Meciurile stranierilor în weekend. Fatih Terim a găsit omul cheie de la golul decisiv al lui Olimpiu Moruţan: “A fost factorul principal”

După ce la mijlocul săptămânii ne-am delectat cu meciuri din cupele eureopene, campionatele interne revin în weekend cu jocuri interesante pentru stranierii noștri.
04.10.2021 | 09:55
Meciurile stranierilor in weekend Fatih Terim a gasit omul cheie de la golul decisiv al lui Olimpiu Morutan A fost factorul principal
04-10-2021
06:57

Cum a comentat Fatih Terim golul decisiv al lui Olimpiu Moruţan

Olimpiu Moruţan a fost din nou decisiv pentru Galatasaray şi a marcat golul victoriei în meciul cu Rizespor. Introdus în minutul 90+1, românul a punctat în al 11-lea minut de prelungiri, însă Fatih Terim a susţinut că Diagne, autorul pasei, a fost omul providenţial.

“Moruțan poate a înscris un gol istoric, dar Diagne este factorul principal din spatele reușitei. Sunt mulțumit de Halil, Mohamed și Diagne. L-am schimbat pe Mohamed (n.r. în minutul 90+1, când i-a cedat locul lui Moruţan) pentru că era obosit. Ce bine că am făcut-o”, a spus antrenorul lui Galatasaray.

03-10-2021
21:05

Tătărușanu, rezervă la Milan

Portarul Ciprian Tătărușanu a fost rezervă în partida pe care echipa sa, AC Milan, a câștigat-o, în deplasare, scor 3-2, în fața formației Atalanta Bergamo, în etapa a 7-a din Serie A.

03-10-2021
19:52

Mircea Lucescu a scos un egal cu Șahtior Donețk

Echipa Dinamo Kiev, antrenată de Mircea Lucescu, a terminat la egalitate, pe teren propriu, scor 0-0, cu Șahtior Donețk, în etapa a 10-a a campionatului Ucrainei.

În urma acestui rezultat, trupa tehnicianului român rămâne lider în clasament, cu 26 de puncte, trei mai multe decât rivala Șahtior.

03-10-2021
19:46

Rotariu, doar rezervă la Ludogoreț

Mijlocașul Dolrin Rotariu a fost rezervă în meciul pe care echipa sa, Ludogoreț Razgrad, a câștigat-o, în deplasare, scor 4-2, în fața formației Levski Sofia, în etapa a 10-a a campionatului Bulgariei.

03-10-2021
19:45

Niță l-a învins pe Stanciu în derby-ul Cehiei

Portarul Florin Niță a fost titular în partida pe care echipa sa, Sparta Praga, a câștigat-o, pe teren propriu, scor 1-0, în fața formației Slavia Paraga, la care mijlocașul Nicolae Stanciu a fost rezervă, în etapa a 10-a a campionatului Cehiei.

Niță a fost integralist și primit un cartonaș galben în minutul 90+4 pentru tragere de timp, iar Stanciu a intrat pe teren în startul reprizei secunde.

03-10-2021
18:25

Moruțan, reușită de 3 puncte pentru Galata

Mijlocașul Olimpiu Moruțan a marcat golul decisiv prin care echipa Galatasaray Istanbul a câștigat, în deplasare, cu scorul de 3-2, în fața formației Caykur Rizespor, în etapa a 8-a a campionatului Turciei.

Introdus pe teren la trecerea timpului în minutul 90+1, deoarece Galata era în inferioritate numerică, Moruțan a înscris golul victoriei la ultima fază, în minutul 90+11. Oaspeții au scăpat pe un atac necruțător, iar Diagne i-a pasat în fața porții goale internaționalului român, care nu a ratat ocazia de a-și trece numele pe lista marcatorilor.

Celălalt român de la Gsalatasaray, mijlocașul Alexandru Cicâldău, a fost integralist.

03-10-2021
18:19

Bogdan Stancu a marcat în liga a doua din Turcia

Atacantul Bogdan Stancu a marcat un gol în meciul pe care echipa sa, Eyupspor, a câștigat-o, acasă, scor 3-2, în fața formației Manisa FK, în etapa a 8-a a ligii secunde din Turcia.

