Video. Ianis Hagi, pe bancă în Cupa Italiei! Ce au făcut Fiorentina şi Milan în optimi

Ianis Hagi a fost convocat în lotul celor de la Fiorentina pentru partida contra celor de la Sampdoria în Cupa Italiei, dar nu a fost folosit de Stefano Pioli.
14.12.2017 | 00:22

Fiorentina s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce a trecut cu 3-2 de Sampdoria, într-o partidă în care Ianis Hagi, internaţional român de tineret, s-a aflat pe banca de rezerve. Khouma Babacar, atacantul gazdelor, a lovit primul în minutul doi al meciului disputat pe Artemio Franchi din Firenze, însă oaspeţii aveau să egaleze până la pauză prin Edgar Baretto.

Formaţia lui Ianis Hagi a beneficiat în repriza secundă de două lovituri de la 11 metri pe care francezul Jordan Veretout le-a transformat în minutele 59 şi 90.  Golul secund al lui Veretout a adus calificarea pentru Fiorentina, după ce oaspeţii au izbutit egalarea în minutul 77 prin Gaston Ramirez, cel care la rândul său a transformat un penalty.

AC Milan s-a calificat şi ea în sferturile de finală

Gatusso nu şi-a permis să-şi menajeze titularii în duelul cu cei de la Verona şi a reuşit să acceadă în sferturile de finală ale competiţiei după o victorie facilă, 3-0.  Rossoneri conducea cu 2-0 încă de la pauză, după ce Suso şi Romagnoli au reuşit să înscrie în minutele 23, respectiv 30. Patrick Cutrone avea în cele din urmă să închidă tabela pe San Siro în minutul 55.

AC Milan se va duela în sferturile de finală ale competiţiei cu Inter Milano, marea rivală din oraş. Nerazzuri au trecut marţi de micuţa Pordenone, într-un meci câştigat de echipa antrenată de Luciano Spaletti la loviturile de departajare.