Eduard Popa
in Tenis
12/02/2019, 16:16
Mihaela Buzărnescu – Jelena Ostapenko 1-6, 6-4, 2-6. Miki a fost eliminată de la WTA Doha GALERIE FOTO
Mihaela Buzărnescu va juca la Doha contra

Mihaela Buzărnescu a pierdut meciul dificil cu Jelena Ostapenko din primul tur de la Doha, scor 1-6, 6-4, 2-6, după un meci de aproape două ore. Miki a revenit incredibil în setul secund, dar letona, fostă campioană la Roland Garros, a fost mult mai puternică în setul decisiv şi s-a impus fără mari probleme. Acum, Buzărnescu va evolua la Dubai, săptămâna viitoare.

FINAL Mihaela Buzărnescu – Jelena Ostapenko 1-6, 6-4, 2-6

Mihaela venea după meciurile din Fed Cup şi se spera să reintre în formă, dar adversara din această după-amiază a jucat mai bine şi s-a impus în 3 seturi.

Acum, Mihaela Buzărnescu reintră în focurile circuitului WTA. Românca o va întâlni în primul tur al turneului de la Doha pe Jelena Ostapenko. Partida va avea loc marți, 12 februarie, de la ora 16:00. „Buzz” ar putea întâlni faza optimilor pe Elina Svitolina.

Mihaela Buzărnescu va debuta marți la Doha. Când joacă Simona Halep

Miki s-a arătat dezamăgită că nu a putut aduce vreun punct României în duelul din acest weekend. Cu toate acestea, speră să își mai ia revanșa pe viitor:  „Este o victorie extraordinară. Mai ales din partea colegelor mele pentru că eu nu am reușit să aduc niciun punct. Dar bucuria este mare și a fost o atmosferă atât de bună în această săptămână în echipa noastră. Le mulțumesc tuturor și sper ca pe viitor să pot ajuta mai mult echipa de Fed Cup, dacă voi mai fi chemată”, a spus Buzărnescu, imediat după victoria României cu Cehia, scor 3-2.

Mihaela Buzărnescu nu este singura româncă de pe tabloul principal al turneului de la Doha. Numărul 3 mondial și favorita numărul 1 a turneului, Simona Halep, are bye în primul tur și va juca direct în optimi, unde o va întâlni pe câștigătoarea duelului dintre Caroline Garcia și Lesia Tsurenko. Dacă va trece și de optimi, atunci Halep ar putea juca în sferturi împotriva numărului 13 mondial, australianca Ashleigh Barty sau chiar a Mihaelei Buzărnescu!