Răzbunarea lui Moruțan, după un an și jumătate! Mirel Rădoi a ales ca meciul România – Ucraina să se joace la Ploieşti, locul în care “tricolorii” au ratat dramatic calificarea la EURO

10.10.2019 | 22:05
Razbunarea lui Morutan dupa un an si jumatate Mirel Radoi a ales ca meciul Romania  Ucraina sa se joace la Ploiesti locul in care tricolorii au ratat dramatic calificarea la EURO

România U-21 joacă joi, de la ora 20:30, al doilea meci din preliminariile pentru Campionatul European împotriva Ucrainei. “Tricolorii” au o revanşă de luat după ce în martie 2018, naţionala U-19 a Ucrainei a obţinut dramatic, la Ploieşti, calificarea la Campionatul European în faţa României, cu un gol marcat în prelungiri. Mirel Rădoi vrea revanşa în faţa vecinilor din nord şi pentru asta a ales ca meciul să se dispute pe acelaşi stadion, “Ilie Oană” din Ploieşti.

• Cota EXCLUSIVĂ Fortuna: 1,84 este cota pentru “Peste 2,5 goluri” la meciul Insulele Feroe – România. Vezi aici toate cotele!

UPDATE, 10 octombrie, ora 22:10/ Moruțan a reușit să își ia revanșa în fața Ucrainei. Mijlocașul ofensiv de la FCSB a deschis scorul în meciul de la Ploiești în minutul 77, la peste un an și jumătate de când era eliminat în fața reprezentativei U19 a Ucrainei și România era învinsă cu 1-2. Moruțan deschidea și atunci scorul, dar, la celebrare și-a scos tricoul și a fost eliminat. Ultimele 10 minute au fost de coșmar, adversarul a reușit să întoarcă scorul și să obțină calificarea.

ȘTIREA INIȚIALĂ

Mirel Rădoi a ales ca România U-21 să joace la Ploieşti cu Ucraina: “Un nou început în locul în care s-a terminat totul”

Mirel Rădoi a ales ca meciul să se joace tot la Ploieşti, acolo unde în urmă cu un an România U-19 a ratat în mod incredibil calificarea în faţa aceleiaşi echipe: “Am ales Ploieşti pentru a avea un nou început în locul în care s-a terminat totul în urmă cu un an”, a spus Rădoi, într-o declaraţie pentru Radio România Actualităţi.

Este fără doar şi poate un meci revanşă, la o categorie superioară de vârstă, U-21 faţă de U-19, şi o parte dintre jucătorii de atunci vor fi şi de această dată pe teren. Unul dintre ei este Olimpiu Moruţan, înger şi demon în acel meci fatidic din 2018. “Oli” a deschis atunci scorul în minutul 77 şi totul părea încheiat pentru că România se califica şi cu un egal.

Mirel Rădoi a ales ca România U-21 să joace la Ploieşti cu Ucraina, locul în care tricolorii au ratat dramatic calificarea la Euro Un nou început acolo unde s-a terminat totul

Moruţan, şansa revanşei! Convocat de Mirel Rădoi pentru disputa cu Ucraina

Însă în euforia creată, Moruţan şi-a scos tricoul şi a primit al doilea cartonaş galben, fiind eliminat. Ucrainenii s-au aruncat în atac şi, având un om în plus, au reuşit să întoarcă scorul prin golurile lui Safronov (84) şi Bondar (90+2). Cu golul marcat în prelungiri, Ucraina U-19 a mers la Euro în dauna României.

De această dată cele două echipe se bat pentru Euro U-21. Iar câţiva jucători români au şansa revanşei pentru că au fost pe teren şi în acel meci, Olimpiu Moruţan fiind unul dintre ei. Mijlocaşul FCSB are şansa revanşei după ce a fost eliminat la meciul din urmă cu un an. Alţi jucători în lotul U-21 actual şi care au fost pe teren şi în 2018 sunt: Andrei Vlad, Tudor Băluţă sau Denis Drăguş.

Echipa României U-19 la meciul cu Ucraina din martie 2018: Vlad – Haruţ, Screciu, Dulca, Neciu – Lazăr, T. Băluţă – Moruţan, Dragomir, Măţan – Sintean

Echipa probabilă a României U-21 în meciul cu Ucraina de joi: Vlad – Raţiu, Paşcanu, Ciobotariu, Boboc – Băluţă, Oaidă – Man, Moruţan, Olaru – Petre.