Meciurile stranierilor în weekend. Valentin Mihăilă, accidentare la scurt timp după ce a marcat pentru Parma. A fost scos pe brațe de pe teren

Se anunță un weekend extrem de interesant pentru stranierii români. Portarul Florin Niță o înfruntă pe Jablonec, adversara din Conference League a campioanei României, CFR Cluj.
19.09.2021 | 23:00
Valentin Mihăilă a înscris pentru Parma. Sursa foto: Twitter
19-09-2021
20:11

Ce ghinion! Mihăilă s-a accidentat la scurt timp după ce a marcat pentru Parma

Valentin Mihăilă continuă evoluțiile bune în tricoul Parmei. Servit excelent de Roberto Inglese, acesta a înscris în minutul 69 al meciului pierdut de Parma teren propriu, scor 1-2, în fața celor de Cremonese, cu o execuție perfectă de la marginea suprafeței de pedeapsă.

De asemenea, a fost la un pas să restabilească egalitatea pe tabelă, la capătul unei curse de zile mari, dar șutul său a trecut puțin peste poartă. Câteva minute mai târziu, efortul depus pe tot parcursul meciului și-a spus cuvântul, întrucât mijlocașul de 21 de ani s-a prăbușit pe gazon – acuzând crampe musculare – și a avut nevoie de ajutorul medicilor să ajungă la marginea terenului pentru a fi înlocuit cu Felix Correia.

19-09-2021
18:49

Nicușor Stanciu a înscris pentru Slavia Praga în meciul cu Bohemians 1905

După reușita care a consemnat victoria României în Islanda, Nicușor Stanciu continuă evoluțiile bune și la echipa de club. Mijlocașul de 28 de ani a deschis scorul pentru Slavia Praga în minutul 56 al partidei cu Bohemians 1905, grație unei lovituri de la 11 metri transformate fără emoții.

Apoi, campioana en-titre a Cehiei s-a dezlănțuit. În ultima jumătate de oră și-au trecut pe rând numele pe lista marcatorilor Ondrej Lingr (60), Jan Kuchta (65), Michael Krmencik (72 pen.) și Ivan Schranz (76).

19-09-2021
15:53

Galatasaray, învinsă de Alanyaspor. Cum s-au descurcat Moruțan și Cicâldău

Galatasaray a suferit un eșec surprinzător pe propriul teren, scor 0-1, în fața celor de la Alanyaspor, grație golului marcat pe final de mijlocașul portughez Daniel Candeias. Olimpiu Moruțan, care a fost înlocuit la pauză de Fatih Terim, putea deschide scorul în minutul 21, dar șutul său a trecut puțin pe lângă poartă.

În schimb, Alexandru Cicâldău, celălalt jucător român din lotul grupării „Cim Bom”, a evoluat în toate cele 90 de minute, fără să-și creeze vreo ocazie notabilă. A devenit, însă, principalul executant al loviturilor de la colțul terenului. În urma acestui rezultat, vicecampioana Turciei ajunge la cea de-a treia etapă fără succes și coboară până pe locul 8 în clasament.

18-09-2021
19:47

Cosmin Contra, victorie la scor în Arabia Saudită

Echipa Al Ittihad, antrenată de Cosmin Contra, a învins, în deplasare, cu scorul de 4-1, formația Al Nasr, în etapa a 5-a a campionatului din Arabia Saudită.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Abdulrahman Al Obod (11), Coronado (64), Bruno Henroque (90) și Camara (90+3), în timp ce pentru gazde a înscris Al Ghanam (38).

În urma acestui succes, trupa tehnicianului român, care are două victorii în tot atâtea meciuri de când a fost instalat, a urcat pe primul loc în clasament, cu 12 puncte, două mai mult decât următoarea clasată, Al Hilal, care are însă un joc mai puțin disputat.

18-09-2021
19:11

Mircea Lucescu rămâne neînvins în Ucraina

Echipa Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, a învins, acasă, cu scorul de 1-0, formația Oleksandriya, în etapa a 8-a a campionatului Ucrainei.