Intrat pe teren în minutul 58, fotbalistul român a reușit golul de 2-2 la prima atingere de balon.

03-10-2021
18:17

Gabi Iancu a lipsi accidentat

Atacantul Gabriel Iancu este în continuare accidentat și nu a jucat în partida pe care echipa sa, Akhmat Grozny, a pierdut-o, pe teren propriu, scor 0-1, în fața formației Spartak Moscova, în etapa a 10-a a campionatului Rusiei.

03-10-2021
17:25

Răzvan Lucescu o duce pe PAOK pe locul 1

Formația PAOK Salonic, antrenată de Răzvan Lucescu, a învins, în deplasare, cu scorul de 3-1, formația OFI Creta, în etapa a 5-a a campionatului Greciei.

Atacantul Alexandru Mitriță a fost introdus pe teren de tehnicianul român în minutul 77. Cu această victorie, PAOK a urcat pe primul loc în clasament, cu 12 puncte, la egalitate cu Volos, dar cu golaveraj mai bun.

03-10-2021
16:25

Maxim, primele goluri în acest sezon

Mijlocașul Alexandru Maxim a marcat două goluri în meciul pe care echipa sa, Gaziantep, l-a câștigat, acasă, scor 4-1, în fața formației Altay, în etapa a 8-a a campionatului Turciei.

Maxim, care urmează să se prezinte la echipa națională, a deschis scorul de penalty în minutul 52 și a înscris golul de 3-0 în minutul 61. Internaționalul român, care a înscris primele goluri din acest sezon, a jucat până în minutul 86, în timp ce coechiperul său, fundașul Alin Toșca, a fost integralist.

03-10-2021
15:58

Ianis Hagi, titular la Rangers

Mijlocașul Ianis Hagi a fost titular în partida pe care echipa sa, Rangers, a câștigat-o, pe teren propriu, scor 2-1, cu Hibernian, în etapa a 8-a a campionatului Scoției.

Internaționalul român a fost integralist și a primit un cartonaș galben în minutul 73.

03-10-2021
15:07

Drăgușin, rezervă la Sampdoria

Fundașul Radu Drăgușin a fost rezervă în partida pe care echipa sa, Sampdoria Genova, a terminat-o la egalitate, pe teren propriu, scor 3-3, cu formația Udinese, în etapa a 7-a din Serie A.

03-10-2021
14:14

Gicu Grozav, penalty ratat pentru MTK Budapesta

Mijlocașul Gheorghe Grozav a ratat un penalty în meciul pe care echipa sa, MTK Budapesta, a pierdut-o, în deplasare, scor 0-2, în fața formației Zalaegerszeg, în etapa a 8-a a campionatului Ungariei.

Jucătorul român a avut ocazia de a restabili egalitatea în minutul 81, dar nu a reușit să înscrie de la punctul cu var. Două minute mai târziu, Grozav a fost înlocuit.

03-10-2021
13:29

Ștefan Radu, tot rezervă la Lazio

Fundașul Ștefan Radu a fost rezervă în partida pe care echipa sa, Lazio Roma, a pierdut-o, în deplasare, scor 0-3, în fața formației Bologna, în etapa a 7-a din Serie A.

03-10-2021
12:12

Eric Bicfalvi, bară-gol pentru FC Ural

Neconvocat pentru meciurile naționalei României cu Germania și Armenia, Eric Bicfalvi continuă să fie un star în campionatul Rusiei. În etapa a zecea, mijlocașul lui FC Ural a înscris un gol de toată frumusețea împotriva celor de la UFA.

Bicfalvi a deschis scorul cu un șut puternic de la 20 de metri. Înainte ca mingea să intre în poartă, l-a depășit pe portar și a lovit și bara. Pentru internaționalul român, aceasta a fost a doua reușită a sezonului, după cea din partida cu Arsenal Tula.

02-10-2021
20:43

Chiricheș, titular în eșecul cu Inter

Fundașul Vlad Chiricheș a fost titular în meciul pe care echipa sa, Sassuolo, l-a pierdut, acasă, scor 1-2, în fața formației Inter Milano, în etapa a 7-a din Serie A.

