Mihaela Buzărnescu, eliminată de Errani la Charleston după un meci maraton

Mihaela Buzărmescu, out din proba de simplu la Charleston, scor 6-3, 6-7 (5), 2-6. A câştigat primul set cu Errani, dar nu a fost suficient în cele din urmă.
05.04.2018 | 02:10

Buzărnescu a jucat perfect în primul set, în care a reuşit să facă de trei ori break pe serviciul italiencei. A închis manşa cu 6-3, după ce a pierdut o singură dată pe propriul serviciu, iar un alt game l-a salvat de la 0-40. Setul doi, care a durat mai bine de o oră, a fost extrem de echilibrat.

Buzărnescu a fost condusă cu 3-1 şi 5-3, dar în cele din urmă a reuşit să revină pentru a duce setul în tiebreak. Acolo, tot Errani a început mai bine şi şi-a procurat trei mingi de set. Românca le-a salvat pe primele două, contra serviciului, dar a cedat pe propria servă.

Decisivul a fost dominat autoritar de Errani şi câştigat cu 6-2, iar italianca a obţinut calificarea în optimi, după ce trecuse de Eugenie Bouchard în runda inaugurală. Are meci pentru sferturi cu Bernarda Pera, locul 101 în ierarhia WTA.