Mircea Rednic, neînvins în Derby de România! Ce momente a trăit “Puriul” pe banca lui Dinamo

11.11.2018 | 10:43
Mircea Rednic neinvins in Derby de Romania Ce momente a trait Puriul pe banca lui Dinamo

Dinamo este invincibilă în faţa FCSB-ului. Nu e glumă! Statistica arată că la toate derby-urile în care pe banca dinamoviştilor a fost Mircea Rednic, “câinii” nu au pierdut niciodată. Au fost în total 10 întâlniri între Dinamo şi FCSB în cele 3 mandate ale “Puriului”pe banca “roş-albilor. Mircea Rednic a obţinut 3 victorii şi 7 remize împotriva FCSB-ului.

“Puriul” e talismanul lui Dinamo. Cu el ca antrenor, nu a mai contat locul din clasament sau cine a stat pe bancă la FCSB. Fie că s-a jucat în 2006, ori că meciurile au avut loc în 2016, Mircea Rednic a fost invincibil. Şi nu e deloc la îndemâna oricui ce a reuşit tehnicianul dinamovist, având în vedere că pe banca rivalilor au stat nume mai mari decât cel al actualului antrenor, Nicolae Dică. Cosmin Olăroiu, Dorinel Munteanu, Marius Lăcătuş, Mirel Rădoi, Laurenţiu Reghecampf sau Dumitru Dumitriu au condus pe FCSB în Derby de România şi niciunul nu a reuşit să-l învingă pe Mircea Rednic.

Mircea Rednic, neînvins în Derby de România! La primul duel, Nicolae Dică juca la FCSB, iar Cosmin Olăroiu era pe bancă

20.09.2006 Liga 1, Dinamo – FCSB 1-0

Primul Derby de România pe care Mircea Rednic l-a prins ca antrenor a fost în 2006. Pentru FCSB juca şi actualul antrenor Nicolae Dică. În Ştefan cel Mare, echipa antrenată de Cosmin Olăroiu nu a avut nicio şansă, după ce în minutul 37, Cyril Thereau a luat cartonaş roşu. Actualul fotbalist al Fiorentinei l-a lovit pe Cosmin Moţi. În minutul 87 şi Bănel Nicoliţă era eliminat, iar în prelungiri Denis Şerban înscria după un slalom de senzaţie prin apărarea roş-albaştrilor. După meci a fost război pe străzi. Suporterii celor două echipe s-au bătut cu jandarmii și mai multe persoane au ajuns la spital.

Deniş Şerban (în roşu), strecurând mingea printre Dorin Goian şi portarul Carlos, în Dinamo – Steaua 1-0,  20 septembrie 2006

07.04.2007 Liga 1, FCSB – Dinamo 2-4

Al doilea Derby de România al lui Mircea Rednic a însemnat şi a doua victorie. Şi tot în faţa lui Cosmin Olăroiu, care o antrena pe FCSB. A fost o partidă de vis pentru dinamovişti în Ghencea în care s-au marcat goluri de generic. Cătălin Munteanu a deschis scorul în minutul 7 cu un şut la vinclu. Ionel Dănciulescu făcea 2-0 în minutul 22, cu o foarfecă ireală din unghi, iar din lovitură liberă “Lunetistul” Niculescu schimba tabela pentru un 3-0 neverosimil după 32 de minute. Au mai marcat pentru FCSB, Vali Badea şi Cyril Thereau, dar şi Claudiu Niculescu pentru Dinamo.

Reluarea din “foarfecă” a lui Ionel Dănciulescu la golul prin care “câinii” conduceau cu 2-0 în Ghencea. Steaua – Dinamo 2-4, 7 aprilie 2007

A doua descălecare a lui Mircea Rednic, două egaluri, cu Dorinel Munteanu şi Marius Lăcătuş

01.11.2008 Liga 1, Dinamo – FCSB 1-1

Un Derby cu Dorinel Munteanu la început de carieră pe banca FCSB-ului. Rivalii “câinilor” au deschis scorul în minutul 8, prin Pantelis Kapetanos, care a reluat perfect centrarea lui Bănel Nicoliţă. Dinamo a egalat pe final. În minutul 84, Adrian Cristea a marcat din pasa lui Gabi Torje.

