Meciurile stranierilor în weekend. Mircea Lucescu a luat titlul cu Dinamo Kiev!

Autori: Bogdan Ciutacu, Traian Terzian | 25.04.2021 | 19:00
Meciurile stranierilor in weekend. Mircea Lucescu a luat titlul cu Dinamo Kiev!

După ce la mijlocul săptămânii au fost etape intermediare sau cupe naționale în majoritatea țărilor din Europa, în acest weekend urmează o nouă serie de meciuri în care jucătorii și antrenorii români care activează în străinătate sunt angrenați.

Keșeru, 64 de minute pentru Ludogoreț

UPDATE, 26 aprilie, ora 22:06 / Atacantul Claudiu Keșeru a fost titular în partida pe care echipa sa, Ludogoreț Razgrad, a câștigat-o, în deplasare, scor 2-0, în fața formației Botev Plovdiv, în etapa a 26-a, ultima a sezonului regulat al campionatului Bulgariei.

Keșeru a jucat până în minutul 64, în timp ce ceilalți doi români de la Ludogoreț, Cosmin Moți și Dragoș Grigore nu au făcut parte din lot pentru acest joc.

Mircea Lucescu le răspunde contestatarilor și cucerește un nou titlu în Ucraina

UPDATE, 25 aprilie, ora 19:0o / Mircea Lucescu a reușit să cucerească deja titlul în Ucraina cu Dinamo Kiev, cu trei etape înainte de finalul sezonului, chiar în fața propriilor suporteri. Ucrainienii au câștigat cu 5-0 partida cu Inhulets, iar antrenorul român ajunge la nouălea titlu în Ucraina.

Mircea Lucescu poate obține eventul în acest sezon, după ce a câștigat și Supercupa Ucrainei și va juca finala cupei împotriva celor de la Ahrobiznes Volocisk

Costel Gâlcă a pierdut la Sønderjyske în play-out

UPDATE 25 aprilie, ora 17:37 / Vejle, echipa antrenată de Costel Gâlcă a pierdut la limită, scor 0-1, meciul disputat în deplasare, la Sønderjyske, în cadrul etapei a 27-a din campionatul Danez. Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de americanul Haji Write, în minutul 60.

Trupa lui Gâlcă a ratat astfel, oportunitatea de a se apropia de liderul clasamentului din play-out, Aalborg, învinsă și ea suprinzător de ultima clasată Horsens. Astfel, bătălia pentru prima poziție rămâne deschisă. Vejle va evolua etapa viiotare, la Horsens.

Loți Boloni, doar egal în derby-ul cu PAOK

UPDATE 25 aprilie, ora 16:52 / Panathinaikos Atena, echipă antrenată de Ladislau Boloni, a terminat la egalitate, scor 0-0, partida disputată în deplasare cu PAOK Salonic, în cadrul etapei a 32-a din prima ligă a Greciei. În urma acestui rezultat, trupa românului ocupă locul 5 în clasament, cu 51 de puncte, la 7 distanță de ultima poziție care asigură participarea în viitoarea ediție a cupelor europene.

Echipa lui Adrian Ursea, victorie importantă în Ligue 1

UPDATE 25 aprilie, ora 16:35 / Nice, echipă antrenată de românul Adrian Ursea, a obținut o nouă victorie în Ligue 1, a 13-a a sezonului, trecând fără emoții de Montpellier, scor 3-1. Toate golurile s-au marcat într-un interval de 37 de minute. Oaspeții au deschis scorul prin Laborde, în minutul 3.

A urmat replica imediată a echipei pregătite de Adrian Ursea care a restabilit egalitatea în minutul 6, prin Boudaoui și au trecut în avantaj în minutul 39 prin reușita lui Todibo. Scorul final a fost stabilit în minutul 40 datorită golului marcat de Claude Maurice. În urma acestui rezultat Nice se menține pe locul 9 al clasamentului, cu 46 de puncte.

Gicu Grozav marchează și o ține pe Diosgyor în lupta pentru evitarea retrogradării

UPDATE 24 aprilie, ora 22:05 / Atacantul Gheorghe Grozav a marcat al 8-lea gol stagional, în prima ligă a Ungariei, în victoria lui Diosgyor, scor 1-0, împotriva celor de la Kisvarda, fosta echipă a internaționalului român.

Grozav a fost integralist în duelul de la Kisvarda și a înscris unicul gol al întâlniri cu o execuție de efect, în minutul 63. Grație acestui succes Diosgyor se menține în lupta pentru evitarea retrogradării, chiar dacă șansele de reșită sunt extrem de mici.

