Mirel Rădoi, îngrijorat de forma fizică a lui Dennis Man: „A avut o cădere”

02.11.2020 | 19:30
Mirel Radoi, ingrijorat de forma lui fizica a lui Dennis Man: "A avut o cadere"

Mirel Rădoi este îngrijorat de forma fizică din ultimele meciuri arătată de golgheterul lui FCSB, Dennis Man. Selecționerul consideră că acesta este capitolul la care tânărul jucător să lucreze mai mult, ținând cont de ce a arătat la ultimele meciuri.

Dennis Man a marcat șapte goluri în primele opt etape ale campionatului, a avut evoluții apreciate și la echipa națională de tineret și este în vizorul lui Mirel Rădoi pentru meciurile cu Norvegia și Irlanda de Nord.

Man este protagonistul unei campanii pentru brandul Nike și a mărturisit că la 12 ani a dat probe în Premier League pentru Manchester City, dar nu a fost selectat de englezi.

Forma fizică a lui Dennis Man îl îngrijorează pe selecționerul Mirel Rădoi

Deși este lăudat de toată lumea, antrenorul echipei naționale l-a urmărit cu atenție pe atacantul FCSB-ului și a observat faptul că Man are carențe în plan fizic și acesta ar trebui să fie principalul aspect pe care va trebuie să îl îmbunătățească dacă vrea să facă parte din lotul naționalei de seniori.

Mirel Rădoi a dat ca exemplu ultima partidă cu Hermannstadt, în care Man a înscris din nou, iar FCSB conducea cu 4-0 în minutul 32, partida încheiendu-se cu scorul de 5-0: „E la un nivel competitiv bun în momentul de faţă. M-am uitat la ultima partidă: până în minutul 32 a fost cel mai bun de pe teren, numărul de sprinturi a fost destul de ridicat pentru 30 minute”, a explicat selecționerul la Telekomsport.

Antrenorul echipei naționale va trebui să decidă dacă îl va opri în lotul naționalei mari pe Man, sau îl va lăsa la tineret, unde Adrian Mutu are mare nevoie de el pentru meciul decisiv cu Danemarca, unde l-ar dori chiar și pe Ianis Hagi, cel mai bun pasator din campionatul Scoției.

Dilema lui Mirel Rădoi: la naționala de seniori sau la tineret?

Selecționerul va trebui să decidă dacă îl va convoca pe Dennis Man pentru ultimele două meciuri din Liga Națiunilor cu Norvegia și Irlanda de Nord sau îl va lăsa la naționala de tineret, unde România are meci decisiv pentru calificarea la Campionatul European cu liderul grupei, Danemarca.

După înfrângerea din meciul cu Austria, scor 0-1, Mirel Rădoi a abordat și acest subiect și a lăsat de înțeles că Ianis Hagi și Dennis Man vor merge la tineret, deoarece acolo sunt șanse mari de calificare: „Depinde ce anume își dorește Mutu. Dacă vrea anumiți jucători, discutăm și probabil că ei vor merge la tineret”, declara antrenorul naționalei.

Considerat de mulți oameni de fotbal, dar mai ales de suporterii FCSB-ului drept viitorul mare transfer al clubului patronat de Gigi Becali, Dennis Man poate fi jucătorul care să schimbe jocul echipei naționale, alături de Florinel Coman dar și alți tineri de valoare.