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Tsygankov din penalty în minutul 90+8. Trupa tehnicianului român rămâne neînvinsă în nacest sezon și este pe locul 1 cu 22 de puncte, trei mai multe decât rivala Shakhtar Donetsk.

18-09-2021
18:57

Gabi Iancu, rezervă în Rusia

Atacantul Gabriel Iancu a fost doar rezervă în meciul pe care echipa sa, Akhmat Grozny, a pierdut-o, pe teren propriu, scor 0-2, în fața formației FK Krasnodar, în etapa a 8-a a campionatului Rusiei.

18-09-2021
18:56

Ionuț Radu, rezervă la Inter

Portarul Ionuț Radu a fost rezervă în partida pe care echipa sa, Inter Milano, a câștigat-o, acasă, scor 6-1, în fața formației Bologna, în etapa a 4-a din Serie A.

18-09-2021
17:00

Vlad Dragomir, gol la debutul pentru Pafos

Mijlocașul Vlad Dragomir a marcat un gol în meciul pe care echipa sa, Pafos, l-a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu formația AEK Larnaca, în etapa a 3-a a campionatului Ciprului.

Aflat la debutul la Pafos, Dragomir a intrat pe teren în minutul 59 și două minute mai târziu a înscris golul egalizator. Jucătorul român a primit și un cartonaș galben în minutul 81.

18-09-2021
16:24

Marius Marin, titular în Serie B

Mijlocașul Marius Marin a fost integralist în partida pe care echipa sa, Pisa, a câștigat-o, în deplasare, scor 3-1, în fața formației Vicenza, în etapa a 4-a din Serie B.

18-09-2021
16:22

Pușcaș, folosit la trecerea timpului

Atacantul George Pușcaș a fost rezervă în meciul pe care echipa sa, Reading, a câștigat-o, în deplasare, scor 2-1, în fața formației Fulham, în etapa a 8-a din Championship.

Internaționalul român a fost introdus pe teren în minutul 88 la trecerea timpului.

18-09-2021
15:53

Bogdan Stancu, titular în Turcia

Atacantul Bogdan Stancu na fost titular în partida pe care echipa sa, Eyupspor, a pierdut-o, pe teren propriu, scor 0-1, în fața formației Erzurum BB, în etapa a 6-a din liga a doua a Turciei.

Jucătorul român a fost înlocuit în minutul 83.

18-09-2021
15:50

Hanca și Râpă, titulari în Polonia

Jucătorii Sergiu Hanca și Cornel Râpă au fost titulari în meciul pe care echipa lor, MKS Cracovia, l-a terminat la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu formația Pogon Szczecin, în etapa a 8-a a campionatului Poloniei.

Râpă a fost integralist, în timp ce Hanca a fost schimbat în minutul 78.

18-09-2021
13:33

Nedelcu, rezervă în 2.Bundesliga

Jucătorul Dragoș Nedelcu a fost doar rezrvă în partida pe care echipa sa, Fortuna Dusseldorf, a terminat-o la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu formația Jahn Regensburg, în etapa a 7-a a ligii secunde din Germania.

18-09-2021
13:05

Toșca, pe bancă în Turcia

Fundașul Alin Toșca a fost rezervă în meciul pe care echipa sa, Gaziantep, l-a încheiat la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu formația Sivasspor, în etapa a 5-a a campionatului Turciei.

Coechipierul său Alexandru Maxim nu a fost convocat pentru acest joc fiind în continuare accidentat.

18-09-2021
13:03

Bogdan Țîru, rezervă în Polonia

Fundașul Bogdan Țîru a fost rezervă în partida pe care echipa sa, Jagiellonia Bialystok, a pierdut-o, în deplasare, scor 0-3, în fața formației Wisla Plock, în etapa a 8-a a campionatului Poloniei.