Denis Alibec, pasă de gol în delul cu Beșiktaș

UPDATE 24 aprilie, ora 22:00 / Denis Alibec a fost titular pentru Kayserispor, în duelul de la Istanbul cu liderul Superligii, Beșiktaș. Internaționalul român a pasat decisiv pentru coechipierul său, Pedro Henrique, în minutul 6, când Kayseri a restabilit egalitatea la 1.

Revenit după o accidentare, Alibec a fost înlocuit în minutul 62 al partidei, iar echipa lui a pierdut cu scorul de 1-3 și rămâne pe loc retrogradabil, la un singur punct în urma celor de la Istanbul Basaksehir, clasată deasupra liniei roșii, care are însă un meci mai puțin disputat.

În scenă vor intra internaționalii români din Cehia, Scoția, Grecia, Turcia sau Polonia. În Italia, Man și Mihăilă vor încerca să o ajute pe Parma în lupta pentru evitarea retrogradării, lucru valabil și pentru Răzvan Marin de la Cagliari.

FANATIK nu susține doar fotbaliștii români, ci și antrenorii. Mircea Lucescu (Dinamo Kiev), Ladislau Boloni (Panathinaikos), Adrian Ursea (Nice), Constantin Gâlcă (Vejle BK) și Laurențiu Reghecampf (Al Ahli) vor fi și ei implicați în meciuri extrem de importante.

Nicolae Stanciu, la o victorie de titlu în Cehia

Fără doar și poate cel mai așteptat moment este cel al meciului Bohemians – Slavia Praga, de duminică, 25 aprilie, de la ora 19:30, în urma căruia Nicolae Stanciu poate câștiga titlul de campion al Cehiei. Într-un al meci, tot duminică, de la ora 17:00, Florin Niță și Sparta Praga primesc vizita formației Opava.

Cu șanse minime de a se mai salva de la retrogradare, Parma își joacă ultima șansă sâmbătă, 24 aprilie, de la ora 19:00, pe teren propriu, cu ultima clasată Crotone. Așteptăm cu interes evoluțiile lui Dennis Man și Valentin Mihăilă, care sunt lăudați în ciuda rezultatelor modeste ale ”cruciaților”. Sâmbătă seară, Sassuolo și Vlad Chiricheș primesc vizita Sampdoriei, iar Răzvan Marin va încerca să-și ajute formația, Cagliari, să producă supriza cu AS Roma. Etapa se va încheia cu duelul dintre Ștefan Radu și Ciprian Tătărușanu, Lazio fiind gazdă în meciul cu Milan.

În căutarea eventului cu Rangers, Ianis Hagi speră să fie folosit de Steven Gerrard în meciul de duminică cu St. Johnstone, din sferturile de finală ale Cupei Scoției. Tot în Insulă, George Pușcaș și Reading trag tare pentru a prinde un loc în play-off-ul de promovare în Premier League și au nevoie neapărată de o victorie în partida de acasă cu Swansea City.

Mircea Lucescu, performanță uriașă cu Dinamo Kiev

Contestat vehement de fanii lui Dinamo Kiev, Mircea Lucescu își vede în continuare de treabă și este pe care să reușească marea performanță de a câștiga titlul în Ucraina. Cu 10 puncte avans față de rivala Șahtior Donețk, trupa tehnicianului român are nevoie de o victorie în întâlnirea de acasă cu modesta Inhulets pentru a se încorona.

Primul antrenor român care intră în luptă în acest weekend este Laurențiu Reghecampf. Formația saudită Al Ahli va juca pe teren propriu, sâmbătă, cu irakienii de la Al Shorta, în etapa a patra a Ligii Campionilor Asiei. În Ligue 1, Adrian Ursea a reușit să o scape de grijile retrogradării pe OGC Nice și va aborda mult mai relaxat partida de pe teren propriu cu Montpellier.

Și Costel Gâlcă pare să nu mai aibă probleme cu retrgradea în Danemarca, iar acum Vejle BK vizează chiar primul loc din play-out, care i-ar da posibilitatea să joace un baraj pentru a ajuns în Conference League. Pentru acest lucru e nevoir de un succes cu Sonderjyske, una dintre cele două formații mai bine clasate. Seria tehnicienilor români este închisă de Ladislau Boloni, care are cu Panathinaikos un derby de tradie în Grecia, pe terenul celor de la PAOK Salonic.