Sporturi

Mihaela Buzărnescu şi Irina Begu, out de la Wimbledon 2018! Au ratat semifinala

11.07.2018 | 13:31
Mihaela Buzarnescu si Irina Begu out de la Wimbledon 2018 Au ratat semifinala

Mihaela Buzărnescu şi Irina Begu se opresc la Wimbledon 2018. Dublul Melichar/Peschke s-a impus cu scorul de 7-5, 4-6, 4-6 la capătul unui meci foarte disputat. În semifinale, Melichar şi Peschke joacă împotriva învingătoarei din duelul Dabrowski G./Xu Y-F.  – Mattek-Sands B./Safarova L.

UPDATE, ora 15:50. Irina Begu şi Mihaela Buzărnescu pierd în trei seturi meciul cu Melichar/Pesche, scor 7-5, 4-6, 4-6.

UPDATE, ora 15:17. Dublul Melichar/Peschke a câştigat setul doi cu scorul de 6-4. Se intră în setul decisiv

UPDATE, ora 14:28. Irina Begu şi Mihaela Buzărnescu câştigă primul set cu scorul de 7-5. La un pas de semifinale

UPDATE, ora 14:02. Început echilibrat de meci. Scorul este 2-2

UPDATE, ora 13:35. În câteva minute, începe meciul Buzărnescu/Begu – Melichar/Peschke de la Wimbledon. Vremea este foarte bună la All England Club.

Miercuri, de la ora 13.30, în semifinalele probei de dublu feminin de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului, Irina Begu şi Mihaela Buzărnescu, favorite numărul 15, vor înfrunta în sferturile de finală perechea Nicole Melichar (SUA) şi Kveta Peschke (Cehia), cap de serie numărul 12. Totul despre turneul de tenis de la Wimbledon 2018.

Anterior, în optimile de finală, Irina Begu şi Mihaela Buzărnescu, favorite 15, au învins cu scorul de 7-6, 6-4 cuplul Andreja Klepac/ Maria Jose Martinez Sanch ez, cap de serie numărul 4. Meciul a durat o oră şi 28 de minute. Buzărnescu şi Begu sunt singurele reprezentante ale României rămase în cursă la Wimbledon 2018.

Mihaela Buzărnescu şi Irina Begu luptă pentru semifinale la Wimbledon 2018

Mihaela este un caz destul de rar în tenis, fiind prezentă în Top 30 în acelaşi timp şi la simplu şi la dublu. De luni, românca va ocupa locul 25 în clasamentul de simplu. În acest moment, mai sunt doar patru jucătoare, prezente între cele mai valoroase 30 de tenismene ale lumii în ambele clasamente. Acestea sunt Barbora Strykova (loc 20 la simplu şi 7 la dublu), Ashleigh Barty (16 la simplu şi 15 la dublu), Kiki Bertens (17 la simplu şi 17 la dublu) şi Elise Mertens (15 la simplu şi 27 la dublu).