Ca în fiecare weekend, FANATIK îi urmărește atent pe stranierii români din țări precum Italia, Spania, Cehia, Grecia sau Turcia și te ține la curent în timp real cu evoluțiile lor. Ești curios să afli cum s-au descurcat Man, Mihăilă, Chiricheș, Andone, Niță, Stanciu ori Mitriță în această etapă de campionat? Rămâi pe site-ul nostru și vei afla.

Deschidem balul în seara de vineri, 17 septembrie, cu două meciuri din Serie A și La Liga ce se anunță extrem de importante pentru jucătorii români. Dacă Vlad Chiricheș este deja om de bază în centrul defensivei lui Sassuolo și nu ar trebui, cel puțin teoretic, să-și facă probleme în privința titularizării în meciul de pe teren propriu cu Torino, programat la ora 21:45, Florin Andone așteaptă încă să debuteze într-un meci oficial.

Lăsat pe banca de rezerve etapa trecută, când Cadiz a suferit un nou eșec, scor 0-2, pe terenul celor de la Real Sociedad, atacantul adus sub formă de împrumut de la Brighton, pentru care a evoluat în ultimele trei sezoane, ar putea fi introdus de Alvaro Cervera încă din primul minut al duelului cu Celta Vigo.

Florin Niță dă piept cu adversara CFR-ului din Conference League

Din Spania ne mutăm direct în Cehia, pentru că Florin Niță și Sparta Praga o vor înfrunta în această etapă de campionat pe Jablonec, nimeni alta decât echipa care tocmai a învins campioana României, CFR Cluj, la debutul în grupele celei de-a treia competiții intercluburi, Conference League.

Partida va avea loc duminică, 19 septembrie, de la ora 17:00, pe „Generali Arena” din Praga. În schimb, eterna rivală Slavia, pentru care evoluează și Nicușor Stanciu, o va înfrunta, de la ora 20:00, pe modesta Bohemians 1905.

Rangers încearcă să-l readucă pe Ianis Hagi în Scoția

Învinsă de Lyon în Champions League, scor 0-2, Rangers speră să-și refacă moralul în campionat, dar nu va avea o misiune deloc ușoară în fața celor de la Motherwell. Asta și pentru că nu va putea conta pe Ianis Hagi, diagnosticat cu Covid-19 și plasat în izolare chiar înaintea meciului Macedonia de Nord – România din preliminariile CM 2022. De altfel, încercările clubului de a-l aduce înapoi în Scoția au fost până acum sortite eșecului.

Momentan purtăm discuţii în încercarea de a-l readuce cât mai repede cu putinţă. După ce am văzut ştirea că Guvernul din Scoţia a permis revenirea jucătorilor din ţările roşii (n.r. fără a intra în carantină), am decis să încercăm să-l recuperăm pe Ianis cât mai repede.

Au loc discuţii chiar acum, în timp ce vorbim. Evident, este ceva ce nu depinde de mine, nu am control asupra situaţiei.

Prin urmare, nu pot să vă spun o zi sau o oră exactă în care va fi aici. Din punctul meu de vedere, am nevoie de el cât mai repede!”, a declarat recent antrenorul Steven Gerrard.

Man, în căutarea următorului gol în tricoul Parmei. Mitriță și Răzvan Lucescu se duelează cu Asteras Tripolis

După golul marcat în victoria categorică obținută de Parma, scor 4-0, în fața celor de la Pordenone, Dennis Man speră să continue seria evoluțiilor bune și în următoarea etapă, când echipa sa va da piept cu Cremonese. Partida este programată duminică, 19 septembrie, de la ora 21:30, pe arena „Ennio Tardini”.

În campionatul Greciei, PAOK-ul lui Răzvan Lucescu și Alexandru Mitriță se va duela, tot duminică, dar de la 20:30, cu Asteras Tripolis. Împrumutat de la New York City FC în ultimele zile ale perioadei de mercato, micuțul mijlocaș a înscris în victoria din Conference League, 2-0 cu campioana Gibraltarului, Lincoln și este într-o formă care îi permite să spere la prima sa reușită pe plan intern.