Irina Aldea
în Tenis
12/06/2018, 15:40
Mihaela Buzărnescu îşi continuă ascensiunea! Prima victorie a sezonului pe iarbă GALERIE FOTO
Mihaela Buzărnescu se califică în turul secund la Nottingham

Mihaela Buzărnescu s-a calificat în turul secund la Nottingham şi îşi continuă parcursul fabulos în circuitul WTA.

Sportiva clasată pe locul 30 WTA, Mihaela Buzărnescu, s-a calificat, marţi, în turul secund al turneului pe iarbă din Nottingham, Marea Britanie, după ce a învins-o pe sportiva din Paraguay, Veronica Cepede, locul 120 WTA, scor 6-2, 3-6, 7-6 (5). Partida a durat două ore şi 8 minute.

Deşi a început foarte bine meciul, adjudecându-şi prima manşă după doar 26 de minute, 6-2, Mihaela a coborât nivelul de joc din setul secund şi i-a permis adversarei ei să revină în meci şi să trimită chiar partida în set decisiv, manşă care a durat o oră şi 3 minute şi s-a terminat în tie-break. Pentru accederea în turul secund, Buzărnescu va primi 3.400 de dolari şi 30 de puncte WTA.

O nouă oprtunitate pe Mihaela Buzărnescu

Miky Buzărnescu o va întâlni în turul secund pe Irina Falconi, 152 WTA, americanca reuşind să treacă uşor în turul inaugural de Rodionova. Falconi vine din calificări, însă, ceea ce înseamnă că are deja câteva meciuri în picioare pe iarbă, lucru care ar putea să reprezinte un uriaş avantaj. Va fi prima întâlnire dintre cele două sportive.