Câţi bani a încasat Bayern Munchen, câştigătoarea Ligii Campionilor! Bavarezii au dat marea lovitură

23.08.2020 | 23:59
Cati bani a incasat Bayern Munchen castigatoarea Ligii Campionilor Bavarezii au dat marea lovitura
Știrile zilei din sport 15 februarie 2022 - cote pentru câștigarea Ligii Campionilor (sursă foto: marca.com)

PSG – Bayern Munchen 0-1 a fost finala Ligii Campionilor. Cele două s-au luptat pentru râvnitul trofeu, dar la mijloc a fost şi o miză financiară. FANATIK îţi prezintă câţi bani va primi campioana Germaniei.

UPDATE, 24 august, ora 00:01 / Bayern Munchen a câştigat Liga Campionilor şi a dat marea lovitură. Campioana Germaniei va încasa 116.180.909 euro, din moment ce premiul pentru obţinerea trofeului a fost de 4.000.000 euro. În plus, bavarezii vor mai înacasa 3.500.000 euro, echipa lui Hansi Flick fiind calificată în Supercupa Europei.

Pentru calificarea în finala Ligii Campionilor, PSG şi Bayern Munchen au primit câte 15.000.000 de euro, astfel că ambele cluburi au trecut de bariera a 100.000.000 de euro încasări de la UEFA pentru sezonul 2019-2020.

Mai exact, Bayern Munchen şi-a asigurat 112.180.909 de euro pentru performanţele din actualul sezon al Ligii Campionilor. De altfel, bavarezii au fost singurii care au obţinut doar victorii în această stagiune. De cealaltă parte, PSG va primi 106.600.000 de euro din partea forului continental.

Pentru câţi bani se duelează PSG şi Bayern Munchen în finala Ligii Campionilor

Câştigătoarea Ligii Campionilor va mai primi 4.000.000 de euro din partea UEFA. În plus, echipa îşi va mai asigura un bonus de 3.500.000 de euro pentru participarea în Supercupa Europei. Astfel, Bayern Munchen, în cazul unui succes la Lisabona, ar putea ajunge la încasări de aproape 120.000.000 de euro.

PSG şi Bayern Munchen au obţinut o bună parte din bani fără ca măcar să joace. Ambele echipe au primit 15.250.000 de euro pentru calificarea în grupele Ligii Campionilor.

Cu ajutorul coeficientului UEFA, Bayern Munchen a primit 33.240.000 de euro, fiind echipa cu al treilea cel mai bun punctaj în startul sezonului. PSG, locul 7 în clasamentul forului continental, a încasat 28.808.000 de euro.

Prime coloasale pentru PSG: 1.000.000 de euro pentru titulari

PSG a avut un sezon de excepţie, în care a cucerit titlul de campioană în Ligue 1, Cupa Franţei şi Cupa Ligii. Pentru cele trei trofee, titularii din echipa lui Thomas Tuchel au primit 500.000 de euro. Titlul le-a adus 400.000 de euro, în timp ce 100.000 de euro a fost bonusul pentru cele două cupe.

Şeicii le-au promis jucătorilor lui PSG încă 500.000 de euro dacă vor câştiga Liga Campionilor. Totul datorită lui Zlatan Ibrahimovic, care a negociat şi pentru viitori fotbalişti care au ajuns la campioana Franţei. Mai exact, înainte de sezonul 2013-2014, suedezul a cerut ca acest bonus să fie trecut în contractele jucătorilor.

Chiar dacă au trecut şapte ani de atunci, şeicii au păstrat bonusul de 500.000 de euro pentru fiecare sezon. Acum, Kylian Mbappe, Neymar şi colegii lor sunt la cel puţin 90 de minute de un premiu important.