Meciuri europene la mijloc de săptămână. Juventus și Napoli „au dat-o la pace” în derby-ul din Serie A. Cum arată clasamentul

FANATIK vă prezintă informaţii despre meciurile din etapa de Bobotează din etapa de Serie A şi partidele din Cupa Spaniei, Franţei şi Cupa Ligii Angliei
06.01.2022 | 23:38
Meciuri europene la mijloc de saptamana Juventus si Napoli au dato la pace in derbyul din Serie A Cum arata clasamentul
Meciuri europene la mijloc de săptămână. Acum se joacă derby-ul Juventus - Napoli. Video. FOTO: hepta.ro
06-01-2022
16:42

Vlad Chiricheș a gafat în Sassuolo - Genoa

Meciul dintre Sassuolo și Genoa a început horror pentru Vlad Chiricheș. În minutul 6, Mattia Destro a deschis scorul cu o execuție de senzație. Destro a reluat cu călcâiul de lângă căpitanul naționalei României, mingea s-a dus printre picioarele românului și a ajuns în plasa porții lui Consigli. – Vezi VIDEO

A fost al 8-lea gol reușit în acest sezon de Mattia Destro, în timp ce Chiricheș a îmbrăcat pentru a 14-a oară tricoul de titular al „neroverdilor”.

06-01-2022
15:49

Programul și rezultatele meciurilor de joi

Cupa Spaniei, 16-imi de finală

Fuenlabrada – Cadiz 0-1 (Alarcon 90+3)

• La oaspeți, Florin Andone a fost titular și a jucat până în minutul 79, când a fost înlocuit cu Alvaro Negredo.

Girona – Osasuna 1-0 (Junca 6)

Gijon – Villarreal 2-1 (Djurdjevic 67, Milovanov 88 / Albiol 48)

Zaragoza – Sevilla 0-2 (Kounde 31, Mir 69)

Almeria – Elche 1-2 (Ramazani 42 / Piatti 52, Guti 84)

Atletico Mancha – Athletic Bilbao 0-2 (Williams 20, 43)

LIVE Rayo Majadahonda – Atletico Madrid 0-5 (Cunha 17, Lodi 26, Suarez 41, Griezmann 67, J. Felix 79)

Serie A, etapa a 20-a

Sampdoria – Cagliari 1-2 (Gabbiadini 18 / Deiola 55, Pavoletti 71)

Lazio – Empoli 3-3 (Immobile 14, Milinkovic-Savic 66, 90+3 / Bajrami 6-pen., Zurkowski 8, Di Francesco 75)

Spezia – Verona 1-2 (Erlic 85 / Caprari 59, 70)

Sassuolo – Genoa 1-1 (Berardi 55 / Destro 6)

Milan – Roma 3-1 (Giroud 6-pen., Messias 17, Leao 82 / Abraham 41) – Vezi VIDEO

• La oaspeți, Karsdrop (74) și Mancini (90+3) au fost eliminați, în timp ce gazdele au ratat un penalty, în prelungiri prin Zlatan Ibrahimovic.

Juventus – Napoli 1-1 (Chiesa 54 / Mertens 22) – Vezi VIDEO

06-01-2022
14:47

Cum au fost notați Radu Drăgușin și Răzvan Marin

Radu Drăgușin și Răzvan Marin au fost adversari în Sampdoria – Cagliari, scor 1-2. Fundașul central al gazdelor a intrat pe teren în minutul 51, în timp ce mijlocașul oaspeților a fost integralist. Conform jurnaliștilor de la tuttomercatoweb.com, Marin a fost unul dintre cei mai buni jucători de pe teren. Aceștia l-au notat cu 7, o notă pe care a mai primit-o doar colegii săi Deoita și Pavoletti.

„Timid și retras în prima repriză, Răzvan Marin a distrus totul în calea sa în momentul în care s-a trezit și nu i-a mai permis Sampdoriei să paseze”, au scris italienii.

