CORESPONDENŢĂ DIN OSTRAVA
Marian Popovici    Razvan Nicolae
in Tenis
10/02/2019, 19:48
Moment de coşmar pentru Mihaela Buzărnescu în meciul cu Siniakova! Ce s-a întâmplat în setul doi GALERIE FOTO CORESPONDENŢĂ DIN OSTRAVA
Moment de coşmar pentru Mihaela Buzărnescu în meciul cu Siniakova

Mihaela Buzărnescu a avut parte de un moment de coşmar în setul al doilea din meciul pierdut în faţa Katerinei Siniakova, scor 4-6, 2-6. Jucătoarea de tenis de 30 de ani începuse bine partida a patra din duelul Cehia – România din sferturile de finală din Fed Cup şi conducea în startul primului set cu 3-0. Fanii români prezenţi în tribunele din Ostravar Arena se gândeau deja la calificarea în semifinalele competiţiei şi la un duel cu Franţa, care a eliminat Belgia. Vezi punct cu punct, toate detaliile partidelor disputate de Simona Halep și Mihaela Buzărnescu în Fed Cup Cehia – România, accesând aplicația de mai jos.

După ce câştigase primele trei game-uri, Mihaela Buzărnescu a pierdut primul set, scor 4-6. Revenirea cehoaicei a coincis cu momentul în care jucătoarea de tenis din România a căzut psihic, iar cel mai elocvent moment s-a petrecut pe finalul celui de-al doilea set. La scorul de 3-1 pentru cehoaică, Mihaela Buzărnescu a ratat o minge de break, iar momentul de coşmar a apărut în al şaptelea game din setul al doilea.

Moment de coşmar pentru Mihaela Buzărnescu în meciul cu Siniakova. Cinci “duble” într-un singur game

Mihaela Buzărnescu a trăit un moment de coşmar în setul al doilea din meciul cu Siniakova. În al şaptelea game, românca a făcut cinci duble greşeli într-un moment în care fanii români sperau ca jucătoarea de tenis de 30 de ani să întoarcă soarta meciului. Prima “dublă” a venit în al doilea punct al game-ului, după care au urmat alte două serii consecutive de câte două “duble”.

Moment de coşmar pentru Mihaela Buzărnescu în meciul cu Siniakova. Ce s-a întâmplat în setul doi

În tot acest timp, fanii cehi au pus şi mai multă presiune pe Mihaela Buzărnescu. Suporterii au început să fluiere în pauzele dintre puncte. Punctul culminant a venit în momentul în care românca a cerut un challenge pentru o minge văzută de ea în teren. Publicul din Ostravar Arena, supărat pentru înfrângerea suferită de Karolina Pliskova în meciul cu Simona Halep, a fluierat-o copios şi au început să o ironizeze pentru greşelile comise de româncă.