Meciuri europene, 28 februarie – 2 martie. Arsenal, lider în Premier League cu 5 puncte avans. Manchester United s-a calificat în sferturile Cupei Angliei

Vezi aici în format LIVE stream Real Madrid - FC Barcelona și Manchester United - West Ham în meciuri europene 28 februarie - 2 martie.
01.03.2023 | 23:30
Meciuri europene 28 februarie  2 martie Arsenal lider in Premier League cu 5 puncte avans Manchester United sa calificat in sferturile Cupei Angliei
Arsenal o întâlnește pe Everton într-o restanță din etapa a 7-a.
01-03-2023
19:41

Meciuri europene, 1 martie.

CUPA ANGLIEI, optimi de finală

• Southampton – Grimsby Town (D4) 1-2 (Caleta – Car 65 / Holohan 45+1 – penalty, 50 – penalty)
  • Burnley (D2) – Fleetwood (D3) 1-0 (Roberts 90)
  • Manchester United – West Ham 3-1 (Aguerd 77 – autogol, Garnacho 90, Fred 90+5 / Benrahma 54)
  • Sheffield United (D2) – Tottenham 1-0 (Ndiaye 79)

CUPA FRANȚEI, sferturi de finală

• FC Nantes – Lens 2-1 (Delort 31 – penalty,  59 – penalty / S. Fofana 28)
  • Toulouse – Rodez (D2) 6-1 (Aboukhlal 5, van den Boomen 7,  Dallinga 10, 51 – penalty, Chaibi 21, Suazo 38 / Younoussa 69)
  • Marseille – Annecy (D2) 2-2 (Veretout 29, Mughe 90+6 / M.S.Dion 53, Mouanga 59), 6-7 la lovituri de departajare.

CUPA SPANIEI, semifinale tur

• Osasuna – Athletic Bilbao 1-0 (Ezzalzouli 47)

Echipele scrise cu roșu s-au calificat în faza următoare.

01-03-2023
19:16

Premier League, restanțe etapa 7: Arsenal - Everton 4-0 (Saka 40, Martinelli 45+2, 81, Odegaard 71), Liverpool - Wolves 2-0 (van Dijk 73, Salah 77). Cum arată clasamentul

Premier League, restanțe etapa 7

Vezi aici cele mai importante faze

• Arsenal – Everton 4-0 (Saka 40, Martinelli 45+2, 81, Odegaard 71)

Min.90+2: Final de meci.

Min.81: GOOOL Arsenal. Martinelli face dubla din pasa lui Nketiah.

Min.78: Pickford salvează în fața lui Nketiah, iar Fabio Vieira șutează peste bară.

Min.71: GOOOL Arsenal. Odegaard fructifică o pasă a lui Martinelli și face 3-0.

Min.62: Dwight McNeil a trecut de mai mulți adversari, a șutat către colțul din stânga, însă Aaron Ramsdale a intervenit decisiv.

Min.57: Leandro Trossard reia din voleu, dar mingea trece puțin pe lângă bara din stânga.

Min.46: Startul reprizei secunde.

Min.45+5: Final de primă repriză.

Min.45+2: GOOOL Arsenal. Martinelli măește diferența după o mare eroare a defensivei oaspeților.

Min.40: GOOOL Arsenal. Oleksandr Zinchenko îl găsește pe Bukayo Saka la marginea careului, acesta se desprinde de adversari și șutează imparabil.

Min.8: Neal Maupay reia din voleu din zona punctului cu var, dar Aaron Ramsdale scoate excelent.

Min.1: Start meci

• Liverpool – Wolves 2-0 (van Dijk 73, Salah 77)

Min. 90+5: Final de meci.

Min.77: GOOOL Liverpool. Salah dublează diferența din pasa lui Tsimikas.

Min. 73: GOOOL Liverpool. Virgil van Dijk are o bună oprtunitate, dar Josep Sa salvează. La faza următoare însă nu mai greșește și deschide scorul.

Min.66: Darwin Nunez marchează, dar golul este anulat după o semnalizare VAR pentru un fault în faza premergătoare.

Min. 46: Startul reprizei secunde.

Min.45+1: Elliott retează o nouă bună oportunitate. De această dată, Jose Sa a izbutit o paradă decisivă.

Min.40: Harvey Elliott primește o pasă excelentă de la Darwin Nunez, însă, singur cu portarul, a șutat mult pe lângă.

