Moment inedit la U Cluj – Mioveni! Florescu a intrat în poartă în minutul 80, iar prima sa fază a fost un penalty!

Alin Miu
in Liga 2
06/04/2019, 23:11
Florescu a intrat în poartă în minutul 80, iar prima sa fază a fost un penalty

După 0-1 cu Petrolul în runda precedentă, U Cluj a suferit un nou eșec în această etapă, 1-2 pe teren propriu cu Mioveni. Ardelenii au șanse tot mai mici la promovare, iar Bogdan Lobonț este contestat de fani, care i-au cerut demisia atât în timpul jocului, cât și la final, în afara stadionului.

Partida dintre U Cluj și Mioveni a adus în prim-plan un moment rar întâlnit pe terenul de fotbal. După ce portarul gazdelor a comis un fault tur în careu și a fost eliminat, George Florescu a fost nevoit să intre în poartă, Lobonț având în acel moment toate schimbările efectuate.

Florescu nu i-a luat exemplul lui Moți la penlaty-uri și a fost trimis ușor în colțul opus de Balint, care a dus scorul la 2-0 pentru oaspeți. S-a terminat 2-1, Gavra reducând din diferență în minutul 90. Chiar dacă a stat aproape 15 minute în poartă, Florescu nu a mai fost întrebuințat de adversari cu excepția penalty-ului, aceștia preferând să apere rezultatul obținut.

Florescu era o prezenta constanta la echipa nationala in mandatul lui Razvan Lucescu

Dacă ar fi câștigat, U Cluj urca pe locul 3, în condițiile în care Academica Clinceni și Sportul Snagov au meci direct duminică. Cele două echipe ocupă locurile 1 și 3 în Liga a 2-a Casa Pariurilor.  U Cluj are însă trei meciuri consecutive fără victorie, iar etapa viitoare joacă în deplasare cu Daco-Getica, formație ajunsă pe loc retrogradabil.

Interesant este că, deși a marcat un singur gol în ultimele trei etape, U Cluj continuă să aibă cel mai prolific atac din campionat, cu 56 de goluri înscrise în 28 de partide. Nu mai puțin de cinci echipe se bat în acest sezon pentru cele două locuri promovabile direct, dar și pentru locul de baraj, care în acest sezon pare mai avantajos ca oricând. Din Liga 1 ar putea veni la baraj Dunărea Călărași sau Hermannstadt, formații ce nu au arătat un nivel deloc crescut în ultima perioadă. Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!