Căpitanul naționalei României a fost integralist, în timp ce la oaspeți portarul Ionuț Radu a fost rezervă.

02-10-2021
19:29

Cristi Ganea, titular la Aris Salonic

Fundașul Cristi Ganea a fost titular în partida pe care echipa sa, Aris Salonic, a terminat-o la egalitate, pe teren propriu, scor 0-0, cu formația Apollon Smyrnis, în etapa a 5-a a campionatului Greciei.

Jucătorul român a fost integralist și a primit un cartonaș galben în minutul 90+4.

02-10-2021
19:26

Adrian Rus, integralist în Ungaria

Fundașul Adrian Rus a fost integralist în meciul pe care echipa sa, MOL Fehervar, a terminat-o la egalitate, în deplasare, scor 1-1, cu formația Debrecen, în etapa a 8-a a campionatului Ungariei.

02-10-2021
19:22

Alex Dobre, titular în Ligue 2

Mijlocașul Alex Dobre a jucat 76 de minute în partida pe care echipa sa, Dijon, a pierdut-o, în deplasare, scor 0-2, în fața formației Le Havre, în etapa a 11-a din Ligue 2.

02-10-2021
18:38

Mihăilă, titular la Parma

Atacantul Valentin Mihăilă a fost titular în meciul pe care echipa, Parma, l-a terminat la egalitate, în deplasare, scor 2-2, după ce a condus cu 2-0, cu formația Spal, în etapa a 7-a din Serie B.

Internaționalul român a fost schimbat în minutul 63. În schimb, Dennis Man este în continuare accidentat și nu a fost convocat pentru acest joc.

02-10-2021
18:36

Andone nu a fost în lotul lui Cadiz

Atacantul Florin Andone nu a fost convocat pentru partida pe care echipa sa, Cadiz, a terminat-o la egalitate, acasă, scor 0-0, cu formația Valencia, în etapa a 8-a din La Liga.

02-10-2021
18:11

Alex Băluță a marcat pentru Puskas Academy

Mijlocașul Alexandru Băluță a marcat un gol în meciul pe care echipa sa, Puskas Academy, a câștigat-o, pe teren propriu, scor 2-0, în fața formației Mezokovesd, în etapa a 8-a a campionatului Ungariei.

Băluță a înscris al doilea gol al învingătorilor în minutul 63 și a fost înlocuit în minutul 86 cu Marius Corbu. La oaspeți, atacantul Andreias Calcan a jucat până în minutul 56, iar portarul Arpad Tordai a fost rezervă.

02-10-2021
18:07

Tudorie, jumătate de repriză în Rusia

Atacantul Alexandru Tudorie a fost introdus pe teren în minutul 67 al partidei pe care echipa sa, Arsenal Tula, a terminat-o la egalitate, acasăm scor 0-0, cu formația Khimki, în etapa a 10-a a campionatului Rusiei.

02-10-2021
18:05

Vlad Dragomir, titular în Cipru

Mijlocașul Vlad Dragomir a fost titular în meciul pe care echipa sa, Pafos, l-a pierdut, pe teren propriu, scor 0-2, în fața formației Doxa Katokopia, în etapa a 5-a a campionatului Ciprului.

Jucătorul român a evoluat pe toată durata întâlnirii și a primit un cartonaș galben în minutul 63.

02-10-2021
16:11

Marius Marin, integralist la Pisa

Mijlocașul Marius Marin a fost integralist în partida pe care echipa sa, Pisa, a câștigat-o, acasă, scor 2-0, în fața formației Reggina, în etapa 7-a din Serie B.

02-10-2021
16:04

Andrei Rațiu a jucat fundaș central la Huesca

Anrei Rațiu a fost titular în centrul defensivei echipei Huesca în meciul pierdut, pe teren propriu, scor 1-2, în fața formației Tenerife, în etapa a 8-a a ligii secunde din Spania.

Jucătorul român a fost înlocuit în minutul 83.

02-10-2021
16:02

Pușcaș, titular în victoria lui Reading

Atacantul George Pușcaș a fost titular în partida pe care echipa sa, Reading, a câștigat-o, în deplasare, scor 1-0, în fața formației Cardiff City, în etapa a 11-a din Championship.