Min.3: Joao Moutinho ratează o șansă bună. Profită de un spațiu, șutează puternic, dar Alisson oprește balonul din drumul spre gol.

Min.1: Start meci.

28-02-2023
22:16

Cu Moruțan și Rus pe teren, Pisa s-a impus în fața Parmei lui Man în duelul românilor din Serie B

Parma și Pisa s-au întâlnit în runda cu numărul 27 din Serie B. La gazde, Man a fost titular, și a evoluat până-n minutul 76, când i-a lăsat locul lui Bonny, în timp ce Mihăilăa lipsit din pricina accidentării. Dincolo, la Pisa, Moruțan a fost în primul 11, fiind înlocuit în minutul 73 de Tramoni. Adrian Rus a intrat în minutul 87, în timp ce Marius Marin, cu probleme medicale, nu a făcut parte din lot.

Parma a avut posesia (60-40%), însă Pisa a fost echipa mai periculoasă, dominând atât la șuturi către poartă (11-7), cât și la cele cadrate (5-1). Iar la final oaspeții s-au impus cu 1-0 grație reușitei lui Idrissa Toure din minutul 82.

Grație acestui rezultat, Pisa este pe locul 5, cu 41 de puncte, la o lungime distanță de locurile care asigură prezența în semifinalele play-off și cinci de pozițiile care duc direct în Serie A. Parma rămâne cu 37 de puncte, este pe 7, și are pentru moment asigurat un loc în sferturile play-off-ului.

28-02-2023
22:06

Meciuri europene, 28 februarie. Cremonese, cu Chiricheș intrat în minutul 84, prima victorie a sezonului, contra lui Mourinho

ITALIA, Serie A, etapa 24

• Cremonese – AS Roma 2-1 (Tsadjout 17, Ciofani 83- penalty / Spinazzola 71). Vlad Chiricheș a intrat în minutul 84.
  • Juventus – AC Torino 4-2 (Cuadrado 16, Danilo 45+1, Bremer 71, Rabiot 81 / Karamoh 2, Sanabria 43)

• Lyon – Grenoble (D2) 2-1 (Barcola 24, Jeffinho 38 / Sbai 74)

Echipa scrisă cu roșu s-a calificat în semifinale.

28-02-2023
19:46

Bristol City - Manchester City 0-3 (Foden 8, 74, De Bruyne 81)

Min.90+3: Final de meci.

Min.81: GOOOL Manchester City. Grealish, intrat în locul lui Mahrez, îi pasează lui De Bruyne, care duce scorul la 3-0.

Min.74: GOOOL Manchester City. Foden face dubla după un assist al lui Alvarez.

Min.8: GOOOL Manchester City. Foden deschide scorul fructificând o pasă a lui Mahrez.

Bristol City: O’Leary – Tanner, Vyner, Kalas, Pring – James, Williams – Sykes, Scott, Wells – Bell. Rezerve: Haikin – Dasilva, Francois, A. King, Morrison, Taylor-Clarke, Thomas, Weimann, Wilson. Antrenor: Nigel Pearson.

Manchester City: Ortega – Akanji, Dias, Ake – Lewis, Phillips – Mahrez, De Bruyne, B. Silva, Foden – Alvarez. Rezerve: Ederson – S.Gomez, Grealish, Gundogan, Haland, Palmer, Perrone, Rodri, K. Walker. Antrenor: Pep Guardiola.

28-02-2023
19:39

Cupa Angliei, optimi de finală

• Stoke – Brighton 0-1 (E.Ferguson 31)
  • Leicester – Blackburn 1-2 (Iheanacho 67 / Dolan 33, Szmodics 52)
  • Fulham – Leeds 2-0 (Palhinha 21, M.Solomon 56)
  • Bristol City – Manchester City 0-3 (Foden 8, 74, De Bruyne 81)

Echipele scrise cu roșu merg mai departe.

Nu este nici un moment prilej de odihnă în marile competiții de pe continentul european. Dacă la nivel de campionate avem doar două restanțe din etapa 7 din Premier League, în schimb cupele țin capul de afiș în meciuri europene 28 februarie – 2 martie. Avem partidele din semifinalele tur ale Cupei Spaniei, cu un nou episod din El Clasico, sferturi de finală în Cupa Franței și optimi de finală în Cupa Angliei. De remarcat faptul că tradițional Cupa Angliei avea loc în weekend, dar acum a fost programată pe parcursul a două zile, marți, 28 februarie, și miercuri, 1 martie.

