Momente de panică la meciul Canada – Peru de la Copa America. Un arbitru asistent a leșinat pe teren. Video

27.06.2024 | 06:15
Momente de panica la meciul Canada  Peru de la Copa America Un arbitru asistent a lesinat pe teren Video
Un arbitru asistent a leșinat în timpul întâlnirii Canada - Peru, din faza grupelor de la Copa America, și a fost aproape de o tragedie. Sursă foto: @ManuHeredia21

Cele două formații s-au întâlnit în cea de-a doua etapă a Grupei A. Victoria a revenit canadienilor prin golul marcat în minutul 74 de Jonathan David, atacantul formației franceze OSC Lille.

Un arbitru asistent a leșinat la partida Canada – Peru de la Copa America

Însă, meciul Canada – Peru se putea încheia cu o tragedie uriașă. În minutele de prelungire ale primei reprize din cadrul duelului de la Copa America, arbitrul asistent Humberto Panjoj din Guatemala a leșinat pe teren.

Incidentul s-a produs din cauza căldurii ridicate, la ora jocului de pe Children’s Mercy Park din Kansas City se înregistrau 39 de grade Celsius și o umiditate de 53%. Norocul asistentului s-a numit Maxime Crepeau.

Portarul echipei naționale a Canadei a fost cel care a văzut întreaga scenă și a fugit imediat spre arbitru. Crepeau a avut inspirația să-l întoarcă pe o parte pe Panjoj, pentru ca acesta să nu-și înghită limba.

În același timp, portarul canadian a făcut semne disperate către băncile de rezerve pentru intervenția staff-urilor medicale. Doctorii au intrat de urgență pe teren și l-au tratat pe arbitrul asistent minute bune, reușind în cele din urmă să-l stabilizeze.

Și Araujo a avut probleme din cauza căldurii

Humberto Panjoj a fost scos de pe teren pe targă în aplauzele spectatorilor prezenți pe stadion, fiind înlocuit cu un arbitru de rezervă. Mare parte din fanii prezenți la meci au ales zonele de tribună unde era umbră, la soare fiind aproape imposibil de stat.

Canada a obținut primele sale 3 puncte la Copa America 2024, după victoria în fața naționalei din Peru, în etapa a doua a Grupei A. În meciul de deschidere al competiției, canadienii au cedat, scor 0-2, în fața Argentinei, deținătoarea trofeului.

Leo Messi a avut o prestație fabuloasă în acea partidă. După ce a creat faza din care Julian Alvarez a deschis scorul servit fiind de o deviere a lui Alexis Mac Allister, starul lui Inter Miami a oferit pasa decisivă la reușita lui Lautaro Martinez.

Un alt moment dificil l-a avut în prim-plan pe fundașul uruguayan Ronald Araujo. Acesta a dezvăluit că a trebuit să ceară schimbare la pauza meciului cu Panama, desfășurat duminică, 23 iunie, în Florida, din cauza căldurii și a deshidratării. El a precizat că s-a simțit amețit când a ajuns la vestiare.

Deși tatăl ei are o avere de 2,1 miliarde de dolari, Ioana s-a...
Deși tatăl ei are o avere de 2,1 miliarde de dolari, Ioana s-a angajat ca agent imobiliar. A fost dată de gol de mama sa, care a postat o fotografie
Reacția unui medic legist după ultimul festival de la mare: „Nu reprezintă nimic...
Reacția unui medic legist după ultimul festival de la mare: „Nu reprezintă nimic altceva decât deschiderea către o viață de consumator”
EXCLUSIV Antena 1 l-a “îngropat” în bani pe Ianis Hagi și i-a plătit...
EXCLUSIV Antena 1 l-a “îngropat” în bani pe Ianis Hagi și i-a plătit fotbalistului cea mai mare sumă din istoria televiziunii! . Fiul Regelui s-a îmbogățit peste noapte
Marina Gavril voia să îşi cumpere un pistol, înainte de a fi ucisă....
Marina Gavril voia să îşi cumpere un pistol, înainte de a fi ucisă. Prin ce incident grav trecuse la începutul anului