Mesajul lui Ianis Hagi după calificarea la EURO U21: “Italia a fost doar episodul 1”

Autor: Eduard Dimiean | 18.11.2020 | 22:32
Mesajul lui Ianis Hagi după calificarea la EURO U21:
Mesajul lui Ianis Hagi după calificarea la Euro U21: "Italia a fost doar episodul 1" (foto: hepta)

Ianis Hagi, mijlocașul lui Glasgow Rangers, a transmis un mesaj emoționant pe o rețea de socializare, după calificarea României la Euro U21.

România a remizat 1-1 cu Danemarca în meciul decisiv disputat la Ploiești, pe stadionul Ilie Oană, un rezultat suficient pentru a-și asigura calificarea din grupa H.

Ianis Hagi a purtat banderola de căpitan a echipei și tricoul cu numărul 10 în partida decisivă contra danezilor.

Mesajul lui Ianis Hagi după calificare: “Italia a fost doar episodul 1”

“După EURO 2019, scriam aici că acea performanță ne face să visăm la mai mult și că turneul final din Italia a fost doar episodul 1…

Ne-am ținut de promisiune și am ajuns la episodul 2, la fel de motivați și de onorați să jucăm pentru România la un Campionat European.

Numărul 10 și banderola de căpitan înseamna enorm pentru mine: responsabilitate și mândrie. Vreau să ne bucurăm împreună și vara viitoare. Hai, România!”, a postat Ianis Hagi, pe Instagram.

România s-a calificat după locul 2 în grupă

România a reușit să obțină un egal în partida cu Danemarca suficient pentru calificarea la Euro 2021.Valentin Costache, jucătorul lui CFR Cluj, a fost omul care a adus calificarea prin golul marcat în minutul 72 după pasa decisivă a lui Olimpiu Moruțan.

Locul 2 în grupă a asigurat calificarea după ce Scoția a pierdut cu 0-1 în Grecia, în vreme ce Bosnia și Herțegovina a învins Belgia cu 3-2. În această situație, românii au reușit să fie în topul celor cinci echipe care au terminat pe locul 2 și astfel s-a calificat pentru a doua oară consecutiv la un turneu final de Campionat European.

Evoluția României a fost una foarte bună în startul partidei, însă danezii au echilibrat partida și au deschis scorul imediat după pauză. Valentin Costache a reușit golul egalizator, iar finalul a fost lipsit de intensitate cu pase în zone neutre timp de 15 minute.