Messi răspunde transferului lui Bale la Real cu un hattrick

Alexandru Androne
în Nicio categorie
02/09/2013, 00:10

Barcelona a cîştigat derby-ul etapei a 3-a din Primera Division, 3-2 în deplasare la Valencia. Cu Xavi şi Alexis Sanchez lăsaţi de Tata Martino în Catalunya pentru odihnă, trupa blau-grana a început în forţă partida de pe Mestalla. Messi a deschis scorul în minutul 11 după o pasă de geniu a lui Fabregas. Catalanii au continuat festivalul ofensiv şi acelaşi Messi a dublat avantajul în minutul 39, după o nouă pasă a lui Fabregas. Argentinianul a reuşit hattrick-ul două minute mai tîrziu, cînd a fructificat faza creată de Neymar. A fost pentru prima oară cînd cele două staruri ale lui Tata Martino au conlucrat la un gol. Barcelona s-a relaxat şi finalul de repriză a aparţinut „liliecilor”. Transferat în acestă vară de la retrogadata Zaragoza, portughezul Helder Postiga a reuşit golul meciului cînd a reluat din semi-foarfecă centrarea lui Pereira. Acelaşi Helder Postiga a stabilit scorul pauzei cînd a reluat perfect cu capul centrarea din corner a lui Ever Banega, sub privirile pline de furie ale lui Tata Martino. 3-2 pentru Barcelona la pauză după o repriză de vis pe Mestalla. Barcelona a început în trombă şi partea secundă, însă Diego Alves a apărat incredibil şi i-a refuzat lui Messi cel puţin 3 goluri. Nici Valdes nu s-a lăsat mai prejos şi a salvat victoria catalanilor în finalul partidei cînd a respins în bară şutul bombă a lui Jonas. Barcelona cîştigă cu 3-2 în deplasare la Valencia şi continuă să conducă clasamentul din Primera Division.