. 45 – GOOOL Manchester United!!! Antony șutează violent de la 16 metri, portarul Hennessey respinge în față și Weghorst pe fază înscrie primul său pentru ”diavolii roșii”.

Min. 25 – Golul lui Surridge este anulat cu ajutorul VAR pentru o poziție de offside.

Min. 6 – GOOOL Manchester United!!! Rashford înscrie cu un șut din careu după o acțiune personală excelentă.

Min. 1 – A început meciul

Echipele de start la meciul Nottingham – Manchester United.

• Nottingham: Hennessey – Aurier, Worrall, McKenna, Lodi – Danilo, Freuler, Gibbs-White – Gustavo Scarpa – Surridge, Johnson. Rezerve: Smith – Boly, Colback, Cook, Dennis, Lingard, Mangala, O’Brien, N. Williams. Antrenor: Steven Cooper.
  • Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka, Lindelof, Martinez, Malacia – Casemiro, Eriksen – Antony, Bruno Fernandes, Rashford – Weghorst. Rezerrve: Heaton – Elanga, Fred, Garnacho, Mainoo, McTominay, Pellistri, Varane, B. Williams. Antrenor: Erik ten Hag.
24-01-2023
21:58

Rezultatele înregistrate în partidele de marți, 24 ianuarie

Schalke 04 – Leipzig 1-6 (Kozuki 56 / Andre Silva 7, 44, Henrichs 15, Werner 45+2, Dani Olmo 83, Poulsen 89)

– atacantul Andreas Ivan a intrat în minutul 46 la gazde și și-a făcut debutul în Bundesliga

Bayern Munchen – FC Koln 1-1 (Kimmich 90 / Skhiri 4)

Hoffenheim – Stuttgart 2-2 (Kramaric 11, 90+4 / Guirassy 45+4, Endo 77)

Hertha Berlin – Wolfsburg 0-5 (Svanberg 4, Arnold 31, Wind 34, Baku 72, Marmoush 86)

bun

SERIE A, etapa 19

Lazio – AC Milan 4-0 (Milinkovic-Savic 4, Zaccagni 38, Luis Alberto 67 pen., Felipe Anderson 75)

– portarul Ciprian Tătărușanu a fost integralist la oaspeți, în timp ce fundașul Ștefan Radu a fost rezervă la gazde

sa

CUPA LIGII ANGLIEI semifinale tur

Southampton – Newcastle 0-1 (Joelinton 73)

24-01-2023
19:33

Andreas Ivan a jucat în premieră pentru Schalke 04

Atacantul român Andreas Ivan, în vârstă de 28 de ani, a debutat în Bundesliga la formația Schalke 04 în meciul pierdut, pe teren propriu, scor 1-6, în fața formației RB Leipzig, în etapa a 17.

Fostul internațional român de tineret a intrat pe teren în startul reprizei secunde și a avut o ocazie de gol la un șut din lovitură liberă din partea stângă. Vezi video aici.

Andreas Ivan a fost transferat la începutul sezonului de la Rot Weiss Ahlen, club din liga a patra germană, pentru a evolua la echipa a doua a lui Schalke 04. Românul a avut prestații constant bune la Schalke 2, a fost luat în stagiul de pregătire de iarnă al primei formații și acum a debutat în Bundesliga.

Ivan este născut la Pitești, dar a plecat de mic în Germania și a mai jucat la formațiile Karlsruhe, Stuttgarter Kickers, RW Essen, Wuppertaler, Waldhof Mannheim, New York RB, VfR Aalen, Sonnenhof și Rot Weiss Ahlen.

24-01-2023
18:55

Lazio - AC Milan 4-0 (Milinkovic-Savic 4, Zaccagni 38, Luis Alberto 67 pen., Felipe Anderson 75)

Final de meci – Lazio o spulberă pe AC Milan, scor 4-0, iar Napoli încheie turul campionatului cu un avans de 12 puncte în fruntea clasamentului.

Min. 75 – GOOOL Lazio!!! Luis Alberto dă o pasă filtrantă pentru Felipe Anderson și brazilianul aflat singur cu Tătărușanu înscrie cu un șut plasat.

Min. 67 – GOOOL Lazio!!! Luis Alberto transformă pe centrul porții penalty-ul acordat pentru un fault comis de Kalulu asupra lui Pedro.

Min. 38 – GOOOL Lazio!!! Marusic șutează din unghi, Tătărușanu respinge, mingea lovește bara și sare la Zaccagni, care înscrie în poarta goală.

