UPDATE / Cu gîndul la Ligă, AC Milan a pierdut primul meci din noul sezon

UPDATE...
24.08.2013 | 20:56

UPDATE

AC Milan a făcut primul pas greşit al sezonului. Massimiliano Allegri a decis să menajeze cîţiva titulari contra Veronei. Lucru acesta i-a fost fatal echipei din Milano. Balotelli şi compania au pierdut primul meci al sezonului, scor 1-2. Milan a deschis scorul în minutul 14 prin Poli, însă, fiind cu gîndul mai mult la returul cu PSV din Ligă, milanezii s-au văzut egalaţi în minutul 30 de către Luca Toni. Acelaşi jucător le-a înfipt săgeata în inimă în minutul 53, stabilind scorul final.

–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

AC Milan o întîlneşte pe Verona în primul meci pe care îl dispută în acest sezon de Serie A. Massimiliano Allegri va menaja cîţiva jucători în partida de diseară, deoarece la mijlocul săptămînii viitoare ”diavolii” vor juca returul cu PSV din play-off-ul Ligii Campionilor. Astfel, Robinho, De Sciglio, De Jong, Emanuelson şi Boateng vor fi doar pe banca de rezerve. Tehnicianul milanez va apela la ei doar în cazul în care lucrurile nu vor merge bine la Verona.

De menţionat este faptul că Allegri nu-i va folosi nici pe Muntari (suspendat), Pazzini, Bonera şi Antonini (toţi accidentaţi).  Fostul tehnician al lui CFR, Andrea Mandorlini, va folosi un sistem cu un singur atacant. Noua achiziţie, Luca Toni, va fi singurul vîrf al Veronei în meciul din această seară. În mod normal, Milan este favorită certă, însă ar trebui să fim extrem de atenţi, întrucît Allegri a făcut ”jocurile” acestui meci cu gîndul la grupele Ligii Campionilor.

AC MILAN (4-3-3): Abbiati – Reduce, Zapata, Mexes, Constant – Poli, Montolivo, Nocerino – Niang, Balotelli, El Shaarawy.
HELLAS VERONA: Rafael – Cacciatore, Maietta, Moras, Albetrazzi – Jorginho, Donati, Hallfredsson – Jankovici, Martinho – Toni.