Mesajul superb al lui Ianis Hagi după performanţa fantastică a României la Euro U21: „S-a încheiat primul episod. Va urma…”

Alin Miu
în Tineret Fortuna
28/06/2019, 19:32
Mesajul lui Ianis Hagi după ce România a ajuns în semifinale la EURO U21

România s-a oprit în semifinale la EURO U21, reprezentând cea mai mare performanță din istoria reprezentativei de tineret. Am pierdut 2-4 cu Germania, însă nemții s-au desprins pe tabelă abia în minutul 90, iar tricolorii au făcut o primă repriză de vis.

Ianis Hagi a încheiat turneul cu două goluri marcate, dar, mai important, a arătat precum un lider pe teren, pasele sale în adâncime fiind exploatate excelent de jucătorii de bandă, dar și de atacanți.

Ianis Hagi a avut un mesaj clar pentru suporterii României, publicând pe Instagram o imagine spectaculoasă cu el în drumul spre vestiare, la finalul meciului cu Germania: „Supararea trece, dar motivatia ramane si va fi din ce in ce mai mare. Un asemenea traseu nu te poate face decat sa-ti doresti mai mult. Va multumim tuturor celor care ne-ati fost alaturi in aceasta poveste extraordinara! A fost doar episodul 1. Va urma… ” – a scris Ianis Hagi pe contul de Instagram.

View this post on Instagram

Supararea trece, dar motivatia ramane si va fi din ce in ce mai mare. Un asemenea traseu nu te poate face decat sa-ti doresti mai mult. Va multumim tuturor celor care ne-ati fost alaturi in aceasta poveste extraordinara! A fost doar episodul 1. Va urma… #HaiRomania #faith #ToBeContinued ??

A post shared by Ianis Hagi (@ianishagi) on

La startul turneului, România era cotată cu ultima șansă la trofeu, fiind repartizată într-o grupă de coșmar, cu Anglia, Franța și Croația. Tricolorii le-au dat repede peste cap planurile bookmakerilor, având 2-0 după numai 15 minute cu Croația, meci pe care l-au câștigat în final cu 4-1. A urmat apoi victoria de senzație împotriva Angliei, scor 4-2, în care Florinel Coman a ieșit la rampă cu o dublă de senzație. Cu Franța aveam nevoie de un egal ca să terminăm grupa pe primul loc și l-am obținut, scor 0-0.

Pe Germania am dominat-o în prima repriză, la capătul căreia ne-am impus cu 2-1. Nemții ne-au egalat repede după pauză și au preluat controlul jocului, însă România a rezistat bine până în minutul 90. Două faze fixe le-au adus nemților două goluri și, implicit, calificarea în semifinale.

România s-a calificat la Jocurile Olimpice de anul viitor datorită prezenței în semifinale.