News

Mesajul americanilor de ultima oră către români în ziua alegerilor parlamentare

Mesajul SUA pentru români, de Ziua Națională. Antony Blinken: „Vă urez tuturor să sărbătorească cu bucurie aniversarea marii voastre uniri”
01.12.2024 | 15:45
Mesajul americanilor de ultima ora catre romani in ziua alegerilor parlamentare
Șeful diplomaței SUA a subliniat relațiile excepționale româno-americane / Foto: Hepta
ADVERTISEMENT

Antony Blinken, secretarul de Stat al SUA, a transmis, duminică, un mesaj de Ziua Națională a României, subliniind că „angajamentul țării noastre pentru securitate și democrație în Europa „reprezintă un model de urmat pentru toate națiunile”.

Antony Blinken: „Urez tuturor românilor să sărbătorească cu bucurie”

Antony Blinken, ministrul american de Externe, a transmis, cu ocazia Zilei Naționale a României, că le urează românilor sărbători cu bucurie, la mai bine de un secol de la marea unire, „un moment istoric”, a spus diplomatul.

ADVERTISEMENT

„În numele Statelor Unite ale Americii, urez tuturor românilor să sărbătorească cu bucurie aniversarea marii voastre uniri, un moment istoric de acum mai bine de 100 de ani”, se arată în declarația secretarului american de Stat, publicată pe site-ul Ambasadei SUA la București.

„Statele Unite sunt mândre să colaboreze alături de România”

Antony Blinken a subliniat angajamentul luat de București, ca țară NATO, pentru a fi un furnizor de securitate și democrație în Europa, în același timp făcând eforturi pentru a-și moderniza armata și a consolida flancul stâng al Alianței Nord Atlantice

ADVERTISEMENT

„Angajamentul României pentru securitate și democrație în Europa reprezintă un model de urmat pentru toate națiunile. Statele Unite sunt mândre să colaboreze alături de România în procesul de modernizare a armatei și în consolidarea flancului estic al NATO”, se arată în declarația secretarului de Stat.

ADVERTISEMENT

Șeful diplomației de la Washington a menționat și sprijinul important acordat de România pentru Ucraina, țară invadată de războiul barbar și ilegitim declanșat de Vladimir Putin, în acest sens eviidențiindu-se și facilitarea accesului a sute de mii de tone de cereale ucrainene în diverse țări ale lumii.

„Sprijinul acordat Ucrainei de către România, prin primirea refugiaților și furnizarea de asistență în domeniul securității, a fost esențial în apărarea libertății împotriva agresiunii Rusiei. În același timp, rolul vostru de lider în facilitarea accesului cerealelor ucrainene pe piețele globale a contribuit semnificativ la hrănirea lumii”, potrivit lui Antony Blinken.

ADVERTISEMENT

„Legăturile noastre continuă să prospere”

Ministrul de Externe al SUA a mai spus că relațiile bilaterale continuă să se dezvolte iar cooperarea în sectorul important al tranziției energetice se extinde, apreciind angajamentele de la București pentru energia din surse regenerabile (solar, eolian) și nucleare.

„Legăturile dintre națiunile noastre, construite de-a lungul deceniilor, continuă să prospere. Suntem încântați să ne extindem cooperarea în domeniul tranziției energetice și lăudăm angajamentul României de a-și spori capacitățile solare, eoliene și nucleare, dar și de a promova interconectivitatea regională. Creșterea schimburilor noastre de afaceri, educaționale și culturale subliniază profunzimea prieteniei noastre de lungă durată.

Suntem mândri să colaborăm cu România pentru a face față provocărilor globale și pentru a asigura prosperitatea și bunăstarea popoarelor noastre. Felicitări cu ocazia Zilei Naționale!”, se mai poate citi în mesajul secretarului de Stat Antony Blinken.

Tags: