Mihai Bălașa, singurul jucător care l-a enervat pe Gigi Becali după FCSB-Dinamo 3-3

30.07.2018 | 11:58
Mihai Balasa singurul jucator care la enervat pe Gigi Becali dupa FCSBDinamo 33

Mihai Bălașa, singurul jucător care l-a enervat pe Gigi Becali după FCSB-Dinamo 3-3. Nu este prima oară când fundașul roș-albastru îi pică patronului cu tronc, recent Becali având o nouă răbufnire la adresa stoperului.

Deși la finalul derby-ului spectacol împotriva eternului rival de la FC Dinamo București Gigi Becali a evitat să lovească în jucători sau în banca tehnică, a existat o nemulțumire pe care latifundiarul și-a exprimat-o în fața apropiaților. Iar jucătorul care l-a dezamăgit a fost Mihai Bălașa, fundașul de 23 de ani. Acesta a greșit la golul din minutul 89, cel care a lăsat trupa lui Dică fără două puncte extrem de importante în economia clasamentului.

Mihai Bălașa, singurul care l-a enervat pe Gigi Becali după FCSB-Dinamo 3-3

Mihai Bălașa l-a pierdut din marcaj pe tizul său de la Dinamo Mihai Popescu, iar acesta a adus o egalare aproape nemaisperată pentru Dinamo. 3-3, tocmai când arbitrul de rezervă, Iulian Dima, se pregătea să arate minutele de prelungire.

Bălașa, cu gândul în altă parte la golul de 3-3

Bălașa a fost neconcentrat la faza fixă din care Dinamo a egalat pentru ultima oară, iar acest lucru a fost evident din tribune. Totul a pornit de la contraatacul dinamovist care a dus la cornerul de 3-3. Florinel Coman, Qaka și Moruțan au încercat mai multe artificii tehnice, în loc să paseze mingea mai mult, ”câinii” au recuperat și au obținut cornerul din care a marcat Mihai Popescu. Bălașa s-a manifestat dezaprobator față de atitudinea colegilor, a dat din mâini de câteva ori și a vociferat, probabil gândul rămânându-i la greșeala celor trei. Neconcentrat pe fază, l-a ratat pe Popescu, care nu a ratat punctul de aur pentru Dinamo.

FCSB-Dinamo s-a terminat 3-3 după ce Mihai Bălașa a gafat în minutul 89
Mihai Bălașa este singurul jucător al FCSB căzut la pământ după golul din minutul 89

A greșit decisiv și în Astra – FCSB 1-0!

Nu este prima oară când Bălașa este aerian la o fază fixă. La fel s-a întâmplat în urmă cu o săptămână, la partida de debut a noului sezon, când ”roș-albaștrii” au jucat la Giurgiu, contra Astrei. Tot pe final de repriză – prima de data aceasta -, în minutul 43, târgovișteanul l-a pierdut din marcaj pe Azdren Llullaku și acesta, tot cu o lovitură de cap, a decis meciul din prima rundă. Trăgând linie doar după aceste două greșeli, Becali i-a făcut bilanțul lui Bălașa. ”Ne-a lăsat fără trei puncte în două meciuri”!

Neinspirația care a decis FCSB-Dinamo 3-3

După greșeala de la Giurgiu, Becali nu l-a ”ratat” pe Bălașa, acesta fiind în grupul de jucători mitraliat de patron. Drept urmare, peste 5 zile, în meciul tur din Europa League, 2-0 în Slovenia cu Rudar Velenje, Dică a băgat la cap doleanțele lui Becali și l-a scos din primul 11 pe Bălașa. FCSB a jucat în EL cu o linie defensivă formată din Benzar, Planic, Momcilovici și Junior Morais, care a funcționat OK, dar și adversarul a fost modest. Contra lui Dinamo, Dică a avut poate neinspirația de a reface perechea de fundași centrali Planic – Bălașa, iar ultimul i-a gafat în minutul 89! Deși, în rest, Bălașa nu a avut o prestație slabă, dar gafa de final a fost decisivă. Astfel că Mihai Bălașa l-a enervat pe Gigi Becali, convins că echipa sa trebuia să bată Dinamo în derby.

În minutul 89 aveam 3-2. Nu putem să ne concentrăm la fazele fixe. Am suferit și anul trecut. Anul ăsta am schimbat, ne apărăm mixt, cinci fac marcaj iar patru în zonă, dar degeaba” – Nicolae Dică, după FCSB-Dinamo 3-3

Mai avem nevoie de un fundaș central și de un atacant. O spun încă o dată. Nu știu când și dacă o să vină” – Nicolae Dică, după FCSB-Dinamo 3-3

Cred că mai trebuie nu doar un atacant, ci și un fundaș central. De fapt sigur ar trebui și un fundaș central” – Gigi Becali, a doua zi după FCSB-Dinamo 3-3

500.000 de euro a plătit Becali în ianuarie 2017 pentru a-l transfera pe Mihai Bălașa de la AS Roma, club de care aparținea, fundașul jucând ultima oară împrumut în Sardinia, la Trapani

3 fundași centrali a dat afară Becali în această vară, portughezul Artur Jorge și românii Valerică Găman și Ionuț Larie! Patronul nu mai pare așa decis să aducă stoper după ce Dică i-a spus că și Lucian Filip poate juca lângă Planic