Internaționalul român a jucat până în minutul 65.

02-10-2021
15:55

Gabriel Simion, integralist în Cipru

Mijlocașul Gabriel Simion a fost integralist în meciul pe care echipa sa, Aris Limassol, l-a câștigat, în deplasare, scor 3-0, în fața formației Ethnikos Achnas, în etapa a 5-a a campionatului Ciprului.

02-10-2021
15:11

Hanca a marcat pentru MKS Cracovia

Mijlocașul Sergiu Hanca a marcat un gol în partida pe care echipa sa, MKS Cracovia, a terminat-o la egalitate, acasă, scor 3-3, cu formația Stal Mielec, în etapa a 10-a a campionatului Poloniei.

Fostul dinamovist, care a fost căpitan pentru MKS Cracovia, a deschis scorul în minutul 8 după i o fază de toată frumusețea. Hanca a fost integralist, la fel ca și coechipierul său Cornel Râpă.

02-10-2021
15:04

Silviu Lung, integralist la Kayserispor

Portarul Silviu Lung a fost integralist în partida pe care echipa sa, Kayserispor, a pierdut-o, pe peteren, propriu, scor 1-2, în fața formației Trabzonspor, în etapa a 8-a a campionatului Turciei.

02-10-2021
13:56

Nedelcearu și Mogoș, remiză în Serie B

Fundașul Ionuț Nedelcearu a fost integralist în meciul pe care echipa sa, Crotone, l-a terminat la egalitate, acasă, scor 2-2, cu formația Ascoli, în etapa a 7-a din Serie B.

Internaționalul român a primit un cartonaș galben în minutul 16. Celălalt român de la Crotone, Vasile Mogoș, a intrat păe teren în minutul 56.

02-10-2021
13:53

Dragoș Nedelcu, pe final la Fortuna Dusseldorf

Jucătorul Dragoș Nedelcu a intrat în minutul 86 al partidei pe care echipa sa, Fortuna Dusseldorf, a pierdut-o, pe teren propriu, scor 2-3, în fața formației Paderborn, în etapa a 9-a a ligii secunde din Germania.

01-10-2021
21:05

Drăguș, al doilea gol al sezonului în Belgia

Atacantul Denis Drăguș a marcat un gol în meciul pe care echipa sa, Standard Liege, l-a pierdut, în deplasare, scor 1-3, în fața formației Mechelen, în etapa a 10-a a campionatului Belgiei.

Fotbalistul român, intrat pe teren la pauză, a punctat în minutul 82. Drăguș este la al doilea gol reușit în acest sezon, el mai trecându-și numele pe lista marcatorilor la eșecul cu Antwerp, scor 2-5

01-10-2021
21:01

Alex Pașcanu, integralist la Ponferradina

Fundașul Alexandru Pașcanu a fost integralist în partida pe care echipa sa, Ponferradina, a terminat-o la egalitate, acasă, scor 2-2, cu formația Real Valladolid, în etapa a 8-a din liga secundă din Spania.

01-10-2021
20:59

Răzvan Marin, contribuție decisivă la golul lui Cagliari

Mijlocașul Răzvan Marin a avut o contribuție decisivă la golul marcat de echipa sa, Cagliari, în meciul încheiat la egalitate, pe teren propriu, scor 1-1, cu Venezia, în etapa a 7-a din Serie A.

Internaționalul român, care a fost integralist, a recuperat un balon la marginea propriului careu de 16 metri, a făcut o cursă impresionantă oână în apropierea careului adversa și i-a pasat lui Nandez, care a centrat pentru golul marcat de Keita Balde.

01-10-2021
20:15

Claudiu Bumba, titular în Ungaria

Mijlocașul Claudiu Bumba a jucat 88 de minute în partida pe care echipa sa, Kisvard, a pierdut-o, în deplasare, scor 1-2, în fața formației Honved, în etapa a 8-a din campionatul Ungariei.