În ceea ce îl privește pe Drăgușin, pentru cele aproximativ 40 de minute petrecute de gazon, stoperul român a luat nota 5. Înlocuitorul lui Yoshida nu a fost unul dintre cei mai străluciți jucători, dar nici cel mai rău. Drăgușin a fost taxat pentru micile erori comise în defensivă, dar niciuna nu a fost decisivă.

06-01-2022
13:55

Răzvan Marin a contribuit la golul egalizator al lui Cagliari

Echipa italiană Cagliari a învins Sampdoria, în deplasare, cu 2-1, în etapa a 20-a din Serie A, iar la golul egalizator și-a adus contribuția și mijlocașul român Răzvan Marin.

În minutul 55, internaționalul român a avut un duel aerian la mijlocul terenului, s-a ridicat mai repede de pe gazon decât adversarul lui, după care a avut o incursiune frontală.

El i-a pasat la marginea careului mare lui Deiola, care a înscris din a doua încercare, pe sub brațele portarului advers.

Scorul final a fost stabilit de Pavoletti, în minutul 71. Anterior, în minutul 18, gazdele au deschis scorul prin Gabbiadini.

Site-ul oficial al lui Cagliari scrie că Răzvan Marin a mai creat o fază periculoasă. În minutul 82, Răzvan Marin i-a pasat lui Pedro, după o cursă de 40 de metri, dar șutul acestuia din urmă a fost blocat de portarul Audero.

Răzvan Marin a fost intergralist la Cagliari, în timp ce la Sampdoria fundașul român Radu Drăgușin a fost trimis în teren în minutul 51, în locul lui Yoshida.

În urma acestui rezultat, Cagliari se găsește pe locul 18, cu 13 puncte, în timp ce Sampdoria este 15, cu 20 de puncte.

05-01-2022
19:04

Programul și rezultatele meciurilor de miercuri, 5 ianuarie

Cupa Spaniei – 16-imi de finală

Cartagena – Valencia 1-2 (Ortuno 75-pen. / Soler 35, Cerîșev 90+3)

Leganes – Real Sociedad 2-3 (Munoz 60, 70 / Isak 8, Oyarzabal 43, 74-pen.)

Eibar – Mallorca 1-2 (Leschuk 45 / Gaya 68, Diaz 82)

Linares – Barcelona 1-2 (Hugo Diaz 19 / Dembele 63, Jutgla 69)

Atletico Baleares – Celta Vigo 2-1 (Martinez 17, 76 / Mendez 67)

Mirandes – Rayo Vallecano 0-1 (Martin 67)

Valladolid – Betis Sevilla 0-3 (Carvalho 24, Fekir 27, Iglesias 50)

Alcoyano – Real Madrid 1-3 (Vega 66 / Militao 39, Asensio 77, Isco 79)

Cupa Ligii Angliei semfinala tur

Chelsea – Tottenham 2-0 (Havertz 5, Davies 34-a.g.)

Marţi, 4 ianuarie

Ponferradina – Espanyol 1-1 (Yuri 88-pen. / Pedrosa 4), 1-3 după penalty-uri

Cupa Franţei – 16-imi de finală

Lens – Lille 2-2 (67, 90+5 / Onana 28, 33), 4-3 după penalty-uri

Acest mijloc de primă săptămână a noului an este bogat în evenimente fotbalistice. Avem o primă etapă în Serie A, binecunoscuta rundă de Bobotează an de an, partide din 16-imile de finală ale Cupei Spaniei, o restanţă din 16-imile de finală ale Cupei Franţei şi semifinalele tur din Cupa Ligii Angliei.

Fiorentina – Udinese

Deşi au etapă în weekend în toate ligile spaniolii îşi dispută actuala ediţie a Cupei, cunoscută sub numele de Cupa Regelui, într-un ritm frenetic şi la mijlocul acestei săptămâni, pe parcursul a trei zile, marţi, 4 ianuarie, miercuri, 5 ianuarie şi joi, 6 ianuarie au loc jocurile din cadrul 16-imilor de finală, în manşă unică.

