Video. Monica Niculescu, victorie cu Rybarikova! Va înfrunta o deţinătoare de Grand Slam în turul 3

Gabriel Esanu    Irina Aldea
in Sporturi
22/03/2018, 21:23

Update / Monica Niculescu va avea parte de o partidă de gală la Miami Open, în turul 3. Românca o va înfrunte pe Sloane Stephens, deţinătoarea titlului la US Open. Americanca s-a impus fără emoţii în partida cu Alja Tomljanovic, scor 6-1, 6-3.

Update / Monica Niculescu o învinge în minimul de seturi pe Magdalena Rybarikova, scor 6-3, 6-3. Partida a durat o oră şi 36 de minute, iar sportiva noastră o va înfrunta în turul trei pe învingătoarea dintre Tomljanovic şi Stephens.

Update / Monica Niculescu ia primul set cu scorul de 6-3 după 45 de minute de joc!

Update / Monica Niculescu va intra în câteva minute pe terenul numărul 9 pentru meciul din turul secund contra Magdalenei Rybarikova!

Monica Niculescu, numărul 70 WTA, o va întâlni pe Magdalena Rybarikova, 18 WTA, în turul secund la Miami Open. Partida este programată să înceapă în jurul orei 20:45, fiind al treilea meci pe terenul 9, după partida dintre Babos/Mladenovic şi Barty/Vandeweghe. Românca a mai trecut la turneul din Florida de Lottner, Wickmayer şi Putintseva.

Monica este tot mai stăpână pe jocul ei şi reprezintă în orice moment un real pericol pentru orice jucătoare din WTA, jocul ei atipic făcând de-a lungul timpului multe victime. Sportiva noastră a anunţat de curând că va evolua anul acesta şi la turneul de la Luxemburg, în 2016 cucerind marele trofeu. Competiţia se va desfăşura între 15-20 octombrie 2018. Monica Niculescu trecerea în 2016 în ultimul act de Petra Kvitova, scor 6-4, 6-0, după o oră şi nouă minute. “Vă salut pe toţi, sunt Monica Niculescu, sper că vă amintiţi de mine, după numeroasele mele participări la turneu. De-abia aştept să vin în Luxemburg şi să joc pe terenul central, unde aţi fost lângă mine, când am câştigat finala cu Petra. Îmi place mult să joc turneul şi desigur că voi veni şi anul acesta. Ne vedem acolo!”, a spus Monica în videoclip.

Monica Niculescu vs. Rybarikova la Miami

Monica Niculescu şi slovaca Rybarikova se cunosc de mult timp în circuitul profesionist de tenis. Cele două au disputat de-a lungul vremii 7 partide, dintre care românca a câştigat 5. Ultimul meci a avut loc anul acesta în Doha, acolo unde slovaca a abandonat în setul decisiv acuzând probleme medicale.