Majoritatea echipelor din România au ales Antalya pentru cantonamentul de iarnă. Pauza competițională este un prilej bun pentru a pregăti restul sezonului. Nu doar antrenorii sunt direct interesați de felul în care se prezintă jucătorii lor. Mircea Lucescu, selecționerul naționalei, este extrem de activ în această perioadă.
Mircea Lucescu a plecat de pe stadion înainte de finalul meciului Young Boys – Sepsi, scor 4-1, amical din Antalya. La plecare, selecționerul naționalei României nu a vrut să stea de vorbă cu jurnaliștii. „Il Luce” este cazat în același hotel ca delegația covăsnenilor.
Superliga României se reia pe 17 ianuarie, cu meciul dintre Unirea Slobozia și Sepsi Sfântu Gheorghe. Covăsnenii joacă marți cel de-al doilea amical. Luni, echipa antrenată de Valentin Suciu a fost învinsă de RWD Molenbeek cu scorul de 1-3.
Luni, după-masă, covăsnenii au ieșit din nou pe teren. Adversarul celor de la Sepsi a fost unul și mai complicat. Echipa din România a jucat un meci amical cu Young Boys Berna, gruparea elvețiană care joacă în Champions League.
La meci a fost prezent și Mircea Lucescu, selecționerul naționalei de fotbal a României. Antrenorul vrea să vadă la treabă cât mai mulți jucători care ar putea intra în planurile sale pentru meciurile din preliminariile Campionatului Mondial din 2026. El a fost luat cu asalt de spectatori pentru poze.
Roland Niczuly, Andrei Dumitrescu, Denis Haruț, Darius Oroian, Daniel Vergeuț și David Ghimfus au fost jucătorii români titulari în echipa aliniată de Valentin Suciu. În schimb, Denis Ciobotariu a fost doar în tribune. El ar putea ajunge la Rapid în această iarnă.
Așa a arătat Sepsi în repriza secundă: 1. Moldovan – 17. Oroian, 27. Popsa, 14. Vereguț, 3. Ștefan – 5. Mino Sota, 6. Cimpean – 25. Mailat, 7. El Sawy, 20. Draghiceanu – 9. Coman.
Nu e însă primul meci la care Mircea Lucescu asistă. Selecționerul României a fost în tribune și la Hermannstadt – Aachen 3-0. Sibienii au făcut o partidă foarte bună în fața ocupantei locului 4 din campionatul Danemarcei.
„Avem oaspeți importanți la primul meci din 2025! Domnul Mircea Lucescu, selecționerul Echipei Naționale de Fotbal a României, urmărește partida din tribuna oficială, alături de conducerea FCH”, au scris cei de la FC Hermannstadt pe social media.
„Am fost și anul trecut, dar de curiozitate. Vreau să văd cum se antrenează, să văd și eu jucătorii, raportul mult mai apropiat. Mă duc la antrenamente, la meciuri. Văd că e și Young Boys, de data asta au venit echipe bune în Antalya, care joacă în Europa. Sunt meciuri interesante aici.
Ce întâlnesc echipele noastre acolo nu ar găsi în România. Sunt echipe puternice, din campionate puternice, care se pregătesc pentru meciurile din cupele europene. Două-trei meciuri jucate la nivelul acesta sunt mult mai importante decât 10 jucate prin preajma Bucureștiului sau prin țară”, a declarat Mircea Lucescu, selecționerul naționalei, la plecarea în Turcia.