Min. 4 – GOOOL Lazio!!! Zaccagni pătrunde în stânga, centrează pe jos, Felipe Anderson lasă mingea printre picioare și Milinkovic-Savic îl învinge pe Tătărușanu cu un șut sec.

Echipele de start la meciul Lazio – AC Milan.

• Lazio: Provedel – Hysaj, Casale, Romagnoli, Marusic – Milinkovic-Savic, Cataldi, Luis Alberto – Pedro, Felipe Anderson, Zaccagni. Rezerve: Adamonis, Maximiano – Antonio, Basic, Bertini, Cancellieri, Fares, Lazzari, Patric, Șt. Radu, Romero, Vecino. Antrenor: Maurizio Sarri.
  • AC Milan: Tătărușanu – Calabria, Kalulu, Tomori, Dest – Bennacer, Tonali – Messias, Brahim Diaz, Rafael Leao – Giroud. Rezerve: Mirante, Vasquez Llach – Adli, Bozzolan, De Ketelaere, Gabbia, Kjaer, Krunic, Origi, Pobega, Rebic, Saelemaekers, Thiaw, Vranckx. Antrenor: Stefano Pioli.
24-01-2023
18:49

LIVE Bayern - FC Koln 1-1 (Kimmich 90 / Skhiri 4)

Final de meci – Bayern reușește in extremis să scoată un punct din meciul cu FC Koln, scor 1-1, și are 4 puncte avans în clasament față- de RB Leipzig.

Min. 90 – GOOOL Bayern!!! Kimmich înscrie cu un șut superb sub bara transversală.

Min. 4 – GOOOL Schalke!!! Kainz execută un corner, Chabot prelungește balonul cu capul și Skhiri reia în poartă din 3 metri.

Echipele de start la meciul Bayern – FC Koln.

• Bayern: Sommer – Pavard, Upamecano, De Ligt, Davies – Kimmich, Goretzka – Sane, Musiala, Gnabry – Choupo-Moting. Rezerve: Ulreich – Blind, Coman, Gravenberch, Muller, Sabitzer, Stanisic, Tel, Wanner. Antrenor: Julian Nagelsmann.
  • FC Koln: Schwabe – Schmitz, Soldo, Chabot, Hector – Huseinbasic, Skhiri – Maina, Olesen, Kainz – Tigges. Rezerve: Horn – Adamyan, Bakatukanda, Diehl, Lemperle, Ljubicic, Martel, Schindler, Selke. Antrenor: Steffen Baumgart.

A trecut weekendul, cu partidele din etapele de campionat din competiţiile de top ale Europei, Premier League, La Liga, Serie A şi Bundesliga, doar în Franţa a fost etapă de Cupă şi iată că imediat suntem din nou conectaţi la evenimente importante, pentru că avem în perioada marţi, 24 ianuarie – joi, 26 ianuarie, multe meciuri europene de calitate: ultima partidă din runda 19 din Serie A Lazio – AC Milan, etapa 17, intermediară, ultima a turului, în Bundesliga, semifinalele tur din Cupa Ligii Angliei, precum şi sferturile de finală din Cupa Spaniei şi peste 90 la sută din aceste jocuri sunt televizate.

Lazio – AC Milan încheie etapa 19, ultima a turului, în Serie A, Real Madrid – Atletico Madrid e partida vedetă din sferturile de finală ale Cupei Spaniei

Serie A pune capăt marţi, 24 ianuarie, de la ora 21:45, primei jumătăţi a acestui sezon cu un meci foarte important pentru podium, Lazio – AC Milan, pentru că după severa depunctare a lui Juventus acum lupta pentru locurile 3 şi 4 se dă între Inter, Atalanta şi cele două echipe romane. Marţi, 24 ianuarie, şi miercuri, 25 ianuarie, au loc partidele din manşa tur a semifinalelor Cupei Ligii Angliei: Southampton – Newcastle şi Nottingham Forest – Manchester United.

Rămânând la faza cupelor avem miercuri, 25 ianuarie, şi joi, 26 ianuarie, dar în manşă unică, sferturile de finală ale Cupei Spaniei, cu partide foarte interesante, toate echipele fiind din La Liga, iar cireaşa de pe tort este derby-ul capitalei, Real Madrid – Atletico Madrid. Şi timp de două zile, marţi şi miercuri, punem capăt şi primei părţi a campionatului în Bundesliga cu partidele etapei a 17-a, ultima a turului.

ora 22:00 Real Madrid – Atletico Madrid

Cine transmite la TV Lazio – AC Milan, Real Madrid – Atletico Madrid, precum şi toată etapa 17 din Bundesliga, semifinalele tur ale Cupei Ligii Angliei şi sferturile de finală din Cupa Spaniei

Iubitorii fotbalului pot fi foarte mulţumiţi. Deşi nu este weekend au suficiente alegeri de făcut, o mulţime de partide, în afara capetelor de afiş Lazio – AC Milan din Serie A şi Real Madrid – Atletico Madrid din sferturile de finală ale Cupei Spaniei, anunţându-se interesante. În premieră avem toate cele nouă meciuri ale etapei a 17-a din Bundesliga în transmisiune directă.

