News

Medicii spitalului din Târgu Jiu au fost trași la răspunere pentru moartea băiatului în vârstă de 16 ani. Cine sunt doctorii sancționați

Cine sunt medicii din Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu care au fost trași la răspundere pentru moartea lui Andrei. Cum au fost sancționați
13.11.2024 | 17:01
Medicii spitalului din Targu Jiu au fost trasi la raspunere pentru moartea baiatului in varsta de 16 ani Cine sunt doctorii sanctionati
Doi medici au fost trași la răspundere pentru moartea lui Andrei. Cine sunt aceștia. Foto: Facebook Spitalul Județean de Urgență Târgu Jiu/ colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

Marți și miercuri inspectorii de la Direcția de Sănătate Publică Gorj au făcut două controale în urma morții băiatului de 16 care care s-a stins de peritonită în cadrul Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu.

Medicii au fost amendați

Inspectorii DSP Gorj au decis ca cei doi medici, chirurgul de gardă și medicul de gardă de la Primiri Urgențe, să fie sancționați contravențional. Chirurgul de gardă este Valentin Neagu, potrivit news.ro.

ADVERTISEMENT

Acesta a fost primit o amendă de 3.000 de lei pentru nerespectarea articolului 163 din Legea 95/2006 privind reforma din domeniul sănătății. Actul normativ prevede că persoanele cu vârsta cuprinsă între 15 şi 21 de ani pot beneficia de servicii medicale în orice unitate sanitară.

În același timp, medicul de gardă de la Unitatea Primiri Ugrențe, Liliana Puiu Crăciun, care l-a luat în primire pe Andrei, a fost sancționată contravențional cu aceeași sumă de 3.000 de lei.

ADVERTISEMENT

Femeia a fost amendată pentru neresepectarea Ordinului Ministrului Sănătăţii nr. 1706/2007. Inspectorii au constatat faptul că în fișa UPU a pacientului erau date incomplete. Orele la care s-a prezentat copilul la spital și la care a fost solicitată ambulanța nu erau scrise, potrivit sursei citate.

ADVERTISEMENT

Liliana Puiu Crăciun a fost, în trecut, găsită vinovată pentru decesul unei paciente de 24 de ani care a mers la ea din cauza unor dureri de spate. Doctorița i-a făcut infiltrații și în acest fel un streptococ i-a ajuns în organism și i-a adus, în final, moartea.

ADVERTISEMENT

În acest fel, Liliana Puiu Crăciun a fost găsită vinovată de malpraxis de Colegiul Medicilor din România. Aceasta nu a mai avut voie să practice meseria de medic timp de un an.

Andrei, o altă victimă a sistemului medical

Andrei, băiatul de 16 diagnosticat cu peritonită, a murit în cadrul spitalului din Târgu Jiu deoarece chirurgul de gardă a refuzat să îl opereze. Deși s-a solicitat, într-un final, o ambulanță de la Craiova pentru a fi transferat, a fost prea târziu.

ADVERTISEMENT

Copilul a intrat viu în spital la ora 19.00, între timp a intrat în stop cardio-respirator, iar la ora 00.00 s-a declarat decesul. Pe pagina de Facebook, medicul acuzat de familie și-a explicat decizia.

”Ca medic, cu ani de experiență, cu mii de cazuri ajung în situația să mă întreb:

  • să îl operez, depășindu-mi competența, riscând să evolueze nefavorabil, să fiu acuzat ca l-am operat nefiind de specialitate și că nu l-am trimis la Spital cu medici de chirurgie infantilă?
  • să solicit transferul pacientului către Spitalul cu medici de chirurgie infantilă sperând să-i cresc șansele la viață?

Am ales a doua variantă”, se arată în postare.