01-10-2021
19:37

Contra o duce pe Al Ittihad pe primul loc

Echipa Al Ittihad, antrenată de Cosmin Contra, a învins, pe teren propriu, scor 2-0, formația Al Ahli, în etapa a 7-a a campionatului Arabiei Saudite.

Golurile învingătorilor au fost marcate de Hamdan Al Shammari (50) și Ahmed Hegazy (80). În urma acestui succes, tehnicianul român rămâne neînvins de la venirea la Al Ittihad, iar formația sa a urcat pe primul loc în clasament, cu 16 puncte, două mai mult decât Damac, ocpanta poziției secunde.

01-10-2021
18:04

Bogdan Țîru, integralist în Polonia

Fundașul Bogdan Țîru a fost integralist în partida pe care echipa sa, Jagiellonia Byalistok, a câștigat-o, în deplasare, scor 1-0, cu formația Zaglebie Lubin, în etapa a 10-a a campionatului Poloniei.

În scenă vor intra internaționalii români din Italia, Spania, Turcia, Scoția Grecia sau Polonia. În Cehia va fi un duel pasionant între echipele Florin Niță și Nicolae Stanciu, Sparta și Slavia Praga.

FANATIK nu susține doar fotbaliștii români, ci și antrenorii. Mircea Lucescu (Dinamo Kiev), Răzvan Lucescu (PAOK Salonic) sau Cosmin Contra (Al Ittihad) vor fi și ei implicați în meciuri extrem de importante.

Derby praghez între Niță și Stanciu

Un duel extrem de așteptat este marele meci al campionatului Cehiei, între Sparta și Slavia, care va avea loc duminică, 3 octombrie, de la ora 20:00. Stanciu a avut evoluții contradictorii la campioana Slavia și asta se vede și în parcursul modest din Europa, în timp ce Niță este pilonul de bază al Spartei, care visează după mult timp la un nou titlu.

Etapa din Serie A este deschisă vineri, de mijlocașul Răzvan Marin. Cagliari speră să iasă cât mai curând din zona periculoasă și prima ocazie op reprezintă meciul cu Venezia. Sâmbătă, Vlad Chiricheș și Sassuolo primesc vizita campioanei Inter, la care portarul Ionuț Radu va fi în continuare rezervă.

În Serie B, echipa lui Valentin Mihăilă și Dennis Man, Parma, va juca în deplasare cu Spal, iar Pisa lui Marius Marin va primi vizita celor de la Reggina. Fundașii Ionuț Nedelcearu și Vasile Mogoș de la Crotone vor primi vizita celor de la Ascoli.

Andone caută primul gol în La Liga

Ianis Hagi a fost singurul jucător care a primit notă de trecere după înfrângerea suferită de Rangers în Europa, iar acum campioana Scoției se concentrează din nou pe campionat, acolo unde va întâlni acasă pe Hibernian.

Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău se simt din ce în ce mai bine la Galatasaray și vor să arate acest lucru și în partida din deplasare cu Rizespor. În Championship, George Pușcaș vrea să spargă gheața și să marcheze primul gol din acest sezon în deplasarea pe care Reading o are la Cardiff.

Atacantul Florin Andone a debutat la Cadiz, iar acum țintește să înscrie și primul gol de la revenirea în La Liga, iar prima ocazie este la meciul de acasă cu Valencia. În Belgia, Denis Drăguș își așteaptă rândul și speră să joace în partida pe care Standard Liege o are în deplasare cu Mechelen.

Contra e neînvins în Arabia Saudită

După eșecul drastic cu Bayern Munchen din Champions League, pentru Mircea Lucescu urmează o nouă întâlnire de foc. Campioana Dinamo Kiev primește vizita marii rivale Shakhtar Donetsk și visează să se distanțeze la 6 puncte în clasament.

În Grecia, Răzvan Lucescu începe să pună lucrurile la punct la PAOK Salonic. Formația tehnicianului român și a atacantului Alexandru Mitriță va evolua pe terenul celor de la OFI Creta.

Al Ittihad este neînvinsă în campionatului Arabiei Saudite de la venirea pe banca tehnică a lui Cosmin Contra și vrea să păstreze aceeași linie și după jocul de pe teren propriu cu Al Ahli, formație ajunsă în subsolul clasamentului.