Real Madrid – FC Barcelona și Manchester United – West Ham sunt partidele vedetă din meciuri europene 28 februarie – 2 martie

Așadar, avem fotbal eliminatoriu din trei cupe naționale. În Spania, se joacă semifinalele tur și e suficient să rostești magicul cuvânt „El Clasico” pentru ca imediat peste o sută de posturi TV din întreaga lume să anunțe transmiterea în direct a primei manșe, joi, 2 martie, pe Santiago Bernabeu din eternul duel al rivalelor Real Madrid și FC Barcelona.

În Cupa Angliei, au reușit să pătrundă în optimi foarte multe echipe din eșaloanele inferioare. Practic, din lumea bună au mai rămas doar cele două forțe din Manchester, plus londonezii de la Tottenham, alte nume mari, Arsenal, Chelsea, FC Liverpool sau Newcastle fiind out. În sferturile Cupei Franței avem pe Marseille, cea care a eliminat-o pe PSG, Lyon, Lens care joacă la Nantes, deținătoarea trofeului.

Miercuri, 1 martie

• ora 21:15 Southampton – Grimsby Town (D4)
  • ora 21:30 Burnley (D2) – Fleetwood (D3)

• ora 22:00 Real Madrid – FC Barcelona

Cine transmite la TV Real Madrid – FC Barcelona și Manchester United – West Ham în meciuri europene 28 februarie – 2 martie

În privința televizării partidelor, aici nu mai stăm la fel de spectaculos, în sensul în care vom avea în direct cele două semifinale tur din Cupa Spaniei, deci El Clasico este garantat, două partide din Cupa Angliei, ambele cu echipele din Manchester și cele două restanțe din Premier League.

Nicio partidă din Cupa Franței nu figurează în program, deși sezonul trecut Orange Sport a transmis această competiție. În cele două partide restante din etapa 7 în mod normal ar trebui să avem două victorii ale echipelor gazdă, Arsenal împotriva lui Everton și Liverpool contra lui Wolverhampton.

• ora 22:00 Bristol City – Manchester City (PRO Arena)

• ora 21:45 Arsenal – Everton (Digi Sport 2, Orange Sport 2, Prima Sport 2)
  • ora 21:45 Manchester United – West Ham (PRO Arena)
  • ora 22:00 Liverpool – Wolverhampton (Digi Sport 3, Orange Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 22:00 Osasuna – Athletic Bilbao (Digi Sport 4)

• ora 22:00 Real Madrid – FC Barcelona (Digi Sport 1)

Real Madrid vrea Cupa în disputa cu FC Barcelona, Manchester United aleargă în Cupa Angliei după al doilea trofeu din „era ten Hag”

Cum în La Liga catalanii par a avea un avans destul de important în fața marelui dușman din Madrid, „galacticii” nu vor să încheie sezonul fără a cuceri un trofeu intern. Și cum pentru aceasta trebuie să dea la o parte exact pe FC Barcelona, satisfacția ar fi și mai mare. Prin urmare, echipa lui Carlo Ancelotti și-a propus în afară de Champions League și trofeul Cupei Spaniei.

Manchester United tocmai ce a reușit să câștige primul trofeu cu olandezul Eric ten Hag pe bancă. United a depășit mai clar decât arată scorul pe Newcastle în finala Cupei Ligii și tehnicianul batav a spus că în filosofia sa nu există trofeu care să nu aibă importanță. Prin urmare, la meciul cu West Ham va trimite un unsprezece cât mai competitiv, pentru a urca în sferturile Cupei Angliei.

Posibil duel românesc în Serie B pe Ennio Tardini din Parma

Marți, 28 februarie, au loc primele trei partide din etapa 27, intermediară, din Serie B, meciul cel mai interesant fiind cel de la Parma, unde echipa lui Dennis Man, care ar putea fi prezent în pofida faptului că a ieșit accidentat etapa trecută, la Frosinone, va primi vizita Pisei romena, cu Adrian Rus în apărare, Marius Marin și Olimpiu Moruțan la mijloc anunțați titulari.

Athletic Bilbao vrea să devină o specialistă în calificarea în finale de Cupa Spaniei. Însă în calea bascilor se află un obstacol foarte dificil, Osasuna, gruparea din Pamplona fiind efectiv capabilă de orice rzultat, pozitiv sau negativ, în orice moment, așa cum a fost neașteptata victorie din etapa trecută de la La Liga, 3-2 acasă la FC Sevilla.