Foarte interesant este că nici unul dintre cele 16 meciuri programate nu se joacă între echipe din acelaşi eşalon şi avem 11 partide în care formaţii din La Liga au în faţă adversari din eşalonul secund şi cinci în care rivalii provin din a treia divizie.

Echipele din Madrid, adversare din liga 3 în Cupa Spaniei

Real Madrid, după ce a suferit un duş de gheaţă la primul meci din 2022, cedând cu 1-0 în derbyul Capitalei pe terenul lui Getafe, va avea o partidă uşoară la prima vedere, pentru că adversarul este Alconyano, echipă din al treilea eşalon. Însă antrenorul Carlo Ancelotti a anunţat că va trimite pe teren foarte multe rezerve şi va menaja mai mulţi titulari.

Şi Atletico Madrid a nimerit tot peste un obstacol din a treia divizie, urmând a juca pe terenul lui Rayo Majadahonda. Cum Atletico are deja o păţanie teribilă pe răboj sezonul trecut, fiind eliminată repede, încă din 32-imi de modesta Cornella din liga 3. Şi Rayo Majadahonda provine din acelaşi eşalon, dar antrenorul Diego Simeone vrea să meargă tot pe mâna rezervelor, convins că nu va mai păţi ruşinea de anul trecut.

Războiul Nordului în Cupa Franţei

Şi Barcelona are în faţă o formaţie din lumea a treia a fotbalului iberic, Linares, dar aici antrenorul Xavi nu îşi poate permite jucători la odihnă pentru că are 18 absenţi oricum, cei mai mulţi infectaţi cu COVID. Până şi noul venit Ferran Torres are coronavirus! Xavi îl aşteaptă acum pe Alvaro Morata de la Juventus, fostul jucător al rivalei Real Madrid.

În Cupa Franţei se joacă ultima partidă din 16-imi, un adevărat război l Nordului, Lens – Lille, confruntarea care aruncă în joc toate ambiţiile şi energiile, pentru că vorbim despre un derby regional cu suporteri extrem de pătimaşi de ambele părţi şi frecvent s-a lăsat cu violenţe.

Chelsea şi Tottenham pregătesc bomba anului

În Cupa Ligii Angliei se joacă semifinalele tur ale Cupei Ligii: Chelsea – Tottenham şi Arsenal – Liverpool, cormoranii sigur urmând a intra pe teren cu foarte multe rezerve. Chelsea şi Liverpool vor să pună la punct marele schimb al anului, Lukaku la Spurs şi Harry Kane pe Stamford Bridge.

Dacă derbyul londonez obligă la utilizarea celor mai bune distribuţii, fiind vorba de o partidă de orgoliu, în schimb, conform obiceiului, Jurgen Klopp, care nu va sta pe bancă având COVID 19, va utiliza la Londra, cu Arsenal, multe rezerve, pregătindu-se de o lungă perioadă fără vedetele Salah şi Mane în atac, care vor merge la Cupa Africii.

Napoli, lovită şi de COVID şi cu jucători cheie plecaţi la Cupa Africii

Joi au loc partidele din etapa a 20-a, prima din a doua parte a campionatului Serie A, cu câte două partide începând de la ora 13:30, din două în două ore şi încheind la ora 21:45. Liderul Inter joacă la Bologna, echipă cu destule infectări iar Simone Inzaghi are un singur absent cu greutate, suspendat, mijlocaşul Calhanoglu, cel mai bun jucător din ultimele meciuri.

Milan, care nu îl va avea pe bancă pe rezerva de portar Tătăruşanu, e lipsită de alţi trei jucători plecaţi la Cupa Africii, important fiind Kessie iar Napoli merge la Torino, pentru meciul cu Juventus, fără Koulibaly, Ounas, Anguissa şi Osimhen, plecaţi la Cupa Africii, dar ultimul are şi COVID, iar pozitivi la virus sunt Lozano şi Elmas. Cu teste neconcludente se află Lorenzo Insigne şi Fabian Ruiz.