Pantelis Kapetanos deschide scorul în minutul 8, în Dinamo – Steaua 1-1, 1 noiembrie 2008

08.05.2009 Liga 1, FCSB – Dinamo 1-1

În returul sezonului 2008-2009, Mircea Rednic nu l-a mai găsit pe bancă pe Dorinel Munteanu, ci pe Marius Lăcătuş. Cei doi au remizat în Ghencea după acelaşi scenariu ca şi în tur, cu o egalare târzie a dinamoviştilor. Eric Bicfalvi a marcat în minutul 81, iar Claudiu Niculescu a egalat după 7 minute. Amândouă reuşitele au venit după şuturi deviate.

Mircea Rednic, episodul 3! 6 derby-uri într-un sezon

09.08.2015 Liga 1, FCSB – Dinamo 0-0

Primul derby din al treilea mandat al lui Mircea Rednic a fost 0-0 pe Arena Naţională. Nicolae Dică era pe banca FCSB-ului, dar nu ca principal, ci ca secund al lui Mirel Rădoi. A fost un 0-0 , în care s-au remarcat mai mult suporterii dinamovişti, dar şi Harlem Gnohere pe atunci în tricoul alb-roşilor.

22.11.2015 Liga 1, Dinamo – FCSB 3-1

În returul jucat în Ştefan cel Mare, Dinamo a câştigat clar. Pe bancă, după scandalul cu licenţa, Mirel Rădoi stătea lângă “principalul” Ţiti Dumitriu. Victorios a ieşit însă Mircea Rednic. Fernando Varela şi-a dat autogol în minutul 55. Antun Palic a marcat după 11 minute cu un şut din afara careului. Apoi în minutul 84, “Bizonul” Gnohere îi taxa pe cei de la FCSB pentru 3-0. În ultimul minut Nicolae Stanciu marca golul de onoare pentru roş-albaştri.

Antun Palic şi Miha Mevlja după Dinamo – FCSB 3-1, 22 noiembrie 2015

Bătălia cu Reghecampf. Mircea Rednic nu a câştigat, dar s-a calificat

06.03.2016 Liga 1, Dinamo – FCSB 1-1

10.04.2016 Liga 1, FCSB – Dinamo 1-1

Sezonul 2015-2016 a adus pentru Mircea Rednic un duel cu FCSB şi în play-off. Pe 6 martie 2016, Dinamo şi FCSB se duelau la Giurgiu. Jugurtha Hamroun a deschis scorul în minutul 10. Pe finalul partidei, când mai erau 9 minute, Eric Bicfalvi a egalat pentru Dinamo din centrarea lui Dorin Rotariu. A fost un final nebun cu eliminările lui Steliano Filip şi Hamroun. În retur, pe Arena Naţională, Steliano Filip şi-a dat un autogol de toată frumuseţea de la 10 metri şi FCSB a deschis scorul. În minutul 48, Harlem Gnohere restabiliea egalitatea şi partida se încheia  1-1.

Duel pentru minge în FCSB – Dinamo 1-1, 10 aprilie 2016

Mircea Rednic l-a eliminat pe Reghecampf şi din Cupa României şi a jucat finala

03.03.2016 Cupa, Dinamo – FCSB 0-0

20.04.2016 Cupa, FCSB – Dinamo 2-2

În sezonul 2015-2016 Mircea Rednic a avut 4 meciuri împotriva lui Laurenţiu Reghecampf. Au fost 4 egaluri, două dintre ele în Cupa României. Dinamo a terminat în tur 0-0 în Ştefan cel Mare. În retur pe Arena Naţională, s-a terminat FCSB – Dinamo 2-2. A deschis scorul Gabi Enache în minutul 17. Pe finalul primei reprize, în minutul 43, Alex Bourceanu a fost eliminat pentru un cot în gât aplicat lui Gnohere şi FCSB a rămas în 10. În minutul 51, regretatul Parick Ekeng a catapultat o minge de la 30 de metri în vinclul porţii apărate de Cojocaru şi a egalat, 1-1. În faza următoare Alex Chipciu a marcat pentru FCSB, dar Ante Puljic a stabilit scorul final, 2-2, în minutul 75.

Ante Puljic sărbătorind golul calificării în finala Cupei României, în FCSB – Dinamo 2-2,

Dinamo s-a calificat în finala Cupei României, pierdută la penalty-uri în faţa lui CFR Cluj. Acest 2-2 din Cupa României de pe 20 aprilie 2016 a fost şi ultimul duel al lui Mircea Rednic cu FCSB de pe banca lui Dinamo. Acum la partida de duminică, Mircea Rednic este la partida cu numărul 11 ca antrenor în Derby de România.