Evident, Lazio – AC Milan este main event pentru ziua de marţi, 24 ianuarie şi pentru televiziuni, iar Real Madrid – Atletico Madrid, joi, 26 ianuarie, transmis în exclusivitate, ca de altfel tot ce înseamnă Cupa Spaniei numai la Digi Sport poate fi vizionat pe Digi Sport 1. Şi semifinalele tur ale Cupei Ligii Angliei figurează în grilele celor de la Digi Sport.

ora 19:30 Schalke 04 – Leipzig Bundesliga etapa 17 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 1)

ora 21:30 Bayern Munchen – FC Koln Bundesliga etapa 17 (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)

ora 21:30 Hertha Berlin – Wolfsburg Bundesliga etapa 17 (Digi Sport 4, Orange Sport 4)

ora 21:30 Hoffenheim – Stuttgart Bundesliga etapa 17 (Orange Sport 3, Prima Sport 4)

ora 21;45 Lazio – AC Milan Serie A etapa 19 (Digi Sport 1, Orange Sport 1, Prima Sport 1)

ora 22:00 Southampton – Newcastle semifinala tur Cupa Ligii Angliei (Digi Sport 3)

ora 19:30 Mainz – Borussia Dortmund Bundesliga etapa 17 (Digi Sport 1, Orange Sport 1, Prima Sport 1)

ora 21:30 Augsburg – Monchengladbach Bundesliga etapa 17 (Orange Sport 3)

ora 21:30 Werder Bremen – Union Berlin Bundesliga etapa 17 (Orange Sport 2, Prima Sport 2)

ora 21:30 Freiburg – Eintracht Frankfurt Bundesliga etapa 17 (Orange Sport 2, Prima Sport 1)

ora 21:30 Leverkusen – Bochum Bundesliga etapa 17 (Orange Sport 4)

0ra 22:00 Nottingham Forest – Manchester United Cupa Ligii Angliei semifinale tur (Digi Sport 2)

ora 22:00 FC Barcelona – Real Sociedad Cupa Spaniei sferturi (Digi Sport 2)

ora 21:00 Valencia – Athletic Bilbao Cupa Spaniei sferturi (Digi Sport 2)

ora 22:00 Real Madrid – Atletico Madrid Cupa Spaniei sferturi (Digi Sport 1)

Tătăruşanu apără în Lazio – AC Milan, Real Madrid – Atletico Madrid cu cele mai bune distribuţii

Lazio – AC Milan încheie o etapă a 19-a din Serie A care a oferit un rezultat bombă, înfrângerea lui Inter pe teren propriu în faţa lui Empoli, rezultat care vine perfect pentru cele două combatante de marţi seară de pe Olimpico, pentru că Milan stă liniştită pe locul 2, iar Lazio, cu o victorie poate veni lângă Roma şi Atalanta în lupta pentru Champions League. În poarta rossonerilor va continua Tătăruşanu.

Real Madrid – Atletico Madrid este oricând un meci de cinci stele în fotbalul spaniol şi nu numai, orgoliile fiind imense între cele două mai bune echipe din capitala Spaniei. De altfel, ambii antrenori, Carlo Ancelotti şi Diego Simeone, au anunţat că vor trimite pe teren cele mai bune formule de echipă, pentru că este un derby care trebuie respectat.

Spre o finală Newcastle – Manchester United în Cupa Ligii Angliei?

Semifinalele tur ale Cupei Ligii Angliei au o caracteristică regăsită în ambele partide. Joacă echipe de pe ultimele locuri cu formaţii din Top 4. La prima vedere impresia este că ne îndreptăm spre o finală Newcastle – Manchester United, dar să nu uităm că Southampton a spulberat-o în sferturi pe Manchester City.

Ultima etapă a turului din Bundesliga aduce la Munchen o echipă din Koln dornică să producă surpriza, profitând şi de faptul că bavarezii au ceva probleme de lot. Ţapii din Koln arată mult mai bine în acest sezon din punct de vedere ofensiv dar continuă să încaseze multe goluri. Partida promite mult la acest capitol, de la minim trei goluri în sus.