Razvan Nicolae    Iulian Pavel
în Echipa nationala
05/09/2019, 13:03
Model pentru tricolorii lui Contra! România a umilit Spania la ultima vizită a ibericilor în Bucureşti! Video SPECIAL FANATIK
România a umilit Spania la ultima vizită a ibericilor în Bucureşti. Victor Piţurcă a deschis scorul în meciul din 1987

România şi Spania joacă joi, de la ora 21:45, în etapa a 5-a din Grupa F a preliminariilor pentru EURO 2020. Ibericii se întorc în Bucureşti după o pauză de 32 de ani, însă “Furia Roja” nu are amintiri prea plăcute de la meciul jucat pe 29 aprilie 1987.

România nu i-a dat nicio şansă Spaniei în 1987. Şapte minute de coşmar pentru iberici

În 1987, România şi Spania se duelau pentru calificarea la Campionatul European din 1988, care urma să fie organizat în Germania. Selecţionata pregătită de Miguel Munoz era considerată mare favorită, iar ibericii aveau nevoie de o victorie pentru a fi mai aproape de turneul final. Adversarii noştri nu-şi imaginau că vor avea parte de o primă repriză de coşmar pe stadionul “Ghencea”.

Planurile spaniolilor au fost date peste cap de selecţionata lui Emerich Jenei, care a prins o zi de poveste. Pe finalul primei reprize, în care România îşi dominase autoritar adversarul, Victor Piţurcă deschidea scorul în minutul 38. Degringolada din defensiva ibericilor le-a permis românilor să mai înscrie de două ori, prin Dorin Mateuţ (43) şi Nicolae Ungureanu (45). Înainte de pauză, tricolorii erau în avantaj şi conduceau cu 3-0. În a doua repriză, spaniolii au încercat să întoarcă soarta partidei, dar Ramon Caldere a înscris golul de onoare abia în minutul 80. La final, tabela de pe “Ghencea” arăta un sec 3-1. Chiar dacă a fost umilită de România, Spania a obţinut calificarea la EURO 1988, în timp ce tricolorii au privit turneul final din faţa televizorului.

• 30.000 de spectatori au asistat la meciul România – Spania 3-1

Spaniolii au acuzat jocul dur al tricolorilor. Lăcătuş, două victime notabile pe “Ghencea”

Spania nu a avut nicio şansă în meciul jucat în 1987, însă jucătorii antrenaţi de Miguel Munoz au acuzat jocul dur al tricolorilor. Principalul vizat a fost Marius Lăcătuş, care a făcut două victime în rândul ibericilor, forţându-l pe fostul mare fotbalist al lui Real Madrid să facă schimbări rapide. Întâi, în minutul 20, legenda Stelei l-a scos de pe teren pe Jose Camacho, căpitanul spaniolilor. Cu un minut înainte ca Victor Piţurcă să deschidă scorul, Andoni Goikoetxea a ieşit accidentat, după o intrare dură a “Fiarei”.

“Eram în vestiar cu medicul când am început să aud voci. Camacho înjura de mama focului. Lăcătuş ne accidentase pe amândoi. Era un jucător dur. L-am auzit când venea spre mine, dar nu m-am putut proteja. Aşa e la fotbal, era felul lui de a juca. Sunt sigur că intenţia lui nu a fost să mă rupă”, a declarat Andoni Goikoetxea pentru Marca. “Eram un jucător care dădea totul. Agresiv, dar niciodată violent. Nu am vrut să fac rău. Mereu s-a vorbit despre ceea ce s-a întâmplat atunci. Nimeni nu a spus că eu am stat pe tuşă o lună şi jumătate după ce am primit o lovitură de la Camacho. Cu Goiko m-am reîntâlnit într-un Oviedo – Athletic Bilbao, iar cu Camacho într-un amical Steaua – Real Madrid. Am rămas prieten cu ei”, şi-a amintit Marius Lăcătuş în presa din Spania.

România a umilit Spania la ultima vizită a ibericilor în Bucureşti
  • 5 şuturi pe poartă a avut România în meciul cu Spania din 1987

Ce scria presa din Spania după umilinţa de la Bucureşti

Pe 30 aprilie 1987, presa din Spania a oferit spaţii mari umilinţei de la Bucureşti. “Dezastru! Calificarea noastră la turneul final depinde de România”, scriau jurnaliştii de la AS. “Bucureşti a fost un infern. Nu există scuze, totul a mers prost în meciul cu România”, notau catalanii de la Mundo Deportivo.

“Echipa nostră a repurtat o clară şi prestigioasă victorie asupra vicecampioanei Europei. Tricolorii au realizat o excelentă primă repriză. Succesul menţine formaţia noastră, care a preluat conducerea în grupă, în cursa calificării”, scriau jurnaliştii de la Sportul.

Cum arătau România şi Spania în 1987

România: Lung – Iovan (Negrilă 78), Bumbescu, Belodedici, Ungureanu – Mateuţ, Boloni, Klein (Balint 82) – Lăcătuş, Piţurcă, Hagi

Spania: Zubizarreta – Sanchis, Andrinua, Goikoetxea (Soler 37), Camacho (Joaquin 20) – Victor, Gallego, Michel, Caldere – Olaya, Butragueno