Bucuria lui David Barbu de la golul victoriei din minutul 91 al meciului România U19 – Muntenegru U19 2-1, în stilul lui Cristiano Ronaldo, a ajuns virală în presa internațională.
Reușita atacantului de 18 ani al Universității Craiova poate cântări decisiv în calificarea elevilor lui Ion Marin din faza grupelor în semifinale. Asociația Internațională a Presei Sportive (AIPS) i-a dedicat un articol special lui Barbu, titrat „Merita să se bucure ca Ronaldo!”.
.
„David Barbu nu va uita prea curând această noapte. În minutul 91 al meciului de deschidere al României la Campionatul European UEFA Under-19, cu mii de fani ai gazdelor în spate, a marcat golul victoriei împotriva Muntenegrului. Cel mai important gol al său de până acum.
‘Sunt foarte fericit că am câștigat și că am marcat pentru această echipă’, a declarat Barbu pentru AIPS Media cu un zâmbet care nu-i dispăruse de pe față de la fluierul final”, a notat aipsmedia.com.
AIPS a remarcat ulterior și bucuria lui Barbu în stilul lui Cristiano Ronaldo: „Mai mult decât un gol, o victorie. A fost mai mult decât un gol victorios. A fost un moment care a simbolizat mândria, pasiunea și inspirația personală.
Cu mii de fani care au erupt în jurul său, Barbu a marcat momentul într-un mod care a însemnat totul pentru el, copiind celebrarea emblematică „SIU” a idolului său, Cristiano Ronaldo. ‘Este un model în viață, nu doar în fotbal. În opinia mea, este cel mai bun. Îl urmăresc peste tot’.
Finalizarea tânărului atacant a completat o revenire dramatică, după ce România fusese condusă la începutul meciului. Dar pentru Barbu, presiunea nu a fost copleșitoare.
Jocul în fața publicului țării-gazdă a scos la iveală ce e mai bun din el. ‘Nu pot explica… a fost uimitor’, a spus el despre fani. ‘Au fost niște suporteri foarte buni. Au sărbătorit golul meu foarte bine. A